Książki dla dzieci » Wywiady » Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająkipowiększ

Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

W kilku słowach o tym, dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki, czyli zapraszamy do przeczytania wywiadu z Renatą Kochan - autorką książki "Kreatywne dzieci" (wyd. Zysk i S-ka).

 

Renata Kochan - graficzka, arteterapeutka i pedagog. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku i Arteterapii ASP w Warszawie. Ilustruje książki, prowadzi pracownie ceramiczną, maluje i fotografuje. Prowadzi warsztaty plastyczne i kreatywne dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin. Uważa, że znajomość historii sztuki bardzo przydaje się w życiu. Potrafi z liścia łopianu zrobić parasol, a z parasola suknię na bal. 

 

CzasDzieci.pl: Czym jest dla Pani kreatywność?


Renata Kochan: Kreatywne jest dla mnie to, co bardzo często robią dzieci. Eksperymentują, żeby poznawać świat, bez hamulców i uprzedzeń, które mają czasem dorośli. Mój syn, gdy był przedszkolakiem, po długim wakacyjnym pobycie na wsi w rogu pokoju zrobił „bałagan”  z klocków i zabawek zrzuconych ze wszystkich półek szafy. Zapytałam z oburzeniem: Co to jest? A on z dumą odparł: Zrobiłem kompostownik! Dotarło wtedy do mnie, że przede wszystkim to nie był zwykły „bałagan” ale pełna pasji i twórczości zabawa. Ta odpowiedz przestawiła w pewien sposób tor mojego myślenia a może nawet zlikwidowała tory a ukazała dolinę z wieloma przecinającymi się drogami, którymi można podążać. Kreatywne jest dla mnie wykorzystywanie nieoczywistych umiejętności z różnych dziedzin w odkrywaniu rzeczy pozornie z nimi nie związanych. Kreatywność podpowiada analogie, łączy nieoczywiste dziedziny, tworzy skojarzenia. Często potrzeba wzbudza kreatywność. Bez kreatywności nie byłoby rozwoju.


We wstępie pisze Pani o dobrej zabawie z dziećmi. Jak określiłaby Pani „warunki” tej dobrej zabawy?


Wydaje mi się, że żeby dobrze się bawić, trzeba przede wszystkim chcieć. Dobrze też mieć  jakąś ideę do zrealizowania, cel. I nie myślę tu o celu w kategoriach ludzi dorosłych,  lecz o idei – celu, który poprowadzi zabawę. Dzieci często tak się bawią, że zatapiają się całkowicie w wymyślonym świecie. Różne przedmioty zmieniają znaczenie i zaczynają pełnić istotne funkcje w nowych rolach np. pudełko po butach przestaje być pudełkiem a zaczyna być pojazdem lub domkiem. Dzieci zaczynają odgrywać sobą lub zabawkami różne role. Więc, jeśli pyta Pani  jak zapewnić takie warunki dzieciom, to powiedziałabym: nie przeszkadzać, nie dyrygować. Interweniować tylko w naprawdę kryzysowych momentach. A jeśli pytanie byłoby o dorosłych, jak fajnie mogą bawić się z dziećmi, najlepiej, żeby przypomnieli sobie, jak się czuli, gdy sami byli dziećmi. Kucnijmy i zrównajmy nasze oczy z oczami dziecka, nie wymądrzajmy się, eksperymentujmy, wąchajmy, sprawdzajmy. Angażujmy dzieci, im więcej będą robić, mówić, zadawać pytań - tym lepiej. My też możemy zadawać pytania a odpowiedzi dzieci często mogą być prawdziwą  niespodzianką.


A jeśli ktoś sądzi, że malowanie to tylko malowanie, a lepienie to tylko lepienie i woli by jego dziecko skupiło się na innych czynnościach, jak starałaby się Pani  przekonać go, że zajęcia plastyczne są równie ważne?


