Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Za 2 miesiące kończy 3 lata i mało mówi

Witam,

Pani Katarzyno, mam pytanie: mój Miłosz za 2 miesiące kończy 3 lata, od września idzie do przedszkola, niestety mamy mały problem, a mianowicie bardzo mało mówi. Jego zasób słów to: mama, tata, dziadzia oraz da łatka (to jego pies), maja (jego królik). Mówi także: tam lampa świeci się, szesnaście oraz świeci się, lecz bardzo ciężko mu złożyć zdanie. Gdy chce pić, wciąga przez usta powietrze i dotyka się rączką w usta. Byliśmy u logopedy oraz lekarza, by wykluczyć autyzm. Miłosz jest bardzo energiczny, potrafi sam jeść oraz śpiewa piosenki po angielsku, ponieważ nie chce oglądać innych bajek tylko bajki po angielsku. Bardzo lubi bawić się z dziećmi, rozumie wszystkie moje polecenia, ale martwi nas ta mowa. Jakie jest Pani zdanie na ten temat? Bardzo prosimy o pomoc.

Klaudia
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Klaudio,

 

pod koniec trzeciego roku życia dziecko powinno budować poprawne zdania złożone. Przede wszystkim należy wyeliminować z otoczenia Miłosza wszystkie stymulacje prawopółkulowe (radio, smartfon, tablet, komputer, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), ponieważ uniemożliwiają one słuchanie mowy z otoczenia.

 

Powinna Pani jak najszybciej udać się z Synkiem do specjalisty, gdyż opóźnienie rozwoju mowy stanowi zagrożenie dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego dziecka. Terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Proszę także rozpocząć stymulację w domu poprzez program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, w słuchawkach) oraz serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi dziecka.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzony rozwój mowy, problemy z mówieniem


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Specjalne okazje

Ferie na czasie

Choć pogoda nie rozpieszcza zimową aurą, w Galerii Północnej dobra zabawa jest gwarantowana.  

Nowinki

Nie bój sie ratować życia!

Nie bój sie ratować życia!

Zastanów się, co zrobisz, kiedy będziesz uczestnikiem wypadku na drodze. Czy będziesz potrafił pomóc? Pamiętaj, że pierwsze 5 minut...  
Olaf lepi niecenzuralne słowa? Spot reklamowy Krainy Lodu zaskarżony

Olaf lepi niecenzuralne słowa? Spot reklamowy Krainy Lodu zaskarżony

Gdzie leży granica słowotwórstwa? Czy bałwanek Olaf używa niecenzuralnego słownictwa? Osoba, która wniosła skargę na spot reklamowy...  

Czas na czytanie

Najlepsze książki 2017

Najlepsze książki 2017

Szczęśliwa ?15?, czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku. Wybór nie był łatwy, nie uwzględnia też wszystkich dobrych książek? Zobaczcie sami!  

Temat na czasie

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Jak zorganizować idealne przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.  

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Dolce Gusto1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018