Artykuły

Ferie w mieście - jak efektywnie wykorzystać czas wolny?

Jeśli już zdarzyło się tak, że w trakcie zimowych ferii zostajemy w mieście, nie ma powodów do narzekań. To nieprawda, że miejski wypoczynek jest niemożliwy i stanowi „nudną ostateczność”. Okazuje się, że ferie w mieście umożliwiają o wiele więcej atrakcji niż pobyt na górskim stoku i cieszą się dużo większą popularnością, niż nam się wydaje.

 

Zacznijmy od tego, że ferie to czas wypoczynku i relaksu, którego bardzo potrzebują całe rodziny. Wyjazd dziecka na stok narciarski lub turnus sportowy wcale nie musi być dobrym pomysłem, jeśli jedzie ono samo. W coraz bardziej zabieganym świecie, w którym młody człowiek widzi rodziców wczesnym rankiem i późnym wieczorem, dużo bardziej od zabawy 300 kilometrów od domu potrzebuje ciepła i bliskości własnej rodziny. Idealnie byłoby, gdyby ferie spędzać mogli wspólnie rodzice z dziećmi, a to trudne logistycznie zadanie. Ferie w mieście to sposób wyjścia naprzeciw tym potrzebom i oczekiwaniom.

 


W większości polskich miejscowości znajdują się szkoły, domy kultury lub urzędy miasta, w których można uzyskać informacje dotyczące atrakcji proponowanych w trakcie ferii. Oprócz wejściówek na wszelkiego typu zajęcia sportowe i taneczne swoją ofertę przygotowują również inne placówki, między innymi: zoo (pokazy wybranych gatunków jaszczurek, jeży, papug czy innych zwierząt, pokaz karmienia piranii roślinożernych w basenie hipopotamów), teatry i kina (wycieczki za „kulisy” spektakli, do garderoby i reżyserki, a nawet warsztaty filmowe z prawdziwego zdarzenia), centra naukowe i muzea (warsztaty badawcze, przeprowadzanie licznych eksperymentów) czy służby miejskie (na przykład przygotowany przez warszawską straż miejską kurs samoobrony dla dzieci). I to wszystko bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Jedynym ograniczeniem wydaje się nasza wyobraźnia.


Patrząc z psychologicznego punktu widzenia, czas ferii może być niezwykłą okazją do nadrobienia zaległości spowodowanych długą i nużącą pracą. Daje nam bowiem możliwość tak zwanego wysokojakościowego, a tym samym wysoce efektywnego, czasu z drugą osobą – czyli 15-30-minutowych wspólnych spotkań wszystkich członków rodziny ze sobą – razem i oddzielnie.


Jak mamy to zrobić? Najlepiej, tuż po śniadaniu, całą rodziną usiądźmy do stołu i w ciągu pięciu minut ustalmy, kto i kiedy może każdemu członkowi rodziny poświęcić 15 minut w ciągu swojego dnia. Gdy przychodzi wyznaczony czas, znów spotykamy się w kuchni. Ojciec mówi wtedy do córki: To mój czas dla ciebie. Zrobimy to, na co tylko masz ochotę. To dla mnie bardzo ważny czas, bo spędzam go z tobą. W domach, gdzie nigdy nie spędzało się czasu w tak bliski sposób, dzieci często nie przyjdą do rodzica w umówionym terminie. Nie szkodzi. Rodzic zaczeka, pokazując tym samym, że to dziecko jest w ciągu tych 15 minut centrum jego świata. Nie ma włączonej komórki, telewizora, Internetu w tablecie… Ojciec czeka w pustej kuchni, siedząc przy stole i milcząc. Jeśli jednak córka się nie zjawia, idzie do niej i mówi: Byliśmy umówieni. Nie przyszłaś. Nie szkodzi. Jutro też będę na ciebie czekał.


Takie doświadczenia naprawiają wszystkie szkody, przywracają intymność relacjom rodziców, zrozumienie w kontakcie z dorastającą młodzieżą, bliskość fizyczną i psychiczną z małymi dziećmi.


Skorzystajmy z tego bezcennego czasu, który dostajemy od życia, gdy dzieci są jeszcze dziećmi i nie dotknęły ich dorosłe problemy i nieszczęścia. Cieszmy i bawmy się każdą chwilą wspólnego wypoczynku. Zadbajmy o siebie nawzajem szczególnie.

 



Rady dla rodziców (spędzających z dziećmi ferie w domu)

  • 8.00 – nie musicie wstawać do pracy, a Wasze dziecko do szkoły. Nigdzie Wam się nie spieszy. Złapcie poduszki i wybierzcie łóżko, w którym będziecie wspólnie polegiwać przez najbliższą godzinę. Niech będzie sennie i wesoło. To czas na przytulanie, łaskotki, słowa miłości i akceptacji.
  • 9.00 – śniadanie. Po raz pierwszy od dawna nie będzie zjedzone w biegu. To słodkie naleśniki, gofry, świeże bułeczki prosto z pieca, czyli te wszystkie pyszności, na których przygotowanie nigdy nie ma czasu. I rozmowa o wszystkim i o niczym, bo posiłek to przede wszystkim spotkanie.
  • 10.00 – co robimy…? Porozmawiajcie o różnych pomysłach na dziś – niech to dziecko będzie organizatorem i pomysłodawcą. Wykorzystajcie do tej pory limitowane narzędzie techniki w postaci komputera lub tabletu i poszukajcie razem atrakcji. Już wiecie, że w każdym mieście jest ich mnóstwo.
  • 11.00 – w drogę! Macie plan na dziś? To czas na realizację! Spróbujcie wypadu na miejscową zaśnieżoną górkę, wybierzcie się do zoo na karmienie piranii, skorzystajcie z warsztatów rzeźbiarskich w bistro lub klubiku, a potem wypijcie dużo gorącej czekolady. Pytajcie swoje dziecko o wrażenia, emocje, przeżycia, marzenia. Opowiedzcie o swoich ulubionych zabawach z dzieciństwa.
  • 16.00 – to co dzisiaj zjemy? Gdy już wrócicie do domu, ze zmarzniętymi nosami, a policzkami rumianymi z radości, zjedzcie coś, na co zawsze macie ochotę, ale czego sobie zazwyczaj odmawiacie. Może domowa pizza lub hamburgery? Nie ma nic lepszego niż wspólne wyrabianie ciasta, dodatków i jedzenie palcami!
  • 17.00 – poobiednia drzemka? Dlaczego nie? Kto Wam zabroni?
  • 17.30 – czas „wysokojakościowy” – bitwa na śnieżki przed domem? Wspólne lepienie bałwana? Wyjście na łyżwy? Spacer? A może po prostu rozmowa w kuchni i spoglądanie na padający śnieg? Hmmm… Tyle możliwości. W Waszym domu panuje demokracja, więc czas na sprawiedliwy wybór.
  • 19.00 – kolacja. Kolejny posiłek – kolejne spotkanie. Rozmawiajcie, śmiejcie się. Niech to dzieci wymyślą potrawy, które wszyscy razem przyrządzicie. Jedzenie prosto z deski do krojenia to znakomity pomysł, a jeszcze lepiej, jak nakarmicie się nawzajem.

 

 

  • 20.00 – popcorn i kino familijne. Może coś z klasyki z Waszego dzieciństwa? Co Was wzruszało? Pokażcie to dziecku, niech zobaczy, że i Wy kiedyś byliście dziećmi.
  • 22.00 – wieczorna rutyna. Porozmawiajcie o dniu dzisiejszym i wyściskajcie się tak mocno, jakby miało nie być następnego dnia. To czas czułości i wzajemnej dobroci. Wykorzystajcie go w pełni.
  • 22.30 – chwila dla Was, Rodzice. Taka jak chcecie. Nigdzie Wam się nie spieszy. Nikt nic nie musi. Jest po prostu dobrze.

 

Agnieszka Gąstoł-Olbrycht
psychoterapeuta, psycholog, pedagog specjalny

 

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024