Artykuły

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu i szkole - jak oswoić lęk?

Obawa przed wejściem w nowe otoczenie, nieznaną grupę społeczną oraz niechęć związana z rozstaniem się z opiekunem stanowią standardowy element rozwoju każdego dziecka. Lęk o lekkim nasileniu nie powinien nas specjalnie niepokoić. Przystosowanie się do nowego środowiska wymaga czasu i dojrzałości poznawczej, społecznej, a przede wszystkim emocjonalnej. W  tym trudniejszym okresie wielce istotna jest obecność cierpliwego i uważnego dorosłego, który nazwie przeżywane przez dziecko uczucia, urealni je i wytłumaczy, dlaczego się pojawiły. Cenną pomocą będzie również rozmowa na temat różnych obaw samych dorosłych – dzięki temu maluch zrozumie, że nie tylko on przeżywa stres czy odczuwa strach w nowych sytuacjach.

 

 

Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu lub szkole?

 

Jeśli mamy taką możliwość, warto zaprowadzić dziecko na jakieś zajęcia organizowane na terenie placówki, do której w przyszłości pójdzie. Tego typu spotkania, trwające zazwyczaj kilka godzin, organizowane są przez wychowawców w czerwcu lub sierpniu. To znakomita okazja by obejrzeć nowe miejsce, sale, plac zabaw i wszystkie zabawki oraz zawrzeć pierwsze znajomości z innymi dziećmi, ich rodzicami i nauczycielami. Nic tak nie zachęca dzieci do zajęć jak perspektywa świetnej zabawy z fajnym kolegą.


Wspólna wyprawa z dzieckiem na zakupy to dobry sposób na wzmocnienie jego zaangażowania i chęci do nauki. Pierwszy piórnik, plecak i worek na kapcie to dla małego człowieka okazja, by zaprezentować siebie – to, co lubi i czym się interesuje. Pozwólmy maluchowi samemu wybrać potrzebne przybory, a potem oglądać tę wyprawkę tyle razy, ile tylko będzie chciał. Niech cieszy się tymi przedmiotami, bo dzięki temu o wiele łatwiej będzie mu sprostać później pierwszym poważnym zadaniom.

 

 

Nie zapominajmy o dzieleniu się z pociechami naszymi własnymi doświadczeniami. Opowiedzmy im o ekscytacji, oczekiwaniu, ciekawości, a wreszcie wielkiej radości, gdy nadszedł pierwszy dzień przedszkola czy szkoły. Nie bójmy się wspomnieć również o swoich smutkach czy gorszych momentach, jeśli widzimy, że nasze dziecko również ich doświadcza. Powiedzmy: „Widzę, że się martwisz. Obawy przed pierwszym dniem w szkole są normalne. Każde dziecko zastanawia się, jak to będzie…”. Pokażmy małemu człowiekowi, że w tej sytuacji nie jest sam – otaczają go życzliwi dorośli, którzy w każdej sytuacji mogą mu pomóc, oraz rówieśnicy, odczuwający tak jak on różne lęki i niepewności. Zabranie przez dziecko ze sobą do plecaka swojego pluszowego przyjaciela albo innej ukochanej zabawki również w pewien sposób może ułatwić mu ten moment przejścia ze znajomego otoczenia do tego zupełnie nowego.

Maluchom, dla których rozstanie jest szczególnie trudne, które są bardziej wrażliwe i lękliwe, możemy zaproponować zabawę w przedszkole. Rodzic i dziecko kolejno odgrywają role nauczyciela i przedszkolaka. W ten sposób można również przećwiczyć różnego typu aktywności, jak samodzielne ubieranie się, sprzątanie zabawek, leżakowanie czy uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych.

 

 

Rady dla Rodziców:

 • W szatni żegnajcie się krótko. Długie pożegnania są bardziej stresujące, zarówno dla dzieci i rodziców, rozbudzają niepotrzebne emocje, tęsknotę i smutek, czyniąc z każdego poranka naprawdę trudne doświadczenie. Czasami lepiej, by przez pierwsze tygodnie do nowego miejsca odprowadzał dziecko tata – wielu ojcom dużo łatwiej przychodzi powstrzymanie przykrych uczuć i łez przy rozstaniu.
 • Nie obiecujcie wspaniałych prezentów za „grzeczne pójście i pozostanie w przedszkolu lub szkole”. Przekupienie dziecka nie jest dobrą metodą w żadnej sytuacji. Ważne, by rozbudzić w maluchu wewnętrzną motywację do przebywania w grupie, wspólnej zabawy i nauki. Powiedzcie np.: „Dzisiaj na pewno czeka Cię interesujący dzień. Zapamiętaj wszystko, bo ja jestem bardzo ciekaw, czego nowego się dowiesz i jakie przygody przeżyjesz. Nie mogę się doczekać naszego spotkania po zajęciach w przedszkolu i wspólnej rozmowy o całym Twoim dniu”.
 • Dokładnie sprecyzujcie, o której odbierzecie malucha. Stwierdzenie „przyjdę po Ciebie po podwieczorku” pozwoli dziecku umieścić ten moment w czasie, co ułatwi mu oczekiwanie.
 • Powtarzajcie dziecku, że zasady obowiązujące w przedszkolu lub szkole są dobre i potrzebne. Rutyna i harmonia dają małemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, a reguły gwarantują powtarzalność zachowań dorosłych, przez co zwiększają dziecięce zaufanie do nauczycieli.


Agnieszka Gąstoł-Olbrycht
psychoterapeuta, psycholog
pedagog specjalny


Konkurs PIERWSZE DNI W SZKOLE!
Zachęcamy was do wykonania, dowolną techniką plastyczną, pracy przedstawiającej pierwszy dzień w szkole. Te najciekawsze nagrodzimy

książkami!

 

 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

 • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

  O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

  więcej
 • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

  Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

  więcej
 • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

  Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

  więcej
 • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

  Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

  więcej
 • 5 pomysłów na deszczowe dni!

  Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

  więcej
 • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

  Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

  więcej
 • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

  Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

  więcej
 • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

  Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

  więcej
 • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

  Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

  więcej
 • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

  Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

  więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2022