Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Pojedyncze wyrazy u 20-miesięcznej dziewczynki

Dzień dobry,

jestem mamą 20-miesięcznej dziewczynki. Martwię się, że jej zasób słów jest bardzo ubogi. Jak do tej pory mówi tylko mama, tata, daj, nie, to to, pla pla (jak widzi rybkę). Czy jest to prawidłowy rozwój mowy, czy są jakieś zaburzenia? Mój mąż zaczął mówić jak miał dopiero 3 lata, ja jako 2,5 latek. Jeszcze wspomnę, że wszystkie, nawet bardzo złożone, polecenia wykonuje, reaguje na swoje imię. Pokazuje wszystkie rzeczy, o które się zapytam. Zdarzają się dni, że ogląda dużo tv. Proszę o komentarz i zalecenia.

Katarzyna
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Katarzyno,

 

rzeczywiście słownik Pani Córeczki jest ubogi. Zasób słów dziecka zależy między innymi od rodzaju stymulacji oraz interakcji językowych z domownikami. Stymulacja wysokimi technologiami (telewizja, radio, gry, zabawki dźwiękowe) również ma wpływ na rozwój mowy, gdyż uniemożliwia dziecku słuchanie mowy z otoczenia.

 

Polecam zatem:

 

1. Wyeliminować wszystkie stymulacje prawopółkulowe (smartfon, tablet, komputer, radio, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet, gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran).

 

2. Zwiększyć stymulację językową (nazywanie elementów rzeczywistości, mówienie do dziecka podczas codziennych czynności, oglądanie książeczek, nazywanie obrazków, używanie prostych słów oraz wielu wyrażeń dźwiękonaśladowczych).

 

3. Zgłosić się do specjalisty, który sprawdzi, czy przyczyna opóźnionego rozwoju mowy nie leży głębiej, określi rozwój funkcji poznawczych Córeczki oraz pokaże Pani jak stymulować Jej rozwój w domu. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzony rozwój mowy, problemy z mówieniem


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Liczba dzieci z nadwagą w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 100 %.  

Temat na Czasie

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.  

Nowinki

Bądź świadomym rodzicem - Pomoc dziecku w przypadku zadławienia

Bądź świadomym rodzicem - Pomoc dziecku w przypadku zadławienia

Wiesz co zrobić kiedy Twoje dziecko zakrztusi się, a w konsekwencji tego straci oddech? Wiesz, że zadławienie jest jedną z głównych przyczyn...  
Wzór miłości

Wzór miłości

Miłość rodzica jest najczystszym rodzajem miłości – bezwarunkowym. Potem wybieramy ludzi, których kochamy, z którymi chcemy się...  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018