Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Przemoc w przedszkolu

Witam serdecznie,

mój syn uczęszcza do publicznego przedszkola, do jego grupy chodzi chłopczyk z tzw. "orzeczeniem". Jest dość agresywny w stosunku do innych dzieci, w tym również do mojego syna. Jak z czasem się okazało, wychowawczyni twierdzi, że "załatwiamy to w grupie", a dziecko w momencie zgłoszenia wychowawczyni agresywnego zachowania otrzymuje informację "nie skarżymy". Konsekwencją tego jest fakt, że dziecko po przyjściu do domu nie chce nawet wspominać o tym, co działo się w przedszkolu, na wszelkie pytania odpowiada "dobrze" bądź "nie pamiętam". Gdyby nie ślady na jego plecach - strup, który powstał po tym jak wyżej wspomniany chłopak uderzył go zabawką, nawet nie wiedziałbym, co dzieje się w przedszkolu. Dziecko po prostu robiło się coraz bardziej zamknięte. Innym śladem był siniec na nosie spowodowany silnym ściśnięciem nosa. Wtedy postanowiłem porozmawiać z wychowawczynią, od której otrzymałem informację, że "zostanie to załatwione w grupie". Mijały tygodnie od tego incydentu i znów sytuacja się powtórzyła, inny rodzic dzwonił do mnie, że mój syn został uderzony w brzuch, po czym syn tego rodzica zgłosił to wychowawczyni i usłyszał "nie skarżymy".

Skutek: mój syn boi się chodzić do przedszkola. Ja niestety boję się o niego w momencie, gdy on jest w przedszkolu. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Czy dziecko agresywne z jakimś "orzeczeniem" może uczęszczać do publicznego przedszkola? Czy mam czekać aż będę odbierał dziecko zamiast z przedszkola to ze szpitala? Czy po kolejnym incydencie mam iść z dzieckiem na obdukcję?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Piotr
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


dzieci z zaburzeniami rozwoju, czyli posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, mają prawo chodzić do przedszkoli i szkół ogólnodostępnych. Nie znaczy to, że mają prawo zagrażać bezpieczeństwu innych dzieci. Pana obawy są jak najbardziej zrozumiałe, a lekceważenie uwag zgłaszanych przez rodziców niedopuszczalne.


Moim zdaniem najlepszą drogą rozwiązania tej trudności jest nadanie sprawie biegu formalnego. Można to zrobić np. za pomocą oficjalnego pisma do dyrektora przedszkola. Może takie pismo napisać jeden rodzic. Może być to też list otwarty przygotowany przez kilku rodziców. Dyrektor ma obowiązek odpowiedzieć i ustosunkować się do Państwa wątpliwości.


Jeżeli to nie zadziała, kolejną instancją jest kuratorium oświaty. Dyrektor i nauczyciele placówki mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo wszystkich dzieci. Być może trzeba przyjrzeć się formom oddziaływań stosowanych wobec dziecka "z orzeczeniem", może trzeba coś zmienić. Natomiast mówienie dzieciom "nie skarżymy" nie uczy ich ani bronienia się, ani zwracania się po pomoc nawet do rodziców. Dzieci w wieku przedszkolnym są święcie przekonane o niepodważalnej racji "pani nauczycielki". Jednak sytuacji zagrażających bezpieczeństwu nie wolno "załatwiać tylko w grupie". Rodzice mają prawo wiedzieć, co się dzieje z ich dziećmi.

 

Jednocześnie przestrzegam przed nagonką na dziecko z niepełnosprawnością i jego rodziców. Proszę dobrze rozpoznać sytuację. Być może, jeśli sprawa przestanie być przedszkolną tajemnicą, na zebraniu dla rodziców uda się wypracować jakiś sposób pracy, który umożliwi bezpieczne bycie w przedszkolu wszystkim dzieciom. Może być i tak, że - z różnych względów - zwykłe przedszkole nie będzie dobrym miejscem dla tego konkretnego dziecka. Proszę też zapoznać się ze statutem i regulaminem przedszkola. Powinny być tam m.in. punkty o prawie rodziców do informacji i ich wpływie na to, co dzieje się w placówce, a także obowiązki personelu przedszkola takie jak m.in. zapewnienie bezpiecznej zabawy i nauki.


Serdecznie życzę powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: przedszkole, niepełnosprawność, grupa


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Wywiad na Czasie

Prof. Jagoda Cieszyńska-Rożek

Centrum Metody Krakowskiej zaprasza na pierwsza część wywiadu z profesor Jagodą Cieszyńską-Rożek.

Nowinki

Pielęgnacyjne wpadki

Pielęgnacyjne wpadki

Delikatna skóra Twojego maluszka szybko może ulegnąć podrażnieniom. Ich przyczyna bardzo często są błędy w pielęgnacji.  
Autyzm u dwulatka - jak go rozpoznać?

Autyzm u dwulatka - jak go rozpoznać?

Drugi rok życia to czas dużych zmian w rozwoju dziecka. Z nieporadnego maleństwa wyłania się coraz bardziej samodzielny człowiek. Wielu...  

Akcja na czasie!

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

W czerwcu niezapomniane piłkarskie emocje podczas Mistrzostw Świata, a już teraz Rybka MiniMini zaprasza maluchy z całej Polski do sportowej rywalizacji. Akcja "Zostań gwiazdą futbolu" to szansa...  

Warto wiedzieć

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie to trudny etap zarówno dla niemowląt, jak i ich opiekunów. Początkujący rodzice często zadają sobie wiele pytań: jak rozpoznać, że zaczęło się ząbkowanie? Czym się objawia?  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018