Artykuły

Picturebooki czyli zabawa z obrazkami

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jest ciekawe wszystkiego, co je otacza. Chłonie zmysłami zapachy, dźwięki oraz obrazy. Dotyka przedmiotów, bada ich fakturę i smak. Na tym etapie dorastania styka się również ze swoimi pierwszymi książkami. Bez względu na to, czy wykonano je ze sztywnego papieru, materiału, plastiku albo gumy, łączy je wspólna cecha – składają się głównie z rysunków, bowiem to poprzez ilustracje maluch na początku zdobywa wiedzę i poznaje otoczenie. Z tego też powodu książki obrazkowe (z ang. picturebooki) stają się nieocenionym narzędziem wspomagającym dziecięcy rozwój. Wielobarwne obrazki z wyrazistymi konturami przyciągają wzrok i pobudzają do kreatywnego myślenia.

 

 

Jak wiadomo, nauka poprzez zabawę sprawdza się najlepiej, a jeśli można połączyć ją jeszcze z oswajaniem dziecka z książkami już od pierwszych jego chwil, takie podejście z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nasz maluch z radością będzie sięgał po kolorowe picturebooki, a uważając je za równie atrakcyjne, jak inne zabawki, nie będzie miał później trudności, by odnaleźć przyjemność w książkach z większą ilością tekstu czy z czasem nawet w takich, które zupełnie pozbawione są ilustracji. Książki obrazkowe to przede wszystkim wspaniały wstęp do zaszczepiania w dzieciach miłości do literatury.

 

Dzięki picturebookom maluchy nie tylko rozwijają swoją wyobraźnię, ale również ćwiczą spostrzegawczość. Obserwacja poszczególnych elementów na rysunkach, znajdowanie drobnych szczegółów i nazywanie wybranych przedmiotów to wspaniała lekcja cierpliwości jak i trening pamięci. Tutaj świetnie się sprawdzą m.in. takie pozycje jak „Kredkowa księga liczb” czy „Kredkowa księga kolorów”, ułatwiająca rozróżnianie poszczególnych barw. Równie ważnym aspektem jest dźwiękonaśladownictwo (powtarzanie odgłosów wydawanych przez narysowane zwierzęta, pojazdy, itp.) oraz pierwsze próby związane z mową - łączenie sylab i formułowanie wyrazów na podstawie kilkuzdaniowych historyjek.

 


Książki obrazkowe to także możliwość obcowania z pięknymi ilustracjami – część z nich to takie małe dzieła sztuki, które zachwycić mogą zarówno małych jak i dużych czytelników. Wystarczy spojrzeć chociażby na rysunki wykorzystane w „Tajemnicach oceanu”.

 

Kolejną zaletą picturebooków jest możliwość układania własnych opowieści
z wykorzystaniem zaproponowanych obrazków, co sprzyja nie tylko wspomnianej już wcześniej kreatywności, ale wspomaga również umiejętność logicznego myślenia oraz wiązania wydarzeń w ciągi przyczynowo-skutkowe, dzięki czemu maluch łatwiej rozumie niektóre zjawiska i zachowania innych osób.

 

 

Na koniec warto wspomnieć o różnorodnych książkowych seriach, w których dzieci poznają sympatycznych bohaterów i mogą śledzić coraz to nowe losy ulubionych rysunkowych postaci. Takie pierwsze literackie przyjaźnie w pewnym stopniu przygotowują do zawiązywania relacji w starszym wieku. Doskonałym przykładem są np. historyjki o wesołym Wikingu Tappim, którego kochają już nie tylko maluchy w Polsce, ale także za granicą.

 

 

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej zalet należy jeszcze podkreślić niezwykle istotną kwestię, o której zdarza nam się jednak często zapominać - każda chwila z książką to okazja na zacieśnianie więzi rodzinnych, możliwość wzajemnego poznawania się oraz okazywania sobie czułości. Wspólne oglądanie obrazkowych historii daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, sprzyja empatii i prawidłowemu rozwojowi emocjonalnemu. Sięgajmy zatem codziennie po picturebooki i razem z maluchami przenośmy się w fantastyczny świat wyobraźni.


Małgorzata Woźniak
mgr psychologii

 

 

Zobacz:

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024