Artykuły

Moje dziecko nie chce jeść? Jak temu zaradzić?

Powody niechęci do jedzenia u dzieci są różnorodne. Jeśli nie wiążą się one z niewłaściwą dietą (nadmiar mieszanek mlecznych i kaszek, które zawierają dużo cukru, co skutecznie zmniejsza dziecięcy apetyt), chorobą (np. obecnością pasożytów czy zaburzeniami gastrycznymi lub endokrynologicznymi) lub alergią, powinny stać się przedmiotem bacznej uwagi dorosłych.

 


Brak chęci do jedzenia może wynikać z indywidualnych właściwości dziecka, które nie ma ochoty na jedzenie dużych porcji. Ponieważ jego organizm jest mały, mniejsze ma również zapotrzebowanie energetyczne. Organizm sam orientuje się, ile potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować. Wmuszanie w dziecko jedzenia i wywieranie na nim presji może w przyszłości wiązać się z psychologicznymi zaburzenia odżywiania, nadwagą albo otyłością.


Dzieci to znakomici obserwatorzy. Jeżeli widzą, że jedzenie ma dla rodziców ogromne znaczenie, a bycie nakarmionym czyni z dziecka osobę najważniejszą w domu, zaczną one manipulować przyjmowaniem pokarmu, aby uzyskać uwagę i zainteresowanie rodzica. Ponadto mogą one posługiwać się jedzeniem, aby ukarać dorosłego, np. odsunąć talerz z obrażoną miną, jeśli rodzic nie pozwolił obejrzeć dziecku ulubionej bajki.


Kiedy szukać pomocy specjalisty? Wtedy, kiedy jedzenie staje się sposobem kontrolowania otoczenia, jedyną drogą młodego człowieka do uzyskania niezależności. Jeżeli dziecko lub nastolatek wyrasta w otoczeniu pełnym zakazów i nakazów, pod stałą i krępującą kontrolą dorosłych, którzy wielokrotnie przekraczają granice prywatności oraz silnie angażują się w jego życie, może on zacząć dostrzegać, że wygląd fizyczny oraz związana z nim ilość spożywanego pokarmu są jedyną rzeczą, którą on sam może w pełni kontrolować. Zdarza się to również w sytuacji, gdy jedna osoba z rodzeństwa traktowana jest przez rodziców jako szczególna i wyjątkowa.


Jeżeli obserwujemy znaczny spadek masy ciała względem wzrostu dziecka, występowanie nudności, biegunek czy zaparć, a do tego widzimy wyraźnie obniżony nastrój, trwający przynajmniej dwa tygodnie, wówczas koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli wykluczona zostanie fizjologiczna przyczyna spadku apetytu, wówczas warto spotkać się z psychologiem.

 


Karmienie to również sposób okazywania miłości. Wielu rodziców wyniosło z własnych domów przekonanie, że szczęśliwe dziecko to najedzone dziecko, a dobra matka to karmiąca matka. Gdy więc dziecko nie chce jeść, pojawia się w umyśle rodzica realne zagrożenie dla jego kompetencji rodzicielskich, a stąd już prosta droga do wmuszania w nie jedzenia. W ten sposób tworzy się błędne koło, gdyż dzieci zaczynają kojarzyć jedzenie z przymusem, co prowadzi do odmowy przyjmowania przez nie pokarmu. To z kolei znów naprowadza rodziców na przekonanie, że są niewystarczająco dobrzy, skoro ich dziecko mało je, i wywołuje frustrację, co prowadzi do wmuszania w nie większych ilości jedzenia. Ten mechanizm funkcjonuje nawet od pierwszych tygodni życia!

 

 

Rady dla Rodziców:

 • Ustal regularne pory posiłków. Ta prosta technika ureguluje procesy trawienne dziecka, a dodatkowo, jeśli do posiłku usiądzie cała rodzina, przyczyni się również do jego pełniejszego rozwoju społecznego.
 • Stosuj konsekwencje naturalne. Jeżeli twoje dziecko nie chce zjeść obiadu o wyznaczonej porze, powiedz: „Teraz jest obiad. Następny posiłek będzie wieczorem. Jeżeli nie zjesz teraz, będziesz głodny. Pamiętaj, że w domu nie jemy między posiłkami.” Oczywiście – sami również stosujemy się do tej zasady, nie podjadamy i nie proponujemy przekąsek dziecku.
 • Uważnie obserwuj, ile zjada twoje dziecko, a następnie dopasuj dla niego odpowiednie porcje. Pamiętaj, każde dziecko je sobie właściwą ilość pożywienia. Nie daj się zwieść temu, że potrafi ono zjeść trzy hot dogi, ale tylko jedną różyczkę kalafiora. Czym innym jest łakomstwo, a czym innym – realne zapotrzebowanie organizmu na energię!
 • Urozmaicaj i uatrakcyjniaj posiłki. Kolorowe, zróżnicowane, ułożone w fantazyjne wzory dania mogą skutecznie zwiększyć apetyt twojego dziecka.

 • Przygotowujcie posiłki razem – nie ma nic lepszego dla zacieśniania więzi niż wspólne aktywności. Zrobione własnoręcznie kanapeczki smakują najlepiej!
 • Stosuj zasadę: dziecko decyduje, czy i ile je, a rodzic – co, gdzie i kiedy.
 • Jedzcie w „ciszy ekranowej”, czyli bez telewizora, tabletu, komputera czy komórki. W społeczeństwach od zarania dziejów posiłek był momentem spotkania. Nie zakłócajcie tego procesu używaniem technologii. Poza tym, dzieciom może być w przyszłości niezwykle trudno odzwyczaić się od jedzenia razem z telewizorem.
 • Skorzystaj z literatury! Nic tak nie rozbawi dzieci, jak opowieść, której bohaterowie to … produkty spożywcze. Tak się dzieje np. w książce Agnieszki Stelmaszyk „Hotel pod Twarożkiem”. To zabawna opowieść, w której główna bohaterka Zuzia razem z mamą zatrzymuje się w gościnie u krowy Szarlotty, poznaje boya hotelowego, którym jest ser o apetycznym imieniu Serek Edamski.

 

Agnieszka Gąstoł-Olbrycht
psychoterapeuta, psycholog
pedagog specjalny


ZRÓBCIE TO RAZEM!

 • UŚMIECHNIĘTE TALERZE. Jak już wiemy, różnorodność i kolory na talerzu pobudzają dziecięcy apetyt. Zapraszamy was do wspólnego przygotowania posiłku. Stwórzcie razem z dziećmi wartościowy, kolorowy i „uśmiechnięty” talerz pyszności. Sfotografujcie wasze pomysły i prześlijcie je na nasz adres.

Zobacz też:

 

Artykuły – pozostałe:

 • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

  O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

  więcej
 • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

  Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

  więcej
 • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

  Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

  więcej
 • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

  Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

  więcej
 • 5 pomysłów na deszczowe dni!

  Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

  więcej
 • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

  Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

  więcej
 • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

  Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

  więcej
 • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

  Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

  więcej
 • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

  Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

  więcej
 • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

  Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

  więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024