Artykuły

Dlaczego warto czytać dzieciom na dobranoc?

W ciągu dnia zajmujemy się mnóstwem różnych zadań. Pracujemy, sprzątamy, prowadzimy samochód, robimy zakupy, załatwiamy wizytę u dentysty, itp. Również nasze dzieci, nawet kiedy są jeszcze małe, zaprzątają sobie głowy codziennymi sprawami. Spędzając czas w przedszkolu nawiązują relacje z rówieśnikami, czasem z kimś się mogą pokłócić, innym razem mają do wykonania trudniejsze ćwiczenia na rytmice czy zajęciach z rysowania. W zależności od dnia i spotykających je sytuacji, mogą się czymś zasmucić albo coś może je zestresować. Cały ten bagaż zabierają ze sobą, gdy kładą się spać. Dlatego, tak jak nam, dorosłym, tak i naszym dzieciom, potrzeba wieczornego relaksu i wyciszenia. Odgonienia trosk i zapomnienia o sytuacjach, które mogły nas zdenerwować albo sprawić nam przykrość. Jednym z najlepszych sposobów na takie rozluźnienie jest czytanie na dobranoc, sprawiające radość nie tylko maluchom, ale również nam samym.

 



Opowieści mają niezwykłą moc. Przenoszą nas do dalekich krajów, wciągają w wir fascynujących przygód, pozwalają spotkać mówiące zwierzęta, odważnych bohaterów czy przeróżne magiczne istoty. Pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że wszystkie kłopoty schodzą na dalszy plan. Świat pięknych i ciepłych baśni otula nas niczym pachnąca i miękka kołdra. Zupełnie jak podczas czytania książeczek z nowej serii „Misia i jej mali pacjenci” – o siedmioletniej dziewczynce, która wraz ze swoim mały pieskiem Popikiem pomaga zwierzętom w swojej klinice weterynaryjnej. Słuchając takich historii dzieci uspokajają się, opada z nich napięcie. Nasz głos nie tylko działa kojąco, ale daje im także poczucie bezpieczeństwa. Wspólne czytanie zacieśnia więzi – codzienna bliskość sprawia, że maluch czuje się ważny i kochany przez rodziców. Wie, że wieczorne spotkania to jego chwile, tata lub mama mają dla niego czas, chcą go wysłuchać, a przede wszystkim poczytać mu niesamowite bajki. Dlatego tak ważne są te rodzinne rytuały, i to dla obu stron. Dzięki nim lepiej poznajemy własne pociechy i budujemy z nimi trwałe relacje, oparte na miłości i zaufaniu.

 

 

Poza rozwijaniem wyobraźni i wyciszeniem, czytanie spełnia również kilka funkcji edukacyjnych. Mimo, że dziecko powoli zasypia, jego mózg rejestruje dobiegające do niego treści. Dzięki temu poszerza się jego zasób słów, polepsza koncentracja, rozwija zdolność logicznego myślenia, wzmacnia pamięć. Czytanie na głos to także wspaniały trening przygotowujący do samodzielnego odszyfrowywania liter – maluch zainteresowany wciągającymi historiami z czasem sam zaczyna po nie sięgać, chce umieć czytać tak jak dorośli.

 

 


Pamiętajmy zatem o wszystkich zaletach czytania i „wpiszmy” na stałe w nasze kalendarze te codzienne wieczorne chwile, na które z pewnością bardzo szybko zaczniemy czekać z niecierpliwością. Kraina fantazji to cudowne miejsce zarówno dla małych, jak i dużych.

 

Małgorzata Woźniak
mgr psychologii

 

 

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024