Artykuły

Gdybym tylko miał więcej czasu...

W wielu polskich rodzinach każdy dzień wygląda podobnie. Poranek rozpoczynamy pobudką i w przyspieszonym tempie, myjąc się, ubierając i jedząc, wybiegamy do przedszkola, szkoły czy pracy. Nerwowa jazda samochodem czy bieg na przystanek autobusowy skutecznie uniemożliwiają swobodną i przyjemną rozmowę. Po kilku godzinach stresu, spotkań, lekcji, klasówek czeka nas jeszcze wyprawa po zakupy i na zajęcia dodatkowe. Jeżeli mamy wiele szczęścia, o 18.00 wszyscy jesteśmy w domu – przygotowujemy kolację, odrabiamy lekcje, wykonujemy prace domowe (sprzątanie, odkurzanie), wysyłamy ostatnie e-maile i… o 21.00 wycieńczeni siadamy przed telewizorem. Na krótko, bo zaraz trzeba iść spać. Następnego rana czeka nas przecież kolejny wyścig.

 


Mało w tym czasu na mądre bycie ze sobą, wspólne rozmowy, zabawy, odprężenie. Bardzo trudno o to, tak ostatnio nagłaśniane, slow life. W nas, rodzicach, powstaje złość i poczucie winy, że znów żyjemy za szybko, że nie robimy tego, co powinniśmy, że nie mamy czasu dla rodziny i dla siebie. Te słowa bolą szczególnie, gdy nasze dziecko zaczyna mieć kłopoty w szkole czy wśród rówieśników. Wyrzucamy sobie, że „gdybyśmy tylko mieli więcej czasu, to on nie byłby teraz zagrożony z matematyki”, „gdybyśmy tylko dłużej byli w domu, nie spędzałby całego dnia przed komputerem”, „gdybyśmy tylko złapali choć chwilę oddechu, rozmawialibyśmy o kłopotach i on teraz nie miałby tylu stresów, których nie może udźwignąć”…


Wydawać by się mogło, że życie zmusza nas do wyboru – mieć czy być. Nie jest to prawda. Nie ma sytuacji bez wyjścia, nie ma kłopotów, którym w żaden sposób nie można zaradzić. I wcale nie jest tak, że nie ma czasu. Naprawmy swoje życie rodzinne. Wprowadźmy pięć zmian od dziś.


Po pierwsze: RAMOWY PLAN DNIA. Ustalmy grafik, w którym uwzględniony będzie plan dnia wszystkich domowników. Zróbmy z tego dobrą zabawę – zmierzmy stoperem, ile czasu każdemu z nas zajmują codzienne czynności. Zobaczmy, jak elastyczny staje się czas. Podzielmy obowiązki między siebie, niech każdy – dorosły i dziecko – ma coś do zrobienia w przestrzeni wspólnej (łazienka, kuchnia, salon) i prywatnej (pokój, garderoba). Nie bójmy się oczekiwać, wymagać. Wysiłek nagrodzony pochwałą zbliży nas do siebie i uwrażliwi na trudy życia codziennego. Pamiętajmy, że zasady i obowiązki dają poczucie przewidywalności i realnego bezpieczeństwa.


Po drugie: WYSOKOJAKOŚCIOWY CZAS. Włączmy do powyższego grafiku „wysokojakościowy czas”. To specjalne 10-15 minut dziennie, w czasie których rodzic spędza czas z dzieckiem. To czas dokładnie określony, zaplanowany i „święty” – czyli niepoddający się jakimkolwiek modyfikacjom. To czas, w którym nie ma telefonu, komputera, pracy czy telewizji. To bycie z dzieckiem tu i teraz, ważna rozmowa, wspólne odprężenie, spacer. Taki czas zaplanujmy dla siebie nawzajem każdego dnia. Gdy zbliża się umówiona godzina, informujmy się nawzajem i czekajmy – rodzic na dziecko – nie zajmując się niczym innym. To nie „wyścig”, lecz terapeutyczna technika naprawiająca relacje. Jeśli ja tutaj na ciebie czekam i nie robię nic innego, to znaczy, że ty i mój czas z tobą są dla mnie ważne, a w ciągu tych 10 minut – bezcenne.


