Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Brak akceptacji dziecka w klasie

Witam,

mój siedmioletni syn jest w drugiej klasie szkoły podstawowej, jest też najmłodszym dzieckiem w klasie (klasa mieszana od 7 do 8 latków). Szczególnie w tym roku zmaga się z problemem odrzucenia przez grupę. Dzieci nie chcą się z nim bawić, odpychają go, robią niemiłe uwagi na jego temat. W klasie przewodzi jeden chłopak, który uważa się za "większego" od innych, a szczególnie od mojego syna; namawia on dzieci by się z nim nie bawiły, by robił mu na złość, przezywały. Syn coraz częściej mówi o takich sytuacjach w domu, czując się odrzucony. Nauczycielka zauważyła problem, lecz stwierdziła, że on sam idzie do tych dzieci chcą się z nimi bawić. Mimo to syn jest radosnym, aktywnym i inteligentnym dzieckiem.
Zaznaczę jeszcze, że syn ma alergię i niestety czasami wysypka pojawia się na twarzy i rękach(w klasie zero dzieci nie chciały się z nim bawić, by się "nie zarazić"- jednak ta sytuacja została wyjaśniona).
Co zrobić by pomóc dziecku i klasie w integracji? Proszę o poradę.

Magdalena
Marzena Kopta - trener komunikacji, mediator

Marzena Kopta

trener komunikacji, mediator

Odpowiedź:

Pani Magdo,


przede wszystkim wielka to rola nauczyciela. Aby rozmawiał z klasą na temat współpracy i akceptacji wszystkich. Może warto porozmawiać z Rodzicami tego największego chłopca- przywódcy? Ja zrobiłabym warsztaty i zabawy dla dzieci, które pokazywałaby unikalne cechy każdego z dzieci, warsztaty i zabawy, które pokażą, że każdy jest ważny i potrzeby, bo każdy wnosi coś wyjątkowego do grupy.
Rolą Państwa, jako Rodziców, jest przede wszystkim wspierać syna w trudnych emocjach. Dawać mu przestrzeń na opowiadanie o tym co się wydarzyło, a przede wszystkim co czuje w związku z tym. Pytać: jak Ty się z tym masz? Co czujesz, kiedy dzieci nie chcą się z Tobą bawić? Co myślisz o sobie, kiedy dzieci nie chcą się z Tobą bawić? Nie oceniać ani jego emocji, ani innych dzieci. Wspierać i mówić, że choć to może trudne teraz dla Niego, to jest wyjątkowy, ponieważ nie ma drugiego jak On. A każdy człowiek jest jedyny i niepowtarzalny i swoją obecnością wzbogaca świat.
Temat  jest trudny, ponieważ potrzeba przynależności do grupy jest bardzo silną potrzebą. Największą role spełni jednak nauczyciel.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki.
Marzena Kopta

Zobacz inne porady w tematyce: kontakt z rówieśnikami, akceptacja, nauczyciel

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć