Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Za 2 miesiące kończy 3 lata i mało mówi

Witam,

Pani Katarzyno, mam pytanie: mój Miłosz za 2 miesiące kończy 3 lata, od września idzie do przedszkola, niestety mamy mały problem, a mianowicie bardzo mało mówi. Jego zasób słów to: mama, tata, dziadzia oraz da łatka (to jego pies), maja (jego królik). Mówi także: tam lampa świeci się, szesnaście oraz świeci się, lecz bardzo ciężko mu złożyć zdanie. Gdy chce pić, wciąga przez usta powietrze i dotyka się rączką w usta. Byliśmy u logopedy oraz lekarza, by wykluczyć autyzm. Miłosz jest bardzo energiczny, potrafi sam jeść oraz śpiewa piosenki po angielsku, ponieważ nie chce oglądać innych bajek tylko bajki po angielsku. Bardzo lubi bawić się z dziećmi, rozumie wszystkie moje polecenia, ale martwi nas ta mowa. Jakie jest Pani zdanie na ten temat? Bardzo prosimy o pomoc.

Klaudia
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Klaudio,

 

pod koniec trzeciego roku życia dziecko powinno budować poprawne zdania złożone. Przede wszystkim należy wyeliminować z otoczenia Miłosza wszystkie stymulacje prawopółkulowe (radio, smartfon, tablet, komputer, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), ponieważ uniemożliwiają one słuchanie mowy z otoczenia.

 

Powinna Pani jak najszybciej udać się z Synkiem do specjalisty, gdyż opóźnienie rozwoju mowy stanowi zagrożenie dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego dziecka. Terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Proszę także rozpocząć stymulację w domu poprzez program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, w słuchawkach) oraz serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi dziecka.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzony rozwój mowy, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć