Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

3-latek w przedszkolu

Dzień dobry,

moje dziecko za 1,5 miesiąca skończy 3 lata. Nie zostawał z nikim, ja się Synkiem zajmuję, a po przyjściu z pracy mąż się z nim bawi lub wspólnie organizujemy czas. Synek jest bardzo wrażliwym dzieckiem. Bajki, które czytamy, nie mogą mieć smutnych wątków, bo jest płacz. Od września został zapisany do przedszkola. Przez ostatni tydzień chodziliśmy do przedszkola na godzinkę, aby pobawić się i przyzwyczaić do miejsca, a przez pierwsze dwa dni września byliśmy razem na sali razem z panią i dziećmi. W środę, po godzinie wspólnej zabawy, wyszłam na 0,5 godziny (uprzedzając Synka, że po II śniadaniu wrócę). W nocy zsiusiał się do łóżka. Na drugi dzień dostał buziaka i powiedziałam, że wrócę po drugim śniadaniu. Został 1,5 godziny sam. W nocy budził się co chwilę z krzykiem i coś mówił, ale nic nie zrozumiałam. Dopiero nad ranem zrozumiałam co mówił: "Mamusiu, weź mnie na ręce, ta pani będzie na mnie krzyczała". Kolejnego dnia został sam na 40 minut, a jak wróciłam to razem się bawiliśmy. W nocy znowu się zsiusiał.

Dziecko zostaje w przedszkolu bez płaczu. Przytuli się mocno i zapyta się, gdzie idę, a jak powiem, że do sklepu i zaraz przyjdę po II śniadaniu, to idzie z panią. Nie siusia od 1,5 roku w pieluchy, a w nocy, jak chciał siusiu, to zawsze się budził i sygnalizował potrzebę. W przedszkolu bawi się raczej sam. Woli bawić się ze starszymi dziećmi lub z dorosłymi, z rówieśnikami zabawa trwa chwilkę. Rozwija się prawidłowo, mówi pełnym zdaniami. Czy dziecko jest gotowe na nową zmianę? Czy powinnam poczekać z 0,5 roku lub rok, zanim pójdzie do przedszkola? Może potrzebuje więcej czasu na zaaklimatyzowanie się i powinnam z nim chodzić przez dłuższy czas? Proszę o radę.

Iwona
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


adaptacja do przedszkola może trwać nawet kilkanaście tygodni. Radziłabym na razie jeszcze poczekać zwłaszcza, że Pani synek zgadza się, by Pani wyszła i nie płacze. To raczej kierunek ku pozytywnej adaptacji do bycia w przedszkolu. To, co dzieje się teraz w nocy, jest naturalnym odreagowaniem silnych emocji, a zwłaszcza lęku. Być może pani w przedszkolu nie krzyczy, ale on się boi, że może tak być (proszę się temu przyjrzeć). Moczenie nocne jest tu na pewno psychogenne i minie, kiedy dziecko przestanie czuć stres.

 

Ten początek w przedszkolu nie wygląda bardzo źle. Proszę dać mu jeszcze szansę. Jeśli mają Państwo warunki ku temu i mały nie da teraz rady, zawsze mogą Państwo go zabrać i spróbować za rok, kiedy będzie bardziej dojrzały. Proszę jednak nie decydować zbyt szybko, by nie ukształtować w nim poczucia, że nie daje sobie rady. Jeśli się uda, to warto zostać w przedszkolu. Co do zabawy, zwykle trzylatki nie bawią się ze sobą, raczej obok siebie. Na czas wspólnych zabaw tematycznych, typu "W policjantów" trzeba jeszcze trochę poczekać.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole, gotowość przedszkolna

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Konkurs na czasie

Wakacyjny konkurs z Danusią

Wakacyjny konkurs z Danusią

Dom Spotkań z Historią i CzasDzieci.pl zapraszają do udziału w konkursie. Wakacje się kończą, ale nie kończą się letnie wspomnienia. Podzielcie się z nami najpiękniejszymi wakacyjnymi przygodami.  

Nowinki

Dlaczego marzenia spełniają się ... tak rzadko

Dlaczego marzenia spełniają się ... tak rzadko

Czy Nowy Rok jest aż tak szczególnym i znaczącym wydarzeniem, że prowokuje nas do zmiany stylu życia? Cóż…już samo założenie,...  
Pomoc, która nic nie kosztuje.

Pomoc, która nic nie kosztuje.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.pomagam.gajusz.org.pl i zostawisz nam tam swój adres email  

Ważna sprawa

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Gdy szkolna wyprawka jest gotowa i czeka na rozpoczęcie roku, koniecznie zadbajcie również o ubezpieczenie swojej pociechy od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW).  
Advertisement

Poradnik rodzicielski

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności?  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018