Możemy wrócić w tym momencie do pierwszego pytania o kreatywność. Tata pewnego chłopca, z zawodu bankowiec, nie bardzo widział sens w udziale syna  w zajęciach plastycznych i zapytał mnie co jego syn będzie z tego miał, bo przecież na pewno nie zostanie malarzem. Odpowiedziałam, że przede wszystkim, kto to wie, może i zostanie malarzem i na tym etapie nie warto tak ściśle formować jego drogi. Poza tym, doświadczanie twórczości przekłada się bezpośrednio na różne doświadczenia życiowe. Najprościej, dla przykładu podam jeden z tematów książki: żeby namalować pomarańczę należy zaobserwować jej kształt co wymaga koncentracji, namalować kulisty kształt co wymaga precyzji, stworzyć kolor pomarańczowy, co wymaga dedukcji i skojarzenia odpowiednich barw. A potem jeszcze wytrwałości w zmieszaniu ich tak, żeby były jak najbliższe oryginałowi. Wszystkie te zdobyte podczas malowania umiejętności przydają się później w szkole i w życiu. Skończona praca plastyczna przynosi  też w prosty sposób uczucie spełnienia, dosyć szybki efekt, z którego możemy być dumni. Co za tym idzie nasze poczucie wartości może wzrosnąć. Często też u dzieci, w ich twórczości pojawiają się treści, o których dziecko nie mówi. Możemy się dowiedzieć  o stanie jego emocji.  

   
Po raz pierwszy w tej książce spotkałam się z tak podkreślaną wagą wspólnego gotowania z dzieckiem. Może Pani powiedzieć coś więcej na ten temat?


Bardzo lubię gotować i nie będę tu oryginalna, gdy powiem, że dociera się do człowieka poprzez różne zmysły. A przy okazji gotowania dochodzi wręcz do eksplozji przeróżnych wrażeń. Wzrok przekazuje nam soczyste kolory i zaskakujące kształty np. papryki. Jedzenie może pachnieć, może nas kręcić w nosie jak po krojeniu cebuli. Nasze kubeczki smakowe przekazują mnóstwo odczuć. Nawet słuch jest zaangażowany, przypominam tu sobie odgłos łamanego rabarbaru…   I na koniec, powstaje wspólne dzieło, którym można się podzielić z innymi. Czego chcieć więcej? W książce poza zabawą w gotowanie pierogów i lepienie anioła z piernikowego ciasta, opowiedziałam historię portretu króla Rudolfa i zaskakującego sposobu namalowania go przez malarza Arcimboldiego. Taki portret można razem przygotować i razem go później zjeść. 

      
Muszę przyznać, że byłam zaskoczona po przeczytaniu tej książki. Spodziewałam się, że znajdę w niej inspiracje jak zrobić kwiaty z papieru, a odkryłam w niej zachętę do ulepienia ryby fugu i ptasznika. Skąd takie pomysły?


Pomysły w książce, jak zrobić rybę fugu lub pająka ptasznika zrodziły się z potrzeby oswojenia trudnych tematów. To jeden ze sposobów na przekroczenie np. bariery lęku. Bo jeśli boję się lub brzydzę pająka, to mogę o nim poczytać, dowiedzieć się, jak żyje co je a nawet go sobie zrobić z gliny i postawić na biurku. To naprawdę pomaga. A jeśli chodzi o kwiaty z papieru to super pomysł! Ostatnio robiłam z dziećmi takie na wzór żonkili. Okazało się, że można je otwierać i zamykać i już to było dla wszystkich odkryciem. Najlepsze pomysły przychodzą do mnie podczas z zabawy z dziećmi. Kontakt z dziećmi rozwija kreatywność w dorosłych.

 

Rozmawiała: Oliwia BrzeźniakLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach,... więcej » x
Zobacz » Wywiady
W gramatyce kryje się magia

W gramatyce kryje się magia

Z autorką książki "Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych" rozmawiamy o tym, czym dla niej gramatyka, dlaczego zdecydowała się napisać tę książkę i co chciałaby usłyszeć od swojego czytelnika. więcej »
Plan na przyszłość - napisać książkę dla dzieci

Plan na przyszłość - napisać książkę dla dzieci

Z Wiola Wołoszyn - Matką Wariatką, czyli żoną i matką (jak sama mówi o sobie "dyrektorem domowego cyrku"), blogerką, logopedką i filologiem polskim, a teraz autorką książki "Jano i Wito w trawie" rozmawiamy o tym, jak się się stało, że zaczęła pisać dla dzieci. więcej »
Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

W kilku słowach o tym, dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki, czyli zapraszamy do przeczytania wywiadu z Renatą Kochan - autorką książki "Kreatywne dzieci. 21 przepisów na twórcze popołudnia" (wyd. Zysk i S-ka). więcej »
Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone, opowiada Michał Zawadka

Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone, opowiada Michał Zawadka

Chcę być kimś” to książka – pomost. Łączy pokolenia. Inspiruje. Motywuje. Nazywa rzeczy po imieniu. Wysłuchuje i reaguje. Po co? Po to, by młodym chciało się być kimś.

