Kiedy dziecko przychodzi na świat, jest ciekawe wszystkiego, co je otacza. Chłonie zmysłami zapachy, dźwięki oraz obrazy. Dotyka przedmiotów, bada ich fakturę i smak. Na tym etapie dorastania styka się również ze swoimi pierwszymi książkami. Bez względu na to, czy wykonano je ze sztywnego papieru, materiału, plastiku albo gumy, łączy je wspólna cecha – składają się głównie z rysunków, bowiem to poprzez ilustracje maluch na początku zdobywa wiedzę i poznaje otoczenie. Z tego też powodu książki obrazkowe (z ang. picturebooki) stają się nieocenionym narzędziem wspomagającym dziecięcy rozwój. Wielobarwne obrazki z wyrazistymi konturami przyciągają wzrok i pobudzają do kreatywnego myślenia.
Jak wiadomo, nauka poprzez zabawę sprawdza się najlepiej, a jeśli można połączyć ją jeszcze z oswajaniem dziecka z książkami już od pierwszych jego chwil, takie podejście z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nasz maluch z radością będzie sięgał po kolorowe picturebooki, a uważając je za równie atrakcyjne, jak inne zabawki, nie będzie miał później trudności, by odnaleźć przyjemność w książkach z większą ilością tekstu czy z czasem nawet w takich, które zupełnie pozbawione są ilustracji. Książki obrazkowe to przede wszystkim wspaniały wstęp do zaszczepiania w dzieciach miłości do literatury.
Dzięki picturebookom maluchy nie tylko rozwijają swoją wyobraźnię, ale również ćwiczą spostrzegawczość. Obserwacja poszczególnych elementów na rysunkach, znajdowanie drobnych szczegółów i nazywanie wybranych przedmiotów to wspaniała lekcja cierpliwości jak i trening pamięci. Tutaj świetnie się sprawdzą m.in. takie pozycje jak „Kredkowa księga liczb” czy „Kredkowa księga kolorów”, ułatwiająca rozróżnianie poszczególnych barw. Równie ważnym aspektem jest dźwiękonaśladownictwo (powtarzanie odgłosów wydawanych przez narysowane zwierzęta, pojazdy, itp.) oraz pierwsze próby związane z mową - łączenie sylab i formułowanie wyrazów na podstawie kilkuzdaniowych historyjek.
Książki obrazkowe to także możliwość obcowania z pięknymi ilustracjami – część z nich to takie małe dzieła sztuki, które zachwycić mogą zarówno małych jak i dużych czytelników. Wystarczy spojrzeć chociażby na rysunki wykorzystane w „Tajemnicach oceanu”.
Kolejną zaletą picturebooków jest możliwość układania własnych opowieści
z wykorzystaniem zaproponowanych obrazków, co sprzyja nie tylko wspomnianej już wcześniej kreatywności, ale wspomaga również umiejętność logicznego myślenia oraz wiązania wydarzeń w ciągi przyczynowo-skutkowe, dzięki czemu maluch łatwiej rozumie niektóre zjawiska i zachowania innych osób.
Na koniec warto wspomnieć o różnorodnych książkowych seriach, w których dzieci poznają sympatycznych bohaterów i mogą śledzić coraz to nowe losy ulubionych rysunkowych postaci. Takie pierwsze literackie przyjaźnie w pewnym stopniu przygotowują do zawiązywania relacji w starszym wieku. Doskonałym przykładem są np. historyjki o wesołym Wikingu Tappim, którego kochają już nie tylko maluchy w Polsce, ale także za granicą.
Oprócz wszystkich wymienionych wyżej zalet należy jeszcze podkreślić niezwykle istotną kwestię, o której zdarza nam się jednak często zapominać - każda chwila z książką to okazja na zacieśnianie więzi rodzinnych, możliwość wzajemnego poznawania się oraz okazywania sobie czułości. Wspólne oglądanie obrazkowych historii daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, sprzyja empatii i prawidłowemu rozwojowi emocjonalnemu. Sięgajmy zatem codziennie po picturebooki i razem z maluchami przenośmy się w fantastyczny świat wyobraźni.
Małgorzata Woźniak
mgr psychologii
Zobacz: