Artykuły

Awantury wśród rodzeństwa

Powodów do utarczek między rodzeństwem jest naprawdę wiele. Trzeba zatem nauczyć dzieci, jak rozmawiać na ten temat, z czego wynikają kłótnie i jak sensownie rozwiązywać problemy. Oczywiście wiele zależy od wieku. Zwłaszcza młodsze dzieci często stawiają pytania dotyczące konfliktów z rodzeństwem, które mogą naprowadzić dorosłych na sposób myślenia i postrzegania świata przez pociechę. Spory dorosłych mają ogromny wpływ na zachowanie dzieci i ich wzajemne relacje. Im częściej rodzice kłócą się przy dzieciach, tym częściej one awanturują się między sobą.

 

 

Dlaczego jemu wolno więcej?

 

Młodsze dzieci mają żal do rodziców i zazdroszczą starszemu rodzeństwu, że ma wiele przywilejów, na przykład może później chodzić spać, częściej wychodzić z domu i wracać wieczorem. Nie zauważają, że starszy brat czy siostra oprócz większych praw ma też obowiązki, na przykład chodzenie do szkoły czy pomoc w pracach domowych. Z drugiej strony starsze dzieci często mają pretensje do rodziców o to, że młodszemu wszystko wolno. I faktycznie rodzice siłą rzeczy zazwyczaj skupiają więcej uwagi na młodszym, częściej potrzebującym pomocy i opieki. W takich wypadkach należy jasno i krótko wytłumaczyć dzieciom, jakie przywileje i obowiązki ma każde z nich, jakie wiążą się z tym korzyści, a jakie obciążenia. Takie rozmowy uczą dostrzegania szerszego kontekstu sytuacji, co w przyszłości bardzo się przyda nie tylko podczas konfliktów.


Dlaczego jego kochasz bardziej?

 

To pytanie wynika z zazdrości popartej faktycznym przekonaniem, że jedno z dzieci jest bardziej kochane przez rodziców. Wiąże się to najczęściej z postawą tych ostatnich, okazywaniem zainteresowania i poświęcaniem więcej czasu jednemu z dzieci. Czasem tatuś woli spędzać popołudnia z synem, nie potrafiąc znaleźć wspólnego języka z córką. Bywa że pierworodne jest traktowane lepiej. Najczęściej jednak takie uczucia rodzą się w dzieciach wtedy, kiedy zostały obdarowane przez los młodszym rodzeństwem. Rodzice muszą się bardzo starać okazywać każdemu jednakowe względy i być wyczuleni na wszelkie sygnały zazdrości płynące od którejkolwiek pociechy. Czasem sami generują trudne sytuacje, faktycznie faworyzując młodsze rodzeństwo.

 

 

Dlaczego on zabiera moje rzeczy?

 

To pytanie pada najczęściej z ust starszego rodzeństwa zazdrosnego o przywileje młodszych. Prostym sposobem na zażegnanie tego konfliktu jest nauczenie dziecka dzielenia się swoimi rzeczami, nie tylko z rodzeństwem, ale ogólnie z innymi: kolegami, rodzicami.


Drugą metodą załagodzenia sytuacji może być wyznaczenie każdemu dziecku własnych zabawek, których nikt nigdy nie ma prawa mu zabrać. Każde dziecko potrzebuje odrobiny intymności, a posiadanie własnych rzeczy jest jej najprostszym wyznacznikiem. Zatem warto podzielić zabawki na moje, jego i wspólne. Inna sprawa to nauczenie dzieci pytania o to, czy mogą pożyczyć cudzą rzecz. To, że jesteśmy rodziną, nie oznacza, że możemy brać wzajemnie swoje rzeczy bez pytania właściciela o zgodę.


Dlaczego ona na mnie skarży?

 

Tutaj sprawa dotyczy relacji rodzinnych. Warto wpoić dzieciom, trochę nawet wbrew dorosłym, solidarność i wzajemny szacunek, budowanie wspólnego frontu „przeciwko dorosłym”. Narzekanie na skarżypytę to dobry moment, by podjąć temat lojalności wobec siebie, najbliższych i dalszych znajomych. To jednak wiąże się z odrobieniem wcześniejszej lekcji, czyli umiejętnością konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Jeśli nauczymy tego dzieci, w dużej mierze pozbędziemy się kłopotu mieszania się w każdą, najdrobniejszą nawet sprzeczkę. Nie chodzi o to, by dzieci nigdy z niczym do nas nie przychodziły, ale żeby umiały oddzielić informowanie o rzeczach ważnych od skarżenia, które niesie z sobą oczekiwanie, że dorosły zażegna każdy spór, podając gotowe rozwiązania.

 

 

Jak uniknąć powstania między dziećmi przepaści?

 

  • Buduj bliskość i więź między rodzeństwem przy każdej okazji – przez wspólne zadania do wykonania, spędzanie razem czasu, podobne hobby
  • Używaj wyrażeń „twoja siostrzyczka”, „twój starszy brat”
  • Wprowadźcie w waszym życiu rodzinne rytuały, na przykład wspólne posiłki, spędzony razem sobotni „wieczór gier”, rodzinne żarty, rocznice ważnych wydarzeń itp.
  • Uzgodnij sprawiedliwy podział obowiązków między domowników. Oczywiście musisz zadania dostosować do możliwości i wieku dzieci, ale nawet maluch może zrobić coś pożytecznego


Konkurs RODZINA
Stwórzcie wspólnie rysunek szczęśliwej rodziny, w której kłótnie się nie zdarzają! Czekamy na wasze prace. Najciekawsze nagrodzimy książkami!

 

Zobacz też:

 

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024