O tym, jak mówić do młodych, by nie chcieli mieć wywalone, opowiada Michał Zawadka. Pyta Ania Hacuś – Krawczyk
więcej »
Szymon Radzimierski. To jest podróżnik! Oto rozmowa Borneo inspirowana
Patronat CzasDzieci.pl

Szymon Radzimierski. To jest podróżnik! Oto rozmowa Borneo inspirowana

"Dziennik łowcy przygód" to nie tylko moc wspomnień z pięknego Borneo. To także garść inspiracji tak dla dzieci, jak i dorosłych. Wszak to o pasji podróżowania jest rzecz! I to świetna!
Dziś rozmawiamy z autorem "Dziennika łowcy przygód" - Szymonem Radzimierskim. więcej »
Semantyka dla smyka. O tym, że słowa mają moc rozmawiamy z Profesorem Grzegorzem Leszczyńskim
Patronat CzasDzieci.pl

Semantyka dla smyka. O tym, że słowa mają moc rozmawiamy z Profesorem Grzegorzem Leszczyńskim

„Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze” miała swoją premierę na 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, stając się inspiracją do rozmowy tak o samej publikacji, jak i o języku w ogóle. więcej »
Sto wierszyków - wywiad czytelników

Sto wierszyków - wywiad czytelników

Drodzy czytelnicy, mieliście okazję zadać pytania autorom książki "Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach" - Państwu Elżbiecie i Witoldowi Szwajkowskim. Z radością odpowiedzieli na wszystkie Wasze pytania - Sprawdźcie! więcej »
Bajki z mojej bajki. Olek Klepacz

Bajki z mojej bajki. Olek Klepacz

Dziś o ulubionych książkach z dzieciństwa opowiada lider Formacji Nieżywych Schabuff - Olek Klepacz! więcej »
Bajki z mojej bajki. O ukochanych książkach swojego dzieciństwa opowiadają znani, cenieni i lubiani

Bajki z mojej bajki. O ukochanych książkach swojego dzieciństwa opowiadają znani, cenieni i lubiani

Ma ją każdy z nas. Tę ulubioną, najlepszą z najlepszych, niezapomnianą. Od niej wszystko się zaczyna. O czym mowa? O ukochanej książce z dzieciństwa.

Specjalnie dla Was o ulubione tytuły z dziecinnych lat pytamy znanych, cenionych i lubianych!
więcej »
Idę trochę pod prąd

Idę trochę pod prąd

Rozmowa z Rafałem Kosikiem – „niedokończonym” architektem, właścicielem agencji reklamowej, autorem cyklu powieści science fiction dla młodzieży „Felix, Net i Nika” oraz serii „Amelia i Kuba”. Rafał Kosik pisze to, co sam chciałby przeczytać. więcej »

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Będziemy do niej wracać
Recenzja rodzica

Będziemy do niej wracać

Książka: Panda i mądrości zen
Warto!
Recenzja nauczyciela

Warto!

Książka: Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni
Sprawdźcie sami!
Recenzja rodzica (Karina Hanisz)

Sprawdźcie sami!

Książka: Angielski dla malucha. Kształty i figury
Jak w plastikowego ludzika tchnąć charakter i duszę...
Recenzja rodzica

Jak w plastikowego ludzika tchnąć charakter i duszę...

Książka: Księga animacji LEGO. Zrób własny film z klockami Lego
Warto się zastanawiać
Recenzja rodzica

Warto się zastanawiać

Książka: Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala Baba i dwóch rozbójników

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Praktyczny pan

Praktyczny pan

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIE
Rok przyznania: 2016
Robinson Crusoe Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe

Robinson Crusoe Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Książka do zrobienia

Książka do zrobienia

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books
Rok przyznania: 2017
Historyjki z ulicy Karowej

Historyjki z ulicy Karowej

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
NAGRODA ZA KSIĄŻKĘ INTERAKTYWNĄ
Rok przyznania: 2016
więcej nagrodzonych książek
Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017