Kraków

Kraków, Śródmieście Koncert od 4 roku

IV FESTIWAL CHÓRÓW DZIECIĘCYCH

25 maja 2024
Wpis archiwalny

W najbliższą sobotę 25 maja o godz. 18:00 Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na IV Festiwal Chórów Dziecięcych.

 

Wykonawcy:

Krakowska Młoda Filharmonia – Orkiestra ZPSM. im. M. Karłowicza w Krakowie

Tomasz Chmiel – dyrygent

Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej

Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej

Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej

Uczestnicy warsztatów chóralnych IV Festiwalu Chórów Dziecięcych


Karolina Pawula-Szponder - sopran

Klaudia Czyszczoń - sopran

Joanna Święszek-Przeliorz - alt


Milena Sołtys-Walosik - sopran

Ksenia Łuka - mezzosopran

Daniel Domarecki - tenor

Jacek Ozimkowski – bas

Repertuar:

Georg Friedrich Haendel - Przybycie Królowej Saby z oratorium Solomon HWV67

Michael Haydn – Missa Sancti Aloysii MH 257

Wolfgang Amadeus Mozart – Missa brevis in C (Spatzenmesse) KV 220/196b

Georg Friedrich Haendel – Alleluja z oratorium Mesjasz HWV 56

 

25 maja (sobota)
godz. 18:00

Sala Koncertowa Filharmonii

 

CHÓR CHŁOPIĘCY FILHARMONII KRAKOWSKIEJ powstał w 1951 roku z inicjatywy pedagoga, muzyka i pasjonata w jednej osobie – Józefa Suwary. Repertuar (wówczas ok. 70-osobowego) zespołu obejmował utwory oratoryjne i a capella, głównie kompozytorów polskich. W 1967 roku, na kolejnych 28 lat opiekę nad zespołem powierzono asystentce profesora – Bronisławie Wietrzny. W okresie tym zespół wykonywał nowopowstające dzieła Krzysztofa Pendereckiego (Pasja wg św. Łukasza, Jutrznia, Magnificat), koncertując w wielu krajach Europy, a także w Libanie i Syrii. Za nagranie płyty z Pasją wg św. Łukasza chór otrzymał nagrodę Grand Prix du disque. W latach 1991-1993 chór prowadził Stanisław Krawczyński, zaś od 1993 roku dyrygentem i kierownikiem zespołu jest Lidia Matynian, której asystuje Maria Dziedzic-Król.


UKRAIŃSKI CHÓR DZIECIĘCY FILHARMONII KRAKOWSKIEJ powstał w czerwcu 2022 z inicjatywy Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W jego skład wchodzą dzieci, które przez obecną, bardzo trudną sytuację w Ukrainie, zmuszone były uciekać do naszego kraju w poszukiwaniu spokoju i możliwości rozwoju. Myślą przewodnią była chęć zaznajomienia słuchaczy z kulturą ukraińską oraz tym samym pomoc i umacnianie więzi z ojczystym krajem młodych śpiewaków. Zespół od początku prowadzi Olena Yatskulynets. W repertuarze chóru znaleźć można przede wszystkim pieśni ukraińskie.


CHÓR SPOŁECZNY PRZY FILHARMONII KRAKOWSKIEJ - zespół zrzeszający pasjonatów śpiewu prowadzony przez Marcina Wróbla, artystę chóru mieszanego Filharmonii Krakowskiej i dyrygenta. Chór powstał jako inicjatywa towarzysząca wykonaniu Carmina burana Carla Orffa w styczniu 2023 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Sukces artystyczny i medialny tego przedsięwzięcia zaowocował dalszym rozwojem zespołu pod auspicjami Filharmonii.


KRAKOWSKA MŁODA FILHARMONIA – Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie wykonuje ponad kilkanaście koncertów w każdym sezonie artystycznym. Występuje nie tylko w Krakowie, ale także w wielu salach koncertowych Polski m.in. w Teatrze Wielkim, Teatrze Muzycznym Roma, Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Górnośląskim Ośrodku Kultury w Katowicach, w salach Filharmonii Szczecińskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej. Orkiestra regularnie koncertuje poza granicami (Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Ukraina, Chiny). Współpracuje z orkiestrami młodzieżowymi (Niemcy) i chórami, m. in. z Trumpet of the Lord (Holandia), Chórem Filharmonii Krakowskiej, Chórem Akademii Muzycznej w Krakowie, Chórem Mariańskim, Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego Dominanta, Chórem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in.: z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, z Fundacją Polsko-Chińską Chopin oraz krakowskimi domami kultury.

Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny, obejmuje utwory różnych epok, od baroku do muzyki współczesnej, a także muzykę operową, operetkową, musicalową oraz muzykę filmową.

 

Najbardziej znaczącymi wydarzeniami w działalności artystycznej orkiestry były – premierowe wykonanie Nieszporów ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego (1992), zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia, zorganizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej oraz Programu II Polskiego Radia (2013) oraz tournée do Chin (2018).

Orkiestra wielokrotnie brała udział w festiwalach, m.in. w festiwalu Cracovia Sacra, jest częstym gościem cyklu Nowa Huta, dlaczego nie, organizowanym przez Dom Kultury Nowa Huta, wielokrotnie występowała w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie oraz w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.

 

Dorobek fonograficzny orkiestry to kilka płyt, m. in. Polskie Pieśni Patriotyczne, Kolędy, Pieśni Maryjne oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie pt. Nie zapomnisz mnie.

 

CENA BILETÓW:
normalny: 25 zł
ulgowy: 15 zł
 

 

Miejsce wydarzenia:
ul. Zwierzyniecka 1,
31-003 Kraków
Organizator:

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

ul. Zwierzyniecka 1,
31-003 Kraków
tel.: 012 422 94 77 wew.16, 12 429 14 38 wew.16

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć