Warszawa

O kurze, która opuściła podwórze

O kurze, która opuściła podwórze

od 5 do 9 lat
PATRONAT
Tematyka: zwierzęta, emocje

Opis książki

„Żyjąc marzeniami można wypięknieć, nabrać majestatu i wspaniałości”

 

Książka O kurze, która opuściła podwórze to opowieść o kurze, która realizuje swoje wielkie pragnienie.

Ipsak - bohaterka książki - kura mieszkająca w kurniku, której zadaniem było znoszenie podbieranych codziennie jaj, chce choć raz wysiedzieć jajo i zobaczyć narodziny pisklęcia. Wyglądając na zewnątrz z klatki umieszczonej w kurniku, marzy o tym, by żyć jak kura mieszkająca z kogutem na podwórzu i jak ona wychowywać tam pisklęta. Ale spełnienie tego marzenia nie jest możliwe. 

Pewnego dnia mocno osłabiona Ipsak zostaje wyrzucona z kurnika, jako bezużyteczna nienioska i wywieziona do dołu na martwe kury. Udaje się jej wydostać z wykopu i dzięki pomocy kaczora – samotnika należącego do gatunku kaczek krzyżówek - umknąć przed polującą na nią łasicą. Powraca na podwórze, jednak tylko po to, żeby je znowu za chwilę opuścić. Podwórzowa rodzina nie chce mieć z nią nic wspólnego.

 

Żyjąc na polu, Ipsak musi głodować, cierpieć samotność i wytrzymywać odrzucenie ze strony innych oraz ryzykować życie w obliczu zagrożenia łasicy. Wysiaduje nienależące do niej, kacze jajo, i wychowuje kacze pisklę, które dorasta i opuszcza ją, odlatując ze stadem dzikich kaczek. Ostatecznie, stara, wychudzona, pozbawiona piór Ipsak zostaje złapana i zjedzona przez śledzącą ją od bardzo dawna łasicę.

 

Tuż przed śmiercią Ipsak  mówi: „Miałam jedno pragnienie. Wysiedzieć jajo i zobaczyć narodziny pisklęcia! Spełniło się. Żyłam intensywnie, ale bardzo szczęśliwie. To dzięki marzeniu dożyłam dzisiaj”.

 

O kurze, która opuściła podwórze nie jest po prostu historią ekscentrycznej kury wychowującej kacze pisklę. To książka pełna miłości i nadziei; opowieść o wolności i marzeniach, stawiająca pytania o to, kim jesteśmy, jaki jest cel naszego życia, wypełniona refleksjami. W książce mamy trzy rodzaje kur. Kury w kurniku, kury na podwórzu i Ipsak. Na świecie jest wiele stylów życia. Książka rodzi w czytelniku przemyślenia: Jak żyję? Jak chciałbym żyć? Jakie mam pragnienia? Czy mogę je spełniać? Czytelnik zaczyna myśleć o człowieku, co żyje jak kura w kurniku, o człowieku, co żyje jak kura na podwórzu, o człowieku, co żyje jak Ipsak…

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...
1/3
1/3
2/3
2/3
3/3
3/3

Recenzje książki O kurze, która opuściła podwórze

Recenzje rodziców:

Przeżyjcie to, co my...

Wydawałoby się, że wolność, szczęście, realizacja planów i marzeń są wartościami samymi w sobie. Niektóre z nich są większości z nas dane, np. wolność, i nawet nie zdajemy sobie sprawy,... czytaj więcej »

Marzenia się spełniają

Książka koreańskiej pisarki Hwang Sun-mi O kurze, która opuściła podwórze wzruszyła moje dzieci, a mnie najpierw wprowadziła w stan głębokiej refleksji, potem smutku, aż wreszcie osiągnęłam... czytaj więcej »

Kurzy upór w spełnianiu marzeń

Książkę O kurze, która opuściła podwórze przeczytałam z zapartym tchem. Wiem, że jest to teoretycznie lektura dla starszych dzieci (rzec by można nawet, że dla młodszej młodzieży). Po... czytaj więcej »
Recenzje bibliotekarzy:

Barwna opowieść o przyjaźni

Na początku książki poznajemy kurę o imieniu Ipsak, która siedzi w drucianej klatce i z tęsknotą spogląda na podwórko. Ipsak jest kurą nioską i od roku mieszka na farmie w klatce, z której... czytaj więcej »

Komentarze

Bardzo polubiłam Ipsak. Z książki najbardziej podoba mi się fragment o tym, że "w rodzinie nie wszyscy się kochają". O tym, że najważniejsze jest wzajemne zrozumienie, że to jest właściwie to, co nazywamy miłością.

dodany: 2012-03-02 19:47:12, przez: Zuza

Warto zobaczyć