Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Autyzm u dwulatka

Witam,

chciałabym zapytać o pani zdanie na temat mojego synka, ponieważ martwimy się, że może on być dzieckiem autystycznym. Synek skończył dwa latka. Nie mówi, jest dość nadpobudliwy i ruchliwy, rzadko kiedy reaguje na swoje imię wołanie. Nie naśladuje żadnych czynności, nie pokazuje "papa", daje tylko "cześć" i przybija "piątkę". Ciężko mu się na czymkolwiek skupić, nie potrafi usiedzieć w miejscu ani przez chwilę, oglądając bajkę jest w ciągłym ruchu: skacze, wstaje, siada i buja się z nóżki na nóżkę. Bawi się zabawkami, ale nie w sposób do jakiego są one przeznaczone, np. nie jeździ autkami po dywanie tylko kręci kółeczkami, nie układa klocków tylko je ogląda, wkłada do buzi. Synek ma też problemy z jedzeniem, oraz czasem ze snem, ale tylko w nocy.
Od września chodzi do żłobka i panie przedszkolanki również zwróciły uwagę na jego dość schematyczne zachowanie np. bieganie tam i z powrotem oraz otwieranie i zamykanie szafek i drzwi. Ponadto synek nie chce bawić się z dziećmi w żłobku, unika ich i raczej bawi się tam sam. Z dziećmi w rodzinie ma natomiast dobry kontakt, goni ich, przytula, cieszy się na ich widok, choć są to dzieci starsze ok. 6-7 lat.
Mimo tych wszystkich zachowań, synek jest bardzo uśmiechniętym dzieckiem. Często się uśmiecha, śmieje się, uwielbia się wygłupiać, bawić przy muzyce i tańczyć, lubi też spacery, obserwuje świat, często się przytula do nas - swoich rodziców, reaguje na nasze zachowania (radość, smutek), ale ciężko złapać z nim kontakt wzrokowy.
Byłabym wdzięczna za informację, czy możliwe jest to, że synek choruje na autyzm, jeśli tak to jaki wpływ będzie miała ta choroba na jego późniejsze życie.

Dziękuję i pozdrawiam
Sabina
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

nie mogę zdiagnozować Pani synka, nie widząc go, ale wiele opisanych przez Panią zachowań jest charakterystycznych dla zaburzeń ze spektrum autyzmu, przede wszystkim opóźniony rozwój mowy, brak naśladownictwa, stereotypowe zabawy czy brak kontaktu wzrokowego.

Radzę niezwłocznie udać się synkiem do ośrodka specjalizującego się w zaburzeniach rozwojowych lub zapisać się na diagnozę do Centrum Metody Krakowskiej (tel. 514-553-534), wczesne rozpoznanie jest jednym z głównych czynników warunkujących powodzenie terapii, a co za tym idzie, samodzielne
funkcjonowanie dziecka w przyszłości.

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: autyzm, metoda krakowska

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć