Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Za 2 miesiące kończy 3 lata i mało mówi

Witam,

Pani Katarzyno, mam pytanie: mój Miłosz za 2 miesiące kończy 3 lata, od września idzie do przedszkola, niestety mamy mały problem, a mianowicie bardzo mało mówi. Jego zasób słów to: mama, tata, dziadzia oraz da łatka (to jego pies), maja (jego królik). Mówi także: tam lampa świeci się, szesnaście oraz świeci się, lecz bardzo ciężko mu złożyć zdanie. Gdy chce pić, wciąga przez usta powietrze i dotyka się rączką w usta. Byliśmy u logopedy oraz lekarza, by wykluczyć autyzm. Miłosz jest bardzo energiczny, potrafi sam jeść oraz śpiewa piosenki po angielsku, ponieważ nie chce oglądać innych bajek tylko bajki po angielsku. Bardzo lubi bawić się z dziećmi, rozumie wszystkie moje polecenia, ale martwi nas ta mowa. Jakie jest Pani zdanie na ten temat? Bardzo prosimy o pomoc.

Klaudia
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Klaudio,

 

pod koniec trzeciego roku życia dziecko powinno budować poprawne zdania złożone. Przede wszystkim należy wyeliminować z otoczenia Miłosza wszystkie stymulacje prawopółkulowe (radio, smartfon, tablet, komputer, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), ponieważ uniemożliwiają one słuchanie mowy z otoczenia.

 

Powinna Pani jak najszybciej udać się z Synkiem do specjalisty, gdyż opóźnienie rozwoju mowy stanowi zagrożenie dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego dziecka. Terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Proszę także rozpocząć stymulację w domu poprzez program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, w słuchawkach) oraz serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi dziecka.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzony rozwój mowy, problemy z mówieniem


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

10 kreatywnych zabaw na jesienną niepogodę

10 kreatywnych zabaw na jesienną niepogodę

Kiedy za oknem plucha, a na szaleństwa na białym puchu przyjdzie nam jeszcze poczekać warto pomyśleć o tym, jak umilić naszym pociechom jesienny czas.  

Temat na czasie

Jesienne wieczory z książką

Jesienne wieczory z książką

Jak dobrze wykorzystać tę specyficzną porę roku, żeby stała się czymś więcej niż koniecznością, którą trzeba przetrwać?  

Nowinki

Dziecko na emigracji

Dziecko na emigracji

Co czuje dziecko, kiedy musi dostosować się do nowych warunków życia? Jak mu pomóc, by zmiana miejsca zamieszkania nie była dla niego szokiem?  
Rodzicu, Podziel się doświadczeniem!

Rodzicu, Podziel się doświadczeniem!

Serwis Pierwsze Kroki powstał w odpowiedzi na potrzeby czytelników Czas Dzieci i jako miejsce spotkania rodziców, którzy chcą dzielić się swoim...  

Warto tam być!

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Podczas otwarcia przygotowaliśmy dla najmłodszych kącik z animatorkami i atrakcjami. Dla rodziców - aż 20% rabatu na cały asortyment! Zachęcamy również do skorzystania z symulatora dachowania!  

W domu z dzieckiem

Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017