Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mój syn nie mówi

Dzień dobry,

mam problem z moim 3-letnim (3 lata i 2 miesiące) synkiem i jestem pełna obaw. Syn pomimo 3 lat nie chce mówić ani powtarzać. Jego zakres słów to góra 50 i to wypowiadane niewyraźnie. Kiedy ma ochotę to powtarza, kiedy nie to nie. Ogląda niestety bardzo dużo bajek i uwielbia słuchać muzyki. Na dzień dzisiejszy odcięliśmy go od nich i nie puszczamy mu muzyki choć ma genialne wyczucie rytmu (rytm piosenki wybija zgodnie z perkusją) boję się, że ma rozwiniętą bardziej prawą niż lewą półkulę (jest też leworęczny). Pani logopeda w przedszkolu powiedziała żeby mu dać czas do września, a jak nie to od września zacznie bardziej z nim pracować. Ma też czasami skurcze w nocy przez co daję mu magnez. Mały rozumie co do niego się mówi i wykonuje polecenia, jest niestety nerwowy przy tym, jeśli nie jest po jego myśli, to wpada w szał, stąd bajkowy terror w domu. Właśnie zaczynam terapię krakowską z układankami na rozwój lewej półkuli. Czy mam szanse na nadrobienie zaległości w rozwoju lewej półkuli jeśli syn ma już 3 lata i 2 miesiące?

Kamila
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Kamilo,

 

rozwój mowy Pani Synka jest znacząco opóźniony i absolutnie nie należy zwlekać z rozpoczęciem intensywnej terapii językowej i ogólnorozwojowej! Bez wsparcia terapeutycznego mowa na pewno sama nie rozwinie się do września.

 

Należy zrezygnować ze wszystkich stymulacji prawopółkulowych, także zabawek dźwiękowych. Ważne jest również konsekwentne stosowanie reguł wychowawczych. Proszę rozpocząć pracę z programem słuchowym „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać programu codziennie, koniecznie w słuchawkach) oraz serią „Kocham czytać”. Ponadto należy wprowadzić ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu oraz pozostałe ćwiczenia ogólnorozwojowe. Dokładne informacje na ten temat znajdzie Pani w książkach „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia” oraz „Metoda Kakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci”. Najlepiej byłoby, gdyby zgłosiła się Pani z Synkiem do terapeuty pracującego Metodą Krakowską®, który pokaże jak pracować z dzieckiem (lista terapeutów znajduje się na stronie www.szkolakrakowska.pl).

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć