Artykuły

7 powodów, dla których warto mieć psa!

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i nie jest to tylko pusty slogan. Już od kilkunastu tysięcy lat towarzyszy on ludziom w każdym zakątku świata, z początku tylko na polowaniach czy jako zwierzę obronne, by z czasem stać się bliskim kompanem, a dla wielu nawet pełnoprawnym członkiem rodziny. Według najnowszych doniesień naukowych, gatunek ten pochodzi z Afryki, jego przodkiem był wilk szary. Normalna temperatura ciała psa to 38 stopni, potrafi on przeciętnie wydawać około 10 różnych dźwięków, a jego nos jest ponad tysiąc razy bardziej czuły od ludzkiego. Nieprawdą jest, że psy nie widzą kolorów, są one jednak dla nich nieco mniej wyraźne, nie potrafią też rozróżnić barw podstawowych. Natomiast świetnie rozpoznają emocje na twarzy swojego właściciela. Przy okazji pamiętajmy, by nigdy nie częstować naszego pupila czekoladą, ponieważ zawiera ona toksyczną dla jego organizmu substancję. Jeśli jeszcze zastanawiacie się nad tym, czy warto mieć psa, poznajcie 7 powodów, które z pewnością przekonają was do tego wspaniałego zwierzaka!

 

 

1. Piecyk na czterech łapach

Może wam się wydawać, że to mało istotny powód, ale pomyślcie sobie o chłodnych jesiennych wieczorach lub zimowych porankach. Pies ogrzeje was niczym najlepszy termofor czy koc elektryczny, a jednocześnie nie będzie wymagał żadnego doładowywania, wystarczy okazać mu nieco czułości.

 

 

2. Niezawodny budzik

Dzięki naszemu czworonożnemu przyjacielowi nie musimy zbyt mocno przywiązywać się do budzika. Nasz pies z pewnością przypomni nam o porannym spacerze mobilizując nas nie tylko do opuszczenia łóżka, ale również do orzeźwiającej gimnastyki, idealnej na rozpoczęcie pracowitego dnia.

 

3. Domowy lekarz

Pies nie tylko wyciąga nas na świeże powietrze i zachęca do pieszych wędrówek, ale sam jest swego rodzaju „doktorem”. Kontakt z nim obniża zbyt wysokie ciśnienie, odstresowuje i działa relaksacyjnie. Dzieci poprzez zabawę z kudłatym pupilem rozwijają umiejętności społeczne i uczą się odpowiedzialności za drugą istotę. Liczne badania potwierdziły również, że psy za pomocą węchu mogą rozpoznać niektóre ludzkie choroby.

 

4. Niepoprawny optymista

Z psem nie będziemy się smucić. On zawsze wyczuje nasze nastroje – potrafi pocieszyć, gdy nam źle i rozbawić do łez po ciężkiej pracy. Jest pełen radości, pozytywnej energii i witalności. Wystarczy rzucić mu patyk albo poczęstować smakołykiem, a już zacznie wymachiwać ogonem ze szczęścia.

 

 

5. Niania i bodyguard

Czy duży czy mały, nasz pies zawsze stanie w naszej obronie. Z daleka wyczuwa niebezpieczeństwo i swoim szczekaniem ostrzega przed zagrożeniem. Opowieści o ratowaniu życia wcale nie są przesadzone, szczególnie jeśli czworonóg zostanie profesjonalnie przeszkolony. Przedstawiciele niektórych ras to również wielcy miłośnicy dzieci – wychowując się razem z naszym maluchem otoczą go opieką nie gorzej niż niejedna niania.

 

 

6. Koordynator porządków

Pies w domu to dodatkowe obowiązki, ale również motywacja do regularnego sprzątania – po pewnym czasie zacznie nas męczyć chociażby osiadająca na meblach sierść. Nie musimy się też martwić, gdy na przykład posiadamy nadmiar butów – nasz zwierzak z pewnością zajmie się ich profesjonalną selekcją.

 

7. Najwierniejszy druh

Jak widzicie, z psem nie można się nudzić. Nawet, jeśli część wymienionych powodów potraktować można z przymrużeniem oka, pies to niezaprzeczalnie wspaniałe stworzenie. Od momentu, kiedy się z nami oswoi, kocha nas bezgranicznie. Jest wierny, cierpliwy, zawsze nas wysłucha i nigdy nie zawiedzie. To prawdziwy przyjaciel, choć na czterech łapach!


Małgorzata Woźniak
mgr psychologii

 

 

Zobacz też:

 

 

Zobacz!

Artykuły – pozostałe:

 • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

  O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

  więcej
 • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

  Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

  więcej
 • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

  Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

  więcej
 • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

  Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

  więcej
 • 5 pomysłów na deszczowe dni!

  Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

  więcej
 • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

  Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

  więcej
 • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

  Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

  więcej
 • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

  Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

  więcej
 • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

  Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

  więcej
 • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

  Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

  więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2023