Artykuły

Wakacje czas zacząć!

Wakacje to dwa wyjątkowe miesiące, na które czekają dzieci i dorośli. Każdy pragnie, aby był to czas pełen słońca, radości i dobrej zabawy. Pragnienia te mają szansę się spełnić, jeśli zadbamy o bezpieczeństwo własne i naszych dzieci. Nie mamy wpływu na to czy dopisze nam wymarzona pogoda, zatem zadbajmy o to, na co ten wpływ mamy.

 

 

O czym warto pamiętać wybierając się z dzieckiem na wakacje?


Jadąc na słoneczne plażowanie zadbaj o to, by zabrać ze sobą kremy z filtrem (znajdziesz je w aptekach w różnych wersjach, stosownie do wieku dziecka i jego delikatnej skóry). W czasie upałów łatwo się odwodnić, dlatego bezwzględnie należy mieć przy sobie zawsze butelkę wody, najlepiej niegazowanej. Konieczne jest też nakrycie głowy oraz takie rozplanowanie dnia, aby czas spędzany w miejscu intensywnie nasłonecznionym nie był zbyt długi, szczególnie w południe. W ten sposób ochronisz dziecko przed poparzeniem słonecznym oraz powstaniem znamion barwnikowych.

 

Łódki, kajaki, rowery wodne czy wszelkiego rodzaju kąpieliska to atrakcje, które wymagają od dorosłych szczególnej odpowiedzialności. Pamiętaj, aby w takich miejscach dziecko było cały czas pod opieką dorosłych. Dodatkowo trzeba wyposażyć je w kapok lub rękawki do pływania. Nigdy nie zabieraj do wody dziecka, które jest bardzo rozgrzane po spędzeniu dłuższego czasu na słońcu. Różnica temperatur jest wówczas tak duża, że mogłaby wywołać szok termiczny.

 

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby wchodząc do jeziora czy morza ochładzać ciało stopniowo i powoli. Najlepiej korzystać z kąpielisk strzeżonych, na których zawsze jest wyszkolony ratownik WOPR i oznaczone bojami kąpieliska dla dzieci.

 


Jeśli zamierzasz spędzić z dzieckiem czas na wędrówkach po lasach i łąkach, zatroszcz się o stosowne ubranie oraz zastosowanie środków chroniących dziecko (i Ciebie) przed atakami komarów i kleszczy. Najodpowiedniejsze są ubrania w jasnych pastelowych barwach. Unikaj jaskrawych kolorów i intensywnych środków zapachowych, gdyż one właśnie mogą przyciągnąć pajęczaki. W aptece lub drogerii możesz zaopatrzyć się w preparaty do aplikacji na skórę, zaś olejek cytrusowy lub eukaliptusowy można zastosować prosto na ubranie - te zapachy odstraszają kleszcze. Na takie wyprawy, nawet, jeśli jest bardzo ciepło, najlepiej założyć długie spodnie, skarpetki, kryte buty i czapeczkę. Po powrocie z leśnych wycieczek niezwłocznie zdejmij ubrania i dokładnie obejrzyj ciało dziecka, czy pomimo zastosowanych zabezpieczeń nie dostał się tam jakiś nieproszony gość.

 

Zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których skóra jest cienka i delikatna – za uszami, w zgięciach kolan i łokci, na brzuchu, pod pachami i w pachwinach. Jeśli stwierdzisz obecność kleszcza na skórze dziecka należy go jak najszybciej usunąć i zdezynfekować miejsce ukąszenia – nie rób jednak tego sam, bo nieumiejętne wyjęcie intruza może wywołać stan zapalny. Udaj się do najbliższej placówki medycznej, gdzie otrzymasz fachową pomoc.

 

Jeżeli twoje dziecko będzie spędzało wakacyjny czas na wsi, zwróćszczególną uwagę, czy nie ma tam zbyt łatwego dostępu do narzędzi i maszyn rolniczych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Mali chłopcy bywają bardzo podekscytowani czynnościami, które mogą wykonywać w gospodarstwie oraz możliwością bliskiego kontaktu ze zwierzętami. To sprawia, że lubią być zawsze tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, a z czym nie mają kontaktu na co dzień. Nie należy dzieciom zabraniać takiej aktywności, gdyż w ten sposób poznają świat i jego różnorodność, jednak w każdej poważniejszej sytuacji powinny być one pod opieką osoby dorosłej.

 

 

Miejsca, w których spędzamy wakacje są zazwyczaj mocno zaludnione. Szybko można stracić dziecko z oczu i po chwili trudno je odnaleźć w tłumie. Zadbaj o to, aby dziecko miało na sobie coś charakterystycznego, co przyciągnie twój wzrok, gdy maluch nieco się oddali. Zwróć również uwagę na charakterystykę miejsca,
w którym macie swoje rzeczy, aby dziecko, zajęte zabawą, gdy straci Cię z oczu, mogło również samo odnaleźć wasze miejsce.

 

Lato, słońce, piękne miejsca i wolny czas sprzyjają rozluźnieniu i rozproszeniu uwagi. Twoje dziecko – to twój największy skarb – dbaj zatem o jego bezpieczeństwo. Troszcząc się o bezpieczne wakacje dla siebie i dziecka chronisz całą swoją rodzinę przed traumatycznymi przeżyciami, które odciskają piętno
w psychice każdego człowieka bez względu na wiek.

 

Życzę wszystkim dzieciom i rodzicom radosnych i bezpiecznych wakacji!

Małgorzata Anna Gruszka
Psycholog

 


Konkurs WAKACYJNE PLANY

Namów dziecko, aby przygotowało pracę plastyczną przedstawiającą wasze rodzinne plany wakacyjne. Urlop nad morzem, pobyt na wsi, żeglowanie, a może zupełnie coś innego? Czekamy na wasze prace! Najciekawsze nagrodzimy książkami!

 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

 • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

  O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

  więcej
 • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

  Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

  więcej
 • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

  Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

  więcej
 • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

  Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

  więcej
 • 5 pomysłów na deszczowe dni!

  Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

  więcej
 • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

  Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

  więcej
 • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

  Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

  więcej
 • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

  Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

  więcej
 • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

  Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

  więcej
 • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

  Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

  więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2022