Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów » Agnieszka Sokołowska

Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Od 2002 r. pracuje zawodowo z małymi dziećmi i ich rodzicami w procesie diagnozy i terapii zaburzeń rozwoju oraz w szkole dla dzieci niewidomych i słabowidzących.
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła pedagogikę specjalną oraz studia podyplomowe w zakresie: wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka, tyflopedagogiki, psychologicznego wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z trudnościami, a także certyfikowane kursy z zakresu diagnozy i terapii małych dzieci, m.in. integracji sensorycznej i monachijskiej funkcjonalnej diagnostyki rozwojowej 0-6 r.ż.
Związana z Dolnośląską Szkołą Wyższą we Wrocławiu, gdzie doktoryzuje się i pracuje w Pracowni Badań nad Autyzmem. Aktualnie kieruje pracą zespołu, realizującego projekt badawczy ?Videomodeling jako sposób uczenia umiejętności społecznych dzieci z autystycznego spektrum zaburzeń?, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym.

Główne obszary zainteresowań naukowych:
- ocena i wspieranie prawidłowego rozwoju małego dziecka 0-6/7 r.ż. (rozwój emocjonalno-społeczny, poznawczy, motoryczny),
- wczesna diagnoza i terapia dzieci z grup ryzyka (wcześniactwo, uszkodzenia okołoporodowe, ciąże mnogie),
- autyzm,
- zespół Aspergera,
- mikrozaburzenia czynności mózgu,
- nadpobudliwość psychoruchowa,
- zaburzenia łączone,
- wady genetyczne,
- uszkodzenia wzroku (dzieci niewidome i słabowidzące),
- lewostronna i skrzyżowana lateralizacja,
- obniżony poziom grafomotoryczny,
- wtórne następstwa trudności rozwojowych,
- problemy emocjonalnego funkcjonowania rodziców, rodzeństwa i dziadków dzieci z utrudnieniami w rozwoju.

Odpowiedzi i porady:

Odludek

Witam, od zawsze wiem o tym, że mój syn jest "inny". Zacznijmy więc od początku: urodził się przez cesarskie cięcie. Zostało ono wykonane z uwagi na zanikające tętno. Po nim przez dobę czyścił... więcej »

Lęk przed jedzeniem po zadławieniu

Witam, mój syn ma 9 lat. Tydzień temu zadławił się frytką. Nawet tego nie zauważyłam, ale on twierdzi, że tak było. Od tego momentu boi się połykać. Z płynami nie ma problemu, gdy pojawiają... więcej »

Problem ze snem u 18-miesięcznego dziecka

Witam, mam problem ze snem u mojego synka. Do 15. miesiąca życia spał w łóżeczku sam. Później wyszła sytuacja, gdzie pojechałam do rodziców na 1,5 tygodnia, nie było wtedy z nami mojego... więcej »

Napady histerii u 2,5-latka z problemami z mówieniem

Witaj, temat zapewne stary i przerabiany, ale mnie przerasta... Jestem mamą dwóch chłopców - 6,5-letniego i 2,5-letniego. Młodszy synek od pewnego czasu wpada nam w niesamowite histerie. Ze starszym... więcej »

Niesłuchanie i dyskutowanie 7-latka

Witam, mam pytanie odnośnie postępowania z moim synem w wieku niecałe 7 lat. Poniżej opiszę sytuację. Syn nie słucha się jak się do niego coś mówi - np. proszę go żeby odrobił lekcje,... więcej »

Patologiczne zachowania w klasie 4

Szanowna Pani, zagadnienie dotyczy półkolonii w klasie 4 (oraz kilku osób podobnych wiekiem spoza klasy). Podczas pierwszego dnia zaobserwowałem w grupie ugruntowane podziały i hierarchię. Nie... więcej »

2-latek dostaje ataku szału w dzień i w nocy

Witam, mamy z mężem problem z naszym 2-letnim synkiem. Często płacze i nie znamy powodu, dlaczego to robi. Najgorsze są jednak noce, bo często się budzi. Nie przespał ani jednej nocy, odkąd... więcej »

Zachowanie 7-latka

Witam serdecznie, mam mały problem. Mam dwóch synów, jeden ma 16 lat, zawsze bardzo dobrze się uczył i uczy. Drugi syn ma 7 lat. Od pewnego czasu jest nieposłuszny. Ja, jako matka, zawsze... więcej »

Problem w przedszkolu

Witam, proszę o poradę. Mam syna, który za parę dni będzie miał 3 latka. Od miesiąca chodzi do kindergarten w Niemczech, nie zna języka, dlatego go wysłałam żeby się rozwijał i uczył.... więcej »

Brak koleżanek w przedszkolu

Witam, moja 4-letnia córka drugi rok chodzi już do przedszkola i na dzień dzisiejszy nie ma koleżanek. Czasami mi mówi "nikt nie chce się ze mną bawić", ktoś tam powiedział "wynoś się"... więcej »

Zadaj pytanie naszemu Ekspertowi

Temat pytania:
*
Treść pytania:
*
Twoje imię:
*
Twój e-mail (nie wyświetlany na stronie - do kontaktu z Tobą):
*
(*) - pola wymagane

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz
Podróż z dzieckiem samochodem - jak ją przetrwać?

Podróż z dzieckiem samochodem - jak ją przetrwać?

Podróż z dzieckiem nie jest łatwym zadaniem. Maluchy szybko się nudzą i niecierpliwią, więc taka wyprawa może przerodzić się w prawdziwy koszmar, jeśli nie zaplanujemy jej ?z głową?.  

Temat na Czasie

Top 15 cytatów o rodzicielstwie

Top 15 cytatów o rodzicielstwie

Czujecie czasami, że jesteście tak zmęczeni i pochłonięci codziennością, że zapominacie, jak piękne jest rodzicielstwo? Przygotowaliśmy dla Was zbiór inspirujących cytatów. Doceńcie na nowo...  

Nowinki

Tydzień z Charakterami - dzień trzeci

Tydzień z Charakterami - dzień trzeci

Wydanie tabletowe to więcej niż wydanie papierowe  
Tydzień z Charakterami - dzień piąty

Tydzień z Charakterami - dzień piąty

Jak być dobrą macochą? Jak poprawić kontakty z najbliższymi dzięki sztuce komunikacji? O tym w ostatniej, piątej odsłonie cyklu: „Tydzień...  

Premiera na Czasie!

Hania Humorek i Przyjaciele

Zobaczcie, co o najnowszych częściach serii "Hania Humorek i Przyjaciele" uważają dzieci!

Konkurs na czasie

Chcesz, aby Twoje dziecko otrzymało bajkowego Królika? Weź udział w konkursie i wygraj jednego z 1000 pluszowych Królików.  
Advertisement

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018