Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Pojedyncze wyrazy u 20-miesięcznej dziewczynki

Dzień dobry,

jestem mamą 20-miesięcznej dziewczynki. Martwię się, że jej zasób słów jest bardzo ubogi. Jak do tej pory mówi tylko mama, tata, daj, nie, to to, pla pla (jak widzi rybkę). Czy jest to prawidłowy rozwój mowy, czy są jakieś zaburzenia? Mój mąż zaczął mówić jak miał dopiero 3 lata, ja jako 2,5 latek. Jeszcze wspomnę, że wszystkie, nawet bardzo złożone, polecenia wykonuje, reaguje na swoje imię. Pokazuje wszystkie rzeczy, o które się zapytam. Zdarzają się dni, że ogląda dużo tv. Proszę o komentarz i zalecenia.

Katarzyna
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Katarzyno,

 

rzeczywiście słownik Pani Córeczki jest ubogi. Zasób słów dziecka zależy między innymi od rodzaju stymulacji oraz interakcji językowych z domownikami. Stymulacja wysokimi technologiami (telewizja, radio, gry, zabawki dźwiękowe) również ma wpływ na rozwój mowy, gdyż uniemożliwia dziecku słuchanie mowy z otoczenia.

 

Polecam zatem:

 

1. Wyeliminować wszystkie stymulacje prawopółkulowe (smartfon, tablet, komputer, radio, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet, gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran).

 

2. Zwiększyć stymulację językową (nazywanie elementów rzeczywistości, mówienie do dziecka podczas codziennych czynności, oglądanie książeczek, nazywanie obrazków, używanie prostych słów oraz wielu wyrażeń dźwiękonaśladowczych).

 

3. Zgłosić się do specjalisty, który sprawdzi, czy przyczyna opóźnionego rozwoju mowy nie leży głębiej, określi rozwój funkcji poznawczych Córeczki oraz pokaże Pani jak stymulować Jej rozwój w domu. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzony rozwój mowy, problemy z mówieniem


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Bajkowe ferie pełne zabawek

Bajkowe ferie pełne zabawek

Spędźcie z dziećmi bajkowe ferie. Wyruszcie razem z nami szlakiem polskich muzeów zabawek i bajek. W niemal każdym zakątku naszego kraju czekają na Was zaskakujące miejsca pełne wspomnień i...  

Ferie na czasie

Choć pogoda nie rozpieszcza zimową aurą, w Galerii Północnej dobra zabawa jest gwarantowana.  

Nowinki

Aby przedszkolak mówił więcej

Aby przedszkolak mówił więcej

Trzeci rok życia dziecka to niebywały wzrost słownictwa. Jednak co robić, gdy naszego „małomównego” trzylatka nikt nie może...  
Wzór miłości

Wzór miłości

Miłość rodzica jest najczystszym rodzajem miłości – bezwarunkowym. Potem wybieramy ludzi, których kochamy, z którymi chcemy się...  

Czas na czytanie

Najlepsze książki 2017

Najlepsze książki 2017

Szczęśliwa ?15?, czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku. Wybór nie był łatwy, nie uwzględnia też wszystkich dobrych książek? Zobaczcie sami!  

Temat na czasie

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Jak zorganizować idealne przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.  

W domu z dzieckiem

Prezenty1 Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018