Artykuły

My się zimy nie boimy, czyli jak poradzić sobie z obniżonym nastrojem

Kiedy zaczyna się listopad, wielu z nas najchętniej przezimowałoby w swoich łóżkach do marca, grzejąc się przy piecykach i uciekając od pochmurnych, deszczowych dni. Tak jak my, dorośli, czują się często również nasze dzieci – krótsze dni pozbawione odpowiedniej ilości światła wpływają na ich samopoczucie, sprawiają, że stają się apatyczne, smutne, trudniej jest im rano wstać, a nierzadko wcale nie chcą wychodzić z domu do przedszkola bądź szkoły. Wspólnie możemy wypracować różne sposoby na przetrwanie jesienno-zimowych miesięcy w pozytywnym nastroju i dobrej kondycji.

 

 

W zdrowym ciele zdrowy duch

 

Mimo, że za oknem zimno, nie znaczy to, że nie można spędzić miłego dnia na świeżym powietrzu. Potrzebne nam tylko ciepłe ubranie, nieprzemakalna gruba kurtka oraz wygodne buty. Dla dzieci najlepiej przygotować specjalne ortalionowe kombinezony, które świetnie się sprawdzą również w trakcie zabaw w deszczu czy śniegu.


Przede wszystkim powinniśmy wybierać się na spacery do lasu, jeśli taki mamy w pobliżu, bądź do okolicznego parku. Takie wyprawy to wspaniała okazja do pogłębiania więzi rodzinnych, a także do rozmów na temat przyrody i bogactw natury. Młodsze dzieci z pewnością zachwycą się przebiegającą po trawie wiewiórką, kolorowymi liśćmi, które mogą uzbierać na jesienny bukiet czy padającymi płatkami śniegu. Ze starszymi możemy poobserwować różnorodne gatunki ptaków przysiadające na gałęziach, pobawić się w odgadywanie nazw poszczególnych drzew i krzewów, a gdy wokół zrobi się biało, spróbować zbudować małe igloo. Poza spacerami po okolicy warto zaplanować kilka dalszych wycieczek - między innymi, by pokazać dzieciom, jak piękne są góry ukryte pod śniegiem albo jak malowniczo wyglądają zamarznięte jeziora, w których latem mogliśmy pływać. Spróbujmy również swoich sił w jeździe na nartach bądź łyżwach. Do nauki tych sportów niepotrzebne są od razu wielkie lodowiska czy górskie stoki. Kiedy nadchodzą mrozy w każdej miejscowości pojawiają się samoistne ślizgawki, a niejedna okoliczna górka świetnie nadaje się na zjazdy nie tylko na sankach. W wielu miasteczkach co roku otwierane są publiczne lodowiska, często kryte i z możliwością wypożyczania łyżew, zaś w kilku największych miastach znajdziemy także sztuczne stoki z wyciągami - te ostatnie świetnie się sprawdzą nawet, kiedy zima pozbawi nas białego szaleństwa.


Pamiętajmy, że jeśli nie uda nam się wyjść na zewnątrz w jesienno-zimowe miesiące, nie powinniśmy zupełnie rezygnować z aktywności fizycznej. Nawet krótka gimnastyka przy ulubionych rodzinnych przebojach sprawi nam nie tylko wielką radość, ale wzmocni organizm i dostarczy nam tlenu oraz endorfin, czyli hormonów szczęścia, przed którymi umkną wszelkie smutki.

 

 

Zadbajmy też o wyobraźnię

 

Poza ćwiczeniami dla ciała musimy dbać również o nasz umysł. Wbrew pozorom, jesień i zima to pory roku, które sprzyjają pewnym aktywnościom, z których często szybciej rezygnujemy widząc za oknem piękną pogodę. Mowa tutaj chociażby o czytaniu książek. Okres od listopada do lutego to wspaniały czas na nadrobienie literackich zaległości, wspólne czytanie przy kubku herbaty bądź gorącej czekolady. Starsze dzieci znajdą w ofercie wydawniczej wiele przygodowych opowieści przenoszących ich do niesamowitych krain, w których spotkać mogą intrygujących bohaterów. Na rynku pojawiają się zarówno młodzieżowe serie detektywistyczne, fantasy, jak i popularno-naukowe będące świetnym przygotowaniem do szkolnych zmagań. Zaś na maluchy czeka mnóstwo bajkowych postaci i pięknie zilustrowanych historii. Obecna oferta jest tak bogata, że nawet my, dorośli, zafascynujemy się częścią książek i czytając je swoim pociechom wrócimy wspomnieniami do szczęśliwych lat dzieciństwa.

 

Zostając w domu równie miło spędzimy chwile przy układaniu puzzli czy przy wszelkiego typu grach planszowych. Takie aktywności pomagają nam się zintegrować i lepiej poznać. Wśród propozycji znajdziemy coraz więcej gier, przy których potrzebne będzie uruchomienie własnej wyobraźni, pomysłowości czy nauczenie się konstruowania odpowiednich strategii działania. Tego typu planszówki pobudzają do myślenia, a nierzadko uczą również umiejętności współpracy. Poza tym oswajamy nasze dzieci nie tylko z możliwością osiągnięcia zwycięstwa, ale także poniesieniem porażki - dzięki takim lekcjom w rodzinnym gronie nasz syn bądź córka zostaną lepiej przygotowane do interakcji z rówieśnikami. 

 

Rady dla rodziców:

 

  • Jesienno-zimowe miesiące to dla nas świetny moment na spędzenie większej ilości czasu z naszymi dziećmi - dzięki temu możemy je nie tylko lepiej poznać, ale również okazać im swoje zainteresowanie i wsparcie,
  • Mimo gorszej pogody nie rezygnujmy ze wspólnych spacerów czy aktywności na świeżym powietrzu, ale dopasujmy działania do określonych warunków atmosferycznych,
  • Postarajmy się znaleźć dla swoich pociech ciekawe lektury i wspólnie czytajmy jak najczęściej - jeśli my, rodzice, pokażemy, że książki są fajne, dla dzieci to też stanie się oczywiste,
  • Pamiętajmy, że jesień i zima to pory roku, które wpływają na nastrój każdego z domowników. W tym czasie należy zatem wykazywać się większą wyrozumiałością oraz cierpliwością wobec swoich dzieci, ale także wobec siebie nawzajem. Każdy z nas może mieć gorszy dzień i wtedy nie należy na siłę organizować wszystkim zajęć. Chwile spędzone w samotności nie są niczym złym.


Małgorzata Woźniak
mgr psychologii

 

Konkurs JESIENNE SMUTKI!

Jakie znacie sposoby na smutek i przygnębienie związane z jesienną porą roku? Co stawia was na nogi, pomaga walczyć z apatią i gorszym nastrojem, daje energię do działania, przywraca radość i uśmiech? Prześlijcie do nas wasze pomysły na rodzinne spędzanie czasu w jesienne wieczory czy zimowe popołudnia. Najciekawsze pomysły nagrodzimy książkami!

 

Zobacz też:

 

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024