Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Seplenienie - płytka i spanie z wyżej ułożoną głową

Dzień dobry,

jestem mamą Gabrysi, która skończyła właśnie 2 lata i 7 miesięcy. Piszę do Pani z prośbą o radę i wskazówki. Gabrysia zaczęła samodzielnie chodzić gdy miała 13 miesięcy, karmiłam ja piersią do 18 miesiąca, wcześnie wprowadziłam łyżeczkę i picie z kubka. Nie używałam niekapków ani butelki i smoczków. Córka lubi rysowanie i zabawy manualne. Rozpoczęłyśmy naukę czytania. Sama przeczyta samogłoski oraz sylaby z P. Zauważyłam, że od jakiegoś czasu przy artykulacji głosek t, d, s, z, c, wsuwa język między zęby. Byłam z nią u logopedy. Kazała nam aby dziecko spało z główką podniesiona do około 45 stopni, i abyśmy w ciągu dnia kilka razy ćwiczyli z płytką przedsionkową w zabawy typu mocowanie. Do kontroli mamy przyjść za 2 miesiące. Czy to wystarczy? Czy powinnam pójść do innego logopedy lub innego specjalisty? Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam,
Magda
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Magdo,

nie zawsze jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, z jakiego powodu dziecko deformuje wypowiadane głoski (a niewątpliwie z deformacją mamy do czynienia, kiedy dziecko sepleni międzyzębowo). Ważne, co możemy zrobić...a sądzę, że z dzieckiem prawie trzyletnim, już dosyć dużo. Nie pisze Pani, czy Gabrysia oddycha przez usta (co oznaczałoby otwartą buzię w ciągu dnia, np. podczas zabawy oraz otwarte usta podczas snu). Jeśli zauważyłaby Pani tego typu zachowania, warto byłoby skonsultować się z laryngologiem, aby sprawdzić, czy nie ma przeszkód natury organicznej. Otwarte usta są ułatwieniem dla wysuwania języka, a najczęściej dzieje się tak podczas wymowy głosek przedniojęzykowo-zębowych (s, z, c, dz, n, t, d). Ćwiczenie z płytką umożliwia wzmocnienie mięśnia okrężnego ust, co z kolei jest uzasadnione w sytuacji,  kiedy jego napięcie jest obniżone i dziecko nie domyka ust. Jeśli chodzi o spanie z uniesioną głową - nie mam przekonania do tego działania. Może być uciążliwe, szczególnie jeśli dziecko jest przyzwyczajone do spania na niemal płaskiej powierzchni.
Podsumowując, zachęcałabym do ewentualnej konsultacji z laryngologiem, a jeśli ta nic niepojącego nie wykaże, do rozpoczęcia ćwiczeń z córeczką. Myślę, że najlepiej będzie poprosić logopedę o sugestie do takich działań.

Pozdrawiam,
Alicja Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: wady wymowy, seplenienie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć