Warszawa

Paląca ciężarna - jak palenie papierosów wpływa na zdrowie płodu?

Paląca ciężarna - jak palenie papierosów wpływa na zdrowie płodu?

Palenie papierosów w ciąży wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla dziecka. Zobacz, jak nikotyna i inne związki zawarte w papierosach wpływają na stan zdrowia malucha.

 

Większe ryzyko przedwczesnego porodu

 

Sięganie po papierosy w trakcie ciąży może skończyć się przedwczesnym porodem, a nawet poronieniem. Gdy kobieta wdycha dym papierosowy, u płodu dochodzi do obumierania komórek i wielu niekorzystnych zmian związanych z funkcjonowaniem młodego organizmu. W efekcie zwiększa to ryzyko poronienia. Dzieci matek palących są bardziej narażone na wcześniactwo, co wiąże się z wieloma problemami, m.in. z zaburzoną przemianą materii czy wadami układu sercowo-naczyniowego. Noworodek matki palącej zwykle rodzi się z mniejszą o 150-300 g masą niż inne dzieci.

 

Problemy z sercem i niedotlenienie mózgu

 

Palenie papierosów i wdychanie dymu papierosowego przez matkę podnosi jej ciśnienie, a zarazem ciśnienie nienarodzonego dziecka. Takie skoki działają bardzo negatywnie na stan zdrowia płodu. Mogą doprowadzić nawet do wad serca dziecka. Wzrasta także ryzyko niedotlenienia mózgu dziecka, ponieważ toksyczne substancje, które są zawarte w papierosach, wpływają na ograniczenie transportu składników, niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

 

Deformacja kończyn dziecka

 

Dzieci kobiet, które paliły w ciąży mogą urodzić się ze zdeformowanymi kończynami. W niektórych przypadkach maluchy nie posiadają ich wcale. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dym papierosowy ma na płód działanie teratogenne.

 

Alergie i ryzyko śmierci łóżeczkowej

 

Maluchy, których matki paliły będąc w ciąży, są o wiele bardziej narażone na rozwój alergii, problemów z układem oddechowym. Dzieci palaczek często cierpią na zapalenie ucha środkowego, które może przyczynić się do głuchoty. W przypadku dzieci palaczek wzrasta diametralnie ryzyko śmierci łóżeczkowej, co jest jedną z najbardziej przykrych konsekwencji palenia kobiety w ciąży.

 

Deficyt fizyczny i psychiczny

 

Wady rozwojowe, niedorozwój umysłowy i fizyczny to kolejne skutki palenia w ciąży. Dzieci kobiet palących mogą mieć później trudności w nauce, a także napotykać na problemy związane z własnymi emocjami.

 

To tylko kilka przykładów, które pokazują jak palenie w ciąży może negatywnie wpływać na rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka.

 

ZOBACZ TEŻ:

Czy ciężarna może pić kawę?

FAS - czyli dlaczego picie alkoholu w ciąży jest tak szkodliwe?

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć