Warszawa

Recenzja książki:

Japońskie baśnie i opowieści

Japońskie baśnie i opowieści

Wioletta Laskowska-Smoczyńska
Katarzyna Nowak
od 6 do 12 lat
PATRONAT

Słuchaj japońskich baśni i składaj origami

Takie książki bardzo lubię. Czytam baśnie japońskie, których w ogóle nie znałam wcześniej. Dziwię się, zachwycam i zastanawiam przy tym, bo odmienna kultura orientu sprawia, że utwory te mają inny rytm opowieści oraz sposób opisywania różnych zjawisk otaczającego świata. Moje dzieci natomiast mają frajdę podczas składania papieru techniką origami.

 

A teraz po kolei. Dwie autorki książki Japońskie baśnie i opowieści z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" wpadły na pomysł, by upowszechnić wiedzę o bogatej kulturze Japonii i wydały pierwszą z cyklu część pod tytułem Doroczne święta i uroczystości. Pozycja zawiera sześć opowieści związanych z Nowym Rokiem, Wiosną, Dniem Dziecka, etc. Każda z opowieści poprzedzona jest krótkim i ciekawym wprowadzeniem na temat danego święta. Potem czytamy, a najlepiej opowiadamy baśń i przygotowujemy papier, by złożyć z niego figurki, które w niej występują. Poszczególne kroki składania przeplatają się między opowiadaniem, stanowiąc jego ilustracje. Po zakończeniu, wysłuchaniu utworu, mamy więc – my rodzice  – gotowy pomysł na przedłużenie kontaktu dziecka z książką. Bawimy się w origami, równocześnie ćwicząc koncentrację i uwagę malucha oraz doskonaląc jego zdolności manualne poprzez rozwój czynności manipulacyjnych.

 

Może trochę za dużo tej nauczycielskiej teorii, ale pragnę w ten sposób pokazać, że prezentowana przeze mnie książka świetnie przygotowuje dzieci do podjęcia obowiązków szkolnych. Dziecko w trakcie zabawy doświadcza dobrych przeżyć oraz doskonali się w swym rozwoju, przy czym nie odczuwa, że czegoś się uczy, tylko naturalnie bawi. I takiej dobrej zabawy życzę wszystkim odbiorcom tej ciekawej książki. Polecam!

 

Mama MałGosia

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć