Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Za 2 miesiące kończy 3 lata i mało mówi

Witam,

Pani Katarzyno, mam pytanie: mój Miłosz za 2 miesiące kończy 3 lata, od września idzie do przedszkola, niestety mamy mały problem, a mianowicie bardzo mało mówi. Jego zasób słów to: mama, tata, dziadzia oraz da łatka (to jego pies), maja (jego królik). Mówi także: tam lampa świeci się, szesnaście oraz świeci się, lecz bardzo ciężko mu złożyć zdanie. Gdy chce pić, wciąga przez usta powietrze i dotyka się rączką w usta. Byliśmy u logopedy oraz lekarza, by wykluczyć autyzm. Miłosz jest bardzo energiczny, potrafi sam jeść oraz śpiewa piosenki po angielsku, ponieważ nie chce oglądać innych bajek tylko bajki po angielsku. Bardzo lubi bawić się z dziećmi, rozumie wszystkie moje polecenia, ale martwi nas ta mowa. Jakie jest Pani zdanie na ten temat? Bardzo prosimy o pomoc.

Klaudia
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Klaudio,

 

pod koniec trzeciego roku życia dziecko powinno budować poprawne zdania złożone. Przede wszystkim należy wyeliminować z otoczenia Miłosza wszystkie stymulacje prawopółkulowe (radio, smartfon, tablet, komputer, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), ponieważ uniemożliwiają one słuchanie mowy z otoczenia.

 

Powinna Pani jak najszybciej udać się z Synkiem do specjalisty, gdyż opóźnienie rozwoju mowy stanowi zagrożenie dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego dziecka. Terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Proszę także rozpocząć stymulację w domu poprzez program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, w słuchawkach) oraz serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi dziecka.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzony rozwój mowy, problemy z mówieniem


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze

Coraz częściej spędzamy wolny czas w parku czy w lesie. Musimy jednak uważać na kleszcze. W tym roku jest ich szczególnie dużo. Jak zatem uchronić nasze pociechy przed kleszczami?  

Nowinki

Moje dziecko śpi z otwartą buzią

Moje dziecko śpi z otwartą buzią

Wielu rodziców zapytanych przez logopedę : „jak Państwa dziecko oddycha podczas snu... przez jamę ustną, czy przez nos?” odpowiada...  
Domowe sposoby walki z grypą

Domowe sposoby walki z grypą

Za oknami sypie śnieg, wszędzie biało i pięknie. Tylko jak tu cieszyć się zimą, kiedy cała rodzina choruje? Jak w głuchym telefonie...  

Awantura!

Co robić, gdy dziecko nie chce się ubrać?

Co robić, gdy dziecko nie chce się ubrać?

Każdy rodzic choć raz doświadczył w swojej rodzicielskiej karierze następującej sytuacji: wstajesz rano, w pośpiechu, spóźniona/y.  

Warto wiedzieć

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie to trudny etap zarówno dla niemowląt, jak i ich opiekunów. Początkujący rodzice często zadają sobie wiele pytań: jak rozpoznać, że zaczęło się ząbkowanie? Czym się objawia?  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018