Artykuły

Podróż do Krainy Fantazji

Gdy byłam małą dziewczynką, mama mojej przyjaciółki zapytała mnie, gdzie są moje Antypody. Tak nazywała miejsce, gdzie chciałoby się wyjechać i które chciałoby się poznać. Miałam wtedy osiem lat i chciałam mieszkać w Dolinie Muminków. Nie miałam pojęcia, że ten obraz zmieni mi się po tysiąckroć z każdą książką, którą przeczytam.

 


Kto z nas dorosłych nie pamięta przygód Sindbada Żeglarza albo wypraw Tomka Wilmowskiego? Te postaci zabierały nas w podróż po nieznanych zakątkach świata, zachęcały do poznania innych kultur. Nie tak dawno temu, gdy byliśmy dziećmi, dzikie lądy mogliśmy zobaczyć tylko dzięki książkowym relacjom pisarzy i podróżników. Dzisiejszy świat daje dużo więcej możliwości, odbiera jednak to, co uczyniło nas tak kreatywnym i pracowitym pokoleniem – wyobraźnię.


Otaczanie się multimediami, obrazami, filmami tylko pozornie wzbogaca nasze doświadczenie. Wielokrotnie przyczynia się niestety do mniejszej kreatywności w życiu codziennym i w rozwiązywaniu problemów. Dużo więcej się nauczymy się, i w większym stopniu rozwiniemy, kiedy będziemy ćwiczyć naszą wyobraźnię. Robienie „czegoś z niczego”, zabawa symboliczna, w której zwykły patyk staje się różdżką, lunetą lub mieczem, oraz literatura przygodowa i podróżnicza – to właśnie uruchamia nasz umysł i zmusza do tworzenia w głowie pięknego i bogatego świata.


Gdyby nie wyobraźnia rozbudzana przez literaturę, nie byłoby w nas naturalnej ciekawości, aby w całości poznać świat tak odmienny od codzienności i rutyny. Wkładając w ręce dziecka pierwszą książkę, otwieramy wrota do zupełnie innej rzeczywistości. Zaczynamy kształtować w nim ciekawość i pasję odkrywania. Pierwsza książka o podróżach i przygodach bohatera to jednocześnie dla naszego dziecka pierwsza podróż, podróż w świat ludzkich emocji: strachu przed nieznanym, ciekawości, zadziwienia i tęsknoty. To wyprawa wespół z wyobraźnią – najpiękniejszym narzędziem naszego umysłu.

 


Wyobraźnia to zdolność do przewidywania, dopełniania, odtwarzania oraz kreowania myśli w postaci słów lub obrazów. Wyobrażenia te mogą dotyczyć zjawisk lub scen pojawiających się w umyśle (których osoba nie jest w danej chwili świadkiem) lub dotyczyć kombinacji wielu elementów, tworząc tym samym wyobrażenie twórcze czegoś, co faktycznie nie istnieje w rzeczywistości. Zdaniem psychologów wyobraźnia pracuje bez przerwy, a duża jej część trwa w naszej podświadomości.


Wyobraźnia dziecka w wieku przedszkolnym silnie odróżnia się od tej, charakterystycznej dla starszych dzieci i nastolatków. W umyśle przedszkolaka równorzędnie występują obok siebie rzeczy realne i fikcyjne. Im dziecko młodsze, tym silniejsze jest według niego przenikanie się tych elementów. Wszystko ulega zmianie, gdy mały człowiek zastosuje kryterium bliskości z własną wiedzą i doświadczeniem. Wówczas, bazując na tym właśnie osobistym doświadczeniu, zaczyna oceniać, co jest prawdziwe, a co może być jedynie wytworem fantazji. Jednak zanim osiągnie ten etap, swoje wyobrażenia traktuje bardzo poważnie i patrzy na nie, jakby były realne, niejednokrotnie napełniając się strachem, który przeżywaj w postaci sennych koszmarów.


Dziecko stykając się z jakimś doświadczeniem, np. historią w książce, dokonuje w umyśle jej analizy, to znaczy dzieli ją na drobne kawałeczki. Następnie łączy je z tym, co już wie i pamięta, według określonych sobie reguł. W wyniku tego powstaje wyobrażenie, które następnie staje się rdzeniem do wytworzenia kolejnych. Należy zauważyć, że wyobraźnia powstaje z tego, co już jest znane i zapamiętane, nie powstaje ona sama z siebie. Ważne jest więc, abyśmy dobierali treści odpowiednio stymulujące umysł dziecięcy, a nie rozleniwiające go przez nadmiar ilustracji, obrazu czy dźwięku.


Mądrzy o tę wiedzę i własne życiowe doświadczenia chcąc zabrać dziecko w wyprawę jego życia, zacznijmy od dobrej książki przygodowej. Pamiętajmy, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

 

Rady dla Rodziców:

  • Czytajcie przewodniki i książki podróżnicze. Niech zainspirują was one do podróży nie tylko „palcem po mapie”. Odwiedzajcie miejsca, o których czytacie, i róbcie to, co bohaterowie waszych ulubionych powieści.

 

 

  • Powieście w kuchni na ścianie mapę miejsc, które chcecie odwiedzić i które już zwiedziliście. Przyczepiajcie do niej pocztówki, paragony i drukujcie zdjęcia. Rozmawiajcie o swoich wymarzonych podróżach.
  • Napiszcie własną książkę podróżniczą lub stwórzcie album. Opiszcie najśmieszniejsze oraz budzące grozę momenty. Niech narrator poprowadzi czytelników krok po kroku przez waszą wycieczkę.
  • Gdy wyjazd nie wchodzi w grę… urządźcie sobie w domu tydzień francuski, włoski, hiszpański. Niech na stole królują charakterystyczne dla danego regionu potrawy, a ściany pokryją rysunki najbardziej znanych miejsc. Poznajcie muzykę i kinematografię. Przebierajcie się i uczcie nowego języka. Takie podróże zbliżą was do siebie jeszcze bardziej, będąc jednocześnie okazją do znakomitej zabawy.

 

Agnieszka Gąstoł-Olbrycht
psychoterapeuta, psycholog
pedagog specjalny

 

ZRÓBCIE TO RAZEM!

  • PAMIĄTKA Z PODRÓŻY. Czy odbywacie podróże „palcem po mapie”, czy w rzeczywistości – z każdej z nich powinna powstać pamiątka. Wspólne zdjęcie we własnoręcznie przygotowanej ramce? A może komiks opowiadający historię waszej wycieczki? Czemu nie?! Najciekawsze pomysły nagrodzimy!

ZAINSPIRUJCIE SIĘ!

Mamy dla Was podpowiedzi i propozycje do wspólnego tworzenia:

 

  • Jak własnoręcznie przygotować ramkę na zdjęcie?

 

 

 

Dodatkowo:

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

 

 

 

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024