Po trzecie: WSPÓLNE PASJE. Poszukajmy tego, co wszyscy lubimy. Wycieczki, spacery, gry planszowe, malowanie, konstruowanie, czytanie, oglądanie filmów, sport  – propozycje można mnożyć. Znajdźmy jedną godzinę w tygodniu, gdy wszyscy razem oddamy się pasji, podzielimy zainteresowania, zaprezentujemy bliskim tę stronę nas samych, której nigdy nie widzieli. Czytajmy razem, wcielajmy się w postaci z książek. Stańmy się nimi na jeden dzień i zobaczmy, jaki wtedy jest świat. Zamieńmy się rolami między sobą. Porozmawiajmy o tym, co przeżywamy, jakie wzbudza to w nas emocje. Bądźmy pokorni dla swoich niedoskonałości i pełni zachwytu dla swoich pasji.

 


Po czwarte: ZASKOCZMY SIEBIE SAMYCH – CODZIENNIE. Bądźmy kreatywni i otwarci na nowości. Wychowując dziecko, jako rodzice, mamy za zadanie pokazać świat w jego najpiękniejszej i najbardziej zaskakującej formie. Jeżeli w naszym życiu pojawił się maluszek, otoczmy go kolorami i przyrodą. Niech rączkami i stópkami poznaje świat. Dla przedszkolaka zbudujmy wigwam albo zamieńmy wannę w okręt piracki, czyniąc z 20-minutowej kąpieli znakomitą przygodę. Z ośmiolatkiem zbudujmy samochód z tektury lub urządźmy biwak w salonie (oczywiście z obowiązkowym nocowaniem w namiocie). Z nastolatkiem wybierzmy się do skateparku i popatrzmy, jakich ewolucji nauczył się na swoim rowerze. Zaprezentujmy naszym dzieciom szaloną stronę nas samych – my też lubimy sport, sklejamy modele, malujemy. Najwyższy czas pokazać „dziecięcą”, szczerze ludzką i zabawną stronę siebie.


Po piąte: ZAGLĄDAJMY DO KALENDARZA. W ciągu roku, dzięki kilku dniom wolnym od pracy, udaje się zorganizować czas na dłuższy odpoczynek. To znakomity moment na rodzinny wyjazd, wycieczkę czy kreatywne szaleństwo.

 


Wspólna zabawa i spędzany razem czas budują więź, przyjaźń, zaufanie, miłość do siebie i wzajemną troskę. Starajmy się być rodziną nie tylko z nazwy, ale i z emocji. Polubmy czas ze sobą i siebie nawzajem.


Rady dla rodziców:

  • To nieprawda, że nie macie czasu. Jest on bardziej elastyczny niż Wam się wydaje. Zarządzając swoim czasem, uczycie dzieci planowania czynności i naprzemienności pracy i odpoczynku. To znakomity trening pozwalający utrzymać zdrowie psychiczne w dobrej kondycji.
  • Wy też byliście dziećmi. W środku każdy z Was nadal nim jest. Bawcie się ze swoim dzieckiem jak z kumplem. Śmiejcie się głośno, bądźcie spontaniczni, pokażcie, jak dobrze się razem bawicie. Dacie w ten sposób dziecku do zrozumienia, że jest kimś ważnym, znakomitym i ciekawym.
  • Zabawa to nauka życia. Świetnie w tym pomagają gry planszowe, w których uczymy się współpracy, radzenia sobie z porażką i świętowania zwycięstwa.
  • Czytajcie razem – nie tylko zaszczepicie w dzieciach miłość do literatury, ale dzięki odgrywaniu ról, wcielaniu się w postaci z baśni, bohaterów, rycerzy, królów razem przeżyjecie ogromne bogactwo emocji. Wspólna lektura to nauka pokory dla ludzkich słabości i rosnący zachwyt nad ludzkimi możliwościami.

 

Agnieszka Gąstoł-Olbrycht
psychoterapeuta, psycholog
pedagog specjalny

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024