Przykłady ćwiczeń z zakresu edukacji przyrodniczej.
Metody specyficzne dla edukacji przyrodniczej to: obserwacja, doświadczenie, eksperyment. Wymagają one aktywności dzieci, dzięki czemu nabywają one umiejętności związane z poznawaniem świata, Ćwiczenia wykonywane na kartach są dopełnieniem edukacji przyrodniczej i powinny im towarzyszyć rozmowy, zadawanie pytań, swobodne wypowiedzi.
Zobacz artykuł: Uczymy się czegoś po coś! Po co dzieciom edukacja przyrodnicza?
Przykłady pochodzą z książki „Ćwiczenia pierwszaka”. Po kliknięciu w dany numer ćwiczenia otworzy się plik PDF do darmowego pobrania.
Ćwiczenie 2, s. 5 oraz Ćwiczenie 2, s. 15
Ustalanie kolejności zdarzeń, wnioskowanie, kojarzenie, rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego i umiejętności wypowiadania się.
Ćwiczenie 1, s. 16 oraz Ćwiczenie 1, s. 20
Rozwijanie myślenia logicznego, myślenia o kategoriach istot żywych.
Ćwiczenie 1, 2 i 3, s. 4
Ustalanie zależności zjawisk przyrody od pór roku; określanie właściwego zachowania się odpowiednio do warunków atmosferycznych.
Ćwiczenie 2, s. 20 oraz Ćwiczenie 1 i 2, s. 22
Wdrażanie do działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku – szanowanie roślin i zwierząt, pomaganie zwierzętom, kształtowanie umiejętności segregowania śmieci, rozumienia sensu stosowania opakowań ekologicznych, oszczędzanie wody; określanie, jakie zniszczenia w przyrodzie może powodować człowiek przez swoje zachowanie.
Ćwiczenie 2, s. 16 oraz Ćwiczenie 1, s. 20 oraz Ćwiczenie 2 i 3, s. 21
Opisanie życia w wybranych ekosystemach: w lesie, ogrodzie, parku, na łące i w zbiornikach wodnych, warunków koniecznych do rozwoju roślin i zwierząt w gospodarstwie domowym, w szkolnych uprawach i hodowlach itp.; określanie, jaki pożytek przynoszą zwierzęta środowisku.
Ćwiczenie 1 i 3, s. 5 oraz Ćwiczenie 1, s. 15 oraz Ćwiczenie 2 i 3, s. 17
Wdrażanie do dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych (w miarę swoich możliwości).