Artykuły

Domowe wakacje, czyli jak zorganizować dziecku czas w mieście

Wakacje to czas, kiedy możemy odpocząć od miasta i rodzinnie wybrać się w podróż albo wysłać swoje pociechy na wymarzone kolonie bądź obozy. Nie zawsze jednak udaje nam się coś zorganizować i co pewien czas nasze dzieci spędzają letnie tygodnie w domu. Może to być dla nas pewien kłopot, kiedy oboje rodziców pracuje, a dziadkowie nie zawsze są do dyspozycji. Na szczęście, w zależności od wieku dzieci, coraz częściej można znaleźć w tygodniu różnorodne oferty zajęć czy imprez dla tych, którzy zostają w mieście, a w czasie weekendów sami możemy w ciekawy sposób zaplanować czas wolny.

 

 

Lato w mieście

Kiedy nasze dzieci są na tyle małe, że nie mogą zostać w domu same, z pomocą przyjdą nam z pewnością wakacyjne dyżury przedszkoli czy też specjalnych dziecięcych klubików, w których maluchy otrzymają odpowiednią opiekę.

 

Alternatywą mogą stać się coraz bardziej popularne tzw. przedszkola domowe, gdzie jedna z mam, zajmując się własnym dzieckiem, może też przy okazji przypilnować kilkoro innych. Z dziećmi w wieku szkolnym jest już nieco łatwiej, bo one mogą się na jakiś czas zająć sobą spotykając się chociażby z rówieśnikami na podwórku, w sportowym klubie czy domu kultury. Również biblioteki od pewnego czasu coraz aktywniej włączają się w organizację wszelkiego typu zajęć w trakcie letnich miesięcy. Dzieci mogą tam nie tylko wypożyczyć książki czy posłuchać różnych opowieści, ale również m.in. wziąć udział w warsztatach komputerowych, pokazach filmowych, zajęciach teatralnych czy spotkaniach z ciekawymi gośćmi. Oferta biblioteki jest szczególnie cenna w momencie, kiedy mieszkamy w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma kina, klubu czy domu kultury.

 

 

Tak wygląda sytuacja z zajęciami dla naszych pociech w tygodniu, a co możemy im zaproponować, kiedy wspólnie spędzamy wolne weekendy? Przede wszystkim dobrze byłoby, abyśmy mimo wszystko spróbowali wybrać się co pewien czas chociaż na kilka godzin poza miasto. Nie musi to być żadna daleka i kosztowna wyprawa, wystarczy zrobić wycieczkę rowerową czy wyjechać autobusem do pobliskiego lasu. Możemy także zorganizować piknik w parku albo podchody. W samym mieście, w zależności od jego wielkości, mamy dostęp do różnych miejsc oferujących rozrywkę dla całych rodzin. Oprócz tradycyjnego kina możemy spróbować zabrać nasze dziecko na jakieś przedstawienie, do muzeum lub na ciekawy koncert. Także wizyta w oryginalnej restauracji z pewnością sprawi maluchom wiele radości. Nie ograniczajmy się jednak do fast foodów, które nikomu nie wyjdą na zdrowie, a postarajmy się znaleźć takie miejsce, w którym każdy z nas znajdzie dla siebie smaczną potrawę. W takich momentach uczmy nasze dzieci czerpania przyjemności z jedzenia, ale także zadbania o to, by było ono jednak jak najlepszej jakości.


A kiedy za oknem pada deszcz

Lipiec i sierpień to miesiące, podczas których najwięcej mamy okazji do korzystania z kąpieli słonecznych, jednak czasem pogoda się załamuje i krzyżuje nasze plany spędzenia miłych chwil na świeżym powietrzu. Wtedy musimy pokazać, że w domu również możemy świetnie się bawić, by nasze dzieci nie narzekały, że się nudzą z nosami przyklejonymi do bombardowanej kroplami deszczu szyby.


Jeśli mieliśmy ochotę na piknik, możemy rozłożyć koc na dywanie i wyobrazić sobie, że siedzimy pod drzewami i zajadamy się smakołykami. Zamiast wycieczki statkiem po rzece zamieńmy kanapę z salonu w łódkę i pożeglujmy w nieznane. Młodsze dzieci uwielbiają takie zabawy wyobraźnią, a i my będziemy mieli przy tym dużo radości.


Ze starszymi pociechami możemy pograć w różne gry – kalambury, zagadki, państwa-miasta, czy statki. Skorzystajmy też z szeregu dostępnych na rynku gier planszowych, które nie tylko sprawią nam przyjemność, ale nauczą dzieci myślenia strategicznego, cierpliwości czy spostrzegawczości. Możemy również wspólnie poczytać porywające opowieści, przygotować domowy teatr albo pobawić się w karaoke. Pomysłów jest naprawdę wiele, wszystko zależy od naszej inwencji i zainteresowań maluchów. A gdyby jednak w pewnym momencie zabrakło nam nowych propozycji, wystarczy sięgnąć po różnego typu publikacje opisujące mnóstwo zabaw, także na deszczowe dni.

 

 

Porady dla rodziców:

 • wakacyjne dni, podczas których nasze dzieci zostają w domu, to wspaniała okazja do zacieśnienia więzi rodzinnych i lepszego poznania się, wykorzystajmy zatem ten czas jak najowocniej,
 • starajmy się organizować dla naszych maluchów większość aktywności na świeżym powietrzu, aby w jak największym stopniu skorzystały z uroków lata,
 • w pochmurne dni nie zostawiajmy naszych pociech przed telewizorem czy komputerem, ale włączymy je do wspólnych zabaw. Nawet jeśli z początku dzieci będą trochę kręcić nosem, z pewnością szybko spodoba im się rodzinna integracja przy różnych grach czy wspólnym śpiewaniu,
 • najważniejszą zasadą jest otwartość na potrzeby dziecka przy jednoczesnym stawianiu rozsądnych granic. Na pewno nie jest tak, że nasz maluch lubi tylko komputer czy bajki na dvd. Jeśli pokażemy mu różne formy aktywności, z pewnością znajdzie dla siebie takie zabawy, które sprawią mu radość i wciągną na długie godziny.

 

Małgorzata Woźniak, psycholog


Konkurs GDY W WAKACJE PADA DESZCZ
W pochmurne, wakacyjne dni nie zostawiajmy naszych pociech przed telewizorem czy komputerem, ale włączymy je do wspólnych zabaw. Jakie macie pomysły na aktywności, gdy pogoda nie sprzyja? Te najciekawsze nagrodzimy książkami!

 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

 • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

  O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

  więcej
 • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

  Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

  więcej
 • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

  Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

  więcej
 • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

  Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

  więcej
 • 5 pomysłów na deszczowe dni!

  Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

  więcej
 • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

  Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

  więcej
 • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

  Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

  więcej
 • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

  Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

  więcej
 • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

  Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

  więcej
 • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

  Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

  więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2022