Kraków

"Horror? to już przesada!" | Ferie w Muzeum
Kraków Zima! Nasz Patronat

"Horror? to już przesada!" | Ferie w Muzeum

Wpis archiwalny

Warsztaty dla dzieci i rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem.

 
Wbrew pozorom – czy podczas ferii nie będziemy szukać w muzeum duchów, potworów i strzyg? Przynajmniej nie tej zimy. Tym razem przekonamy się, że czasem wystraszyć się można samej pustki, a innym razem to właśnie nadmiar może nas przyprawić o zawrót głowy. Sprawdzimy, dlaczego ciemność bywa gęsta i czemu światło lubi kontrasty. Dowiemy się, że sztuka bywa dekoracyjna, a dekoracja to też sztuka. Być może zrozumiemy, dlaczego porządek może się nie kończyć, a chaos trzeba czasem zamknąć w ciasnych ramach. 

Podczas warsztatów będziemy szukać w sobie pasji dekorowania, ozdabiania i multiplikowania. Będziemy zdobić i upiększać, powtarzać ornamenty i wymyślać własne wzory. Dowiemy się wreszcie, jaki związek ma horror z iście barokowym przepychem wykonanych przez nas dekoracji.

Zapraszamy dzieci na warsztaty, które odbędą się w przededniu otwarcia wystawy poświęconej sztuce baroku.

A po warsztatach… zapraszamy rodziców z dziećmi do wspólnego aktywnego zwiedzania muzealnych galerii ścieżkami przygotowanymi przez naszych przewodników. Podczas oprowadzania edukatorzy opowiedzą o najciekawszych zbiorach muzeum, pokażą najpiękniejsze dekoracje, a może także odkryją miejsca, w których czai się prawdziwy horror.
 
Informacje dodatkowe – WARSZTATY:
  • Każdy warsztat trwa około 1,5 godziny.
  • Na wszystkie warsztaty obowiązuje rezerwacja, liczba miejsc ograniczona. Dokonując rezerwacji proszę podać nazwę i termin warsztatów, imię i nazwisko uczestnika oraz wiek.
  • Rezerwacja na zajęcia w Oddziałach w Krakowie: rezerwacja@mnk.pl, (12) 4335 744.
  • Rezerwacja na zajęcia w willi „Atma” w Zakopanem: agiewont@mnk.pl
  • Wiek uczestników: 6-10 lat.
  • Wstęp: 5 zł od dziecka.

Informacje dodatkowe – ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM:
  • Każde zwiedzanie trwa około 1 godziny.
  • Nie obowiązuje rezerwacja.
  • W zwiedzaniu mogą wziąć udział zarówno osoby uczestniczące w warsztacie, jak i przychodzące z zewnątrz.
  • Wiek uczestników: 6–10 lat.
  • Wstęp: 5 zł od dziecka, opiekun – wstęp bezpłatny.

Terminy:

31.01.2017 (wtorek), godz. 10.30
Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM
pl. Sikorskiego 6
Natura martwą bywa
Czy natura, którą kojarzymy z życiem i energią, może być „martwa”? Z jakiego powodu taka martwa natura może się w ogóle podobać lub wręcz stać się elementem dekoracji wnętrza? Podczas warsztatów dowiemy się, skąd się wzięła „martwa” natura, gdzie i kiedy zaczęto rozwijać ten rodzaj malarstwa. Zastanowimy się nad symboliką przedmiotów przedstawionych na obrazach. Przyjrzymy się owocom i warzywom namalowanym tak soczyście, że pewnie niejednemu z nas zaburczy w brzuchu. Sprawdzimy, ile lat ma pewien kawałek holenderskiego sera i spróbujemy dociec, co zwabiło motyla, który przysiadł na jednym z płócien? 
Na zakończenie sami uwiecznimy martwą naturę, która zostanie przygotowana specjalnie na tę okazję.
Prowadzenie: Agnieszka Fluder

31.01.2017 (wtorek), godz. 12.30
Zwiedzanie Domu Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

01.02.2017 (środa), godz. 10.30
Gmach Główny / Galeria Rzemiosła Artystycznego
al. 3 Maja 1
Muszki lubią dekorować
Oj lubią! Choć za dekoracjami w ich wydaniu nie szczególnie przepadamy. Tym razem jednak cofniemy się do czasów, gdy szczyt elegancji osiągano dzięki... muszce. Okazuje się bowiem, że całkiem spore muchy i maleńkie muszki mogą stać się wyjątkową ozdobą i świadczyć o klasie udekorowanej nimi osoby. Podczas warsztatów najpierw wspólnie poszukamy śladów dawnej elegancji w Galerii Rzemiosła Artystycznego, a potem zadbamy o to, by w naszej garderobie i na toaletce muchy i muszki zawsze czuły się mile widziane.
Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy

01.02.2017 (środa), godz. 12.30
Zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XX wieku 
al. 3 Maja 1
Prowadzenie: Justyna Majewska 

02.02.2017 (czwartek), godz. 10.30
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
ul. Kanonicza 17
Z głową w złocie
Każdemu z nas zdarza się chodzić z głową w chmurach – czasem są to bielutkie pierzaste obłoczki, czasem gęste mleczne mgły, rzadziej kłębiaste i ponure chmury burzowe. Jednak tylko wybrańcy mogą trzymać głowę na tle nieba w kolorze czystego złota. Przynajmniej tak bywało w średniowieczu. Czym jest złoto na obrazach dawnych mistrzów? Czy tylko cenną dekoracją? Kim były damy, których szaty poprzetykano złotą nicią, i rycerze, których zbroje błyszczą światłem odbitym od złotego nieba?
Co symbolizuje złoty kolor? Czy inne kolory też mają swoje znaczenie? W jaki sposób złoto trafiło na powierzchnię obrazu? I dlaczego niektóre z dzieł przypominają szafy? Czy skarbem, który kryją, jest tylko złoto? Podczas warsztatów przeniesiemy się do czasów, w których wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytanie i – być może – przy okazji znajdziemy... złoto? 
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

02.02.2017 (czwartek), godz. 12.30 
Zwiedzanie Domu Jana Matejki
ul. Floriańska 41
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk
 
03.02.2017 (piątek), godz. 10.30
Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM
pl. Sikorskiego 6
Światełko w ciemnościach
Co się kryje w mroku płócien dawnych mistrzów? Jakie tajemnice wydobywa z ciemności światło świec i kaganków? Co zabłyśnie w pojedynczej smudze słońca? Podczas warsztatów dowiemy się, jaka epoka tak lubiła światła i cienie, blaski i mroki. Sprawdzimy, jaki efekt uzyskiwali malarze, stosując te kontrasty. 

Jeśli lubicie tajemnice i nie tak bardzo boicie się ciemności, koniecznie przyjdźcie na warsztaty. Przydadzą się latarki i wrażliwe oczy.
Prowadzenie: Agnieszka Fluder

03.02.2017 (piątek), godz. 12.30 
Zwiedzanie Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
ul. Kanonicza 17
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk 

07.02.2017 (wtorek), godz. 10.30
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Rynek Główny 3
Ramię w ramie
O rany, to ramy! Stojąc przed obrazem, zwykle skupiamy się przede wszystkim na tym, co i jak przedstawił artysta. Próbujemy sobie wyobrazić dukt pędzla czy sposób mieszania poszczególnych barw. Bardzo często zapominamy o niej… o ramie! Czym byłyby wielkie dzieła bez wspaniałych ram? Wszak to one trzymają w ryzach malarską wyobraźnię. Są piękną ozdobą czy niepotrzebnie ograniczają dzieło? Jedno jest pewne – podczas warsztatów nie damy się zamknąć w ciasne ramy.
Prowadzenie: Katarzyna Maziarz

07.02.2017 (wtorek), godz. 12.30 
Zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach 
Rynek Główny 3 
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk 

08.02.2017 (środa), godz. 10.30
Gmach Główny / Galeria Rzemiosła Artystycznego 
al. 3 Maja 1
Dekory od Flory
Lubimy, gdy przedmioty, którymi się otaczamy, pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale równocześnie są efektowne i stanowią dekorację domu. Bardzo chętnie, dekorując przestrzeń, inspirujemy się przyrodą i sięgamy po motywy roślinne. Tym razem przyglądniemy się elementom wyposażenia domowego pochodzącym z okresu zwanego secesją. Artyści i projektanci przełomu XIX i XX wieku wyjątkowo chętnie szukali natchnienia w parku lub ogrodzie. Podczas warsztatów my również stworzymy przedmioty użytkowe, które ozdobimy gąszczem najprawdziwszych esów-floresów.
Prowadzenie: Blanka Dudek

08.02.2017 (środa), godz. 12.30 
Zwiedzanie Pawilonu Józefa Czapskiego
ul. Piłsudskiego 10
Prowadzenie: Justyna Majewska

09.02.2017 (czwartek), godz. 10.30
Dom Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26
Szata zdobi człowieka
Już bardzo dawno temu ludzie przekonali się, że ubranie nie tylko chroni, ale także dekoruje i zmienia wygląd. Efektowny strój to przede wszystkim tkanina. Tym razem przyglądniemy się tkaninom zgromadzonym w Domu Józefa Mehoffera – tym stanowiącym element dekoracji wnętrz i tym namalowanym na obrazach – dywanom, obiciom, zasłonom i kreacjom portretowanych przez artystę dam. Poszukamy w nich najciekawszych ornamentów i powtarzających się motywów, a potem sami pobawimy się w projektantów tkanin.
Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy

09.02.2017 (czwartek), godz. 12.30 
Zwiedzanie Galerii „Broń i Barwa w Polsce”
al. 3 Maja 1
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

10.02.2017 (piątek), godz. 10.30
Gmach Główny / Galeria Sztuki Polskiej XX wieku
al. 3 Maja 1
Mało to czasem w sam raz
 
Czy dekorować trzeba zawsze „na bogato”? Czy ozdobienie musi się wiązać z przepychem i gęstością fantazyjnych kształtów? Okazuje się, że czasem całkiem prosta forma zwielokrotniona dostateczną ilość razy może stanowić równie efektowną dekorację. Zwiedzając wspólnie Galerię Sztuki Polskiej XX wieku, poszukamy dzieł stworzonych przy użyciu całkiem prostych, powtarzających się elementów lub kolorów i zastanowimy się, co sprawia, że pomimo oszczędnych środków mają one dekoracyjny charakter. Podczas warsztatów pobawimy się rytmem i kształtem, by stworzyć własne, równie dekoracyjne kompozycje. 
Prowadzenie: Blanka Dudek

10.02.2017 (piątek), godz. 12.30 
Zwiedzanie Galerii Rzemiosła Artystycznego
al. 3 Maja 1
Prowadzenie: Magdalena Schuster
 
17.02.2017 (piątek), godz. 10.00, 11.30, 13.00
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
al. Kasprusie 19
W rytmie déco
 
Czy tylko muzyka potrzebuje rytmu? Czy dekoracyjny ornament nie podoba nam się bardziej, gdy się powtarza? Czy to właśnie nie rytmiczna powtarzalność sprawia, że prosty motyw staje się wpadającą w ucho melodią lub... wzorem. Bo rytm to nie tylko muzyka, to także sztuka dekorowania. 
100 lat temu artyści z Krakowa, Lwowa i Warszawy dali się porwać nie tylko rytmowi góralskiej muzyki, zachwyciło ich również plastyczne bogactwo kolorów, wzorów, zdobień, ornamentów i aplikacji. Sami zaś przywieźli pod Tatry swoje style i mody.
Podczas warsztatów spróbujemy je poznać, a może nawet połączyć.
Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy i Agnieszka Gąsienica-Giewont 

24.02.2017 (piątek), godz. 10.00, 11.30, 13.00
Muzeum K. Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
ul. Kasprusie 19
W rytmie déco
 
Czy tylko muzyka potrzebuje rytmu? Czy dekoracyjny ornament nie podoba nam się bardziej, gdy się powtarza? Czy to właśnie nie rytmiczna powtarzalność sprawia, że prosty motyw staje się wpadającą w ucho melodią lub... wzorem. Bo rytm to nie tylko muzyka, to także sztuka dekorowania. 

100 lat temu artyści z Krakowa, Lwowa i Warszawy dali się porwać nie tylko rytmowi góralskiej muzyki, zachwyciło ich również plastyczne bogactwo kolorów, wzorów, zdobień, ornamentów i aplikacji. Sami zaś przywieźli pod Tatry swoje style i mody.
Podczas warsztatów spróbujemy je poznać, a może nawet połączyć.
Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy i Agnieszka Gąsienica-Giewont 

Do udziału w aktywnym zwiedzaniu dla rodzin i dzieci muzeum zapraszamy nie tylko podczas ferii zimowych województwa małopolskiego, ale także w innych terminach w styczniu i lutym:

  Styczeń:  

17.01.2016 (wtorek), godz. 10.30–11.30 
Zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach 
Rynek Główny 3 
Prowadzenie: Justyna Majewska

18.01.2016 (środa), godz. 10.30–11.30
Zwiedzanie Pawilonu Józefa Czapskiego
ul. Piłsudskiego 10
Prowadzenie: Justyna Majewska

19.01.2016 (czwartek), godz. 10.30–11.30 
Zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XX wieku
al. 3 Maja 1
Prowadzenie: Justyna Majewska

20.01.2016 (piątek), godz. 10.30–11.30 
Zwiedzanie Galerii Rzemiosła Artystycznego
al. 3 Maja 1
Prowadzenie: Magdalena Schuster

24.01.2016 (wtorek), godz. 10.30–11.30 
Zwiedzanie Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
ul. Kanonicza 17
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

25.01.2016 (środa), godz. 10.30–11.30 
Zwiedzanie Domu Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26
Prowadzenie: Magdalena Schuster
 
26.01.2016 (czwartek), godz. 10.30-11.30 
Zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Rynek Gł. 3
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

27.01,2016 (piątek), godz. 10.30–11.30 
Zwiedzanie Galerii „Broń i Barwa w Polsce
al. 3 Maja 1
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk

Luty:

14.02.2016 (wtorek),  godz. 10.30-11.30
Zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Rynek Gł. 3
Prowadzenie: Justyna Majewska
 
15.02.2016 (środa), godz. 10.30–11.30
Zwiedzanie Domu Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26
Prowadzenie: Magdalena Schuster

16.02.2016 (czwartek), godz. 10.30–11.30
Zwiedzanie Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
ul. Kanonicza 17
Prowadzenie: Magdalena Schuster 

17.02.2016 (piątek), godz. 10.30–11.30
Zwiedzanie Galerii „Broń i Barwa w Polsce”
al. 3 Maja 1
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk 

21.02.2016 (wtorek), godz. 10.30–11.30
Zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XX wieku
al. 3 Maja 1
Prowadzenie: Justyna Majewska 

22.02.2016 (środa), godz. 10.30–11.30
Zwiedzanie Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM
pl. Sikorskiego 6
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk 

23.02.2016 (czwartek), godz. 10.30–11.30 
Zwiedzanie Domu Jana Matejki
ul. Floriańska 41
Prowadzenie: Ewelina Krawczyk 

24.02.2016 (piątek), godz. 10.30–11.30
Zwiedzanie Galerii Rzemiosła Artystycznego
al. 3 Maja 1
Prowadzenie: Magdalena Schuster
Organizator:

Muzeum Narodowe - Gmach główny

al. 3 Maja 1,
30-062 Kraków
tel.: 12 29 55 500

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć