Kraków

Festiwal Literatury dla Dzieci - dzień piąty
Kraków Warsztaty Nasz Patronat

Festiwal Literatury dla Dzieci - dzień piąty

10 czerwca 2016
Wpis archiwalny

Program wydarzeń trzeciej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze rezerwacje.

 

Piątek, 10 czerwca 2016

 

Program realizowany przy współpracy z 5. Festiwalem Miłosza

 

10:00-11:00 Wycieczki Pana Kuleczki - spotkanie z Wojciechem Widłakiem, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (5+)  

 

W czasie spotkania autor przeczyta swoje opowiadania i odpowie na rozmaite pytania, np.: Gdzie poznał Pana Kuleczkę? Skąd się biorą pomysły? Co się przydaje do napisania książki, a co jest absolutnie niezbędne? Co Wesoły Ryjek ma wspólnego z pisarzami, Pan Kuleczka z Samotnym Jędrusiem, a książka z kwiatkiem? Ile liter jest potrzebnych, żeby napisać opowiadanie? Jak to się dzieje, że wciąż powstają nowe książki? Przyjdź koniecznie i poznaj odpowiedzi!

 

11:00-14:00 Ostry Dyżur Literacki, pl. Szczepański (b.o.)

 

Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę i zalecą spożycie "pigułki mądrości". Pomagamy wszystkim molom książkowym!

 

11:00-13:00 Mały książę - spektakl w Krakowskim Teatrze Scena STU, al. Zygmunta Krasińskiego 16-18 (7+)

 

To propozycja zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jako bajka dla dzieci „Mały Książę” porusza siłą fantazji, wizją podroży po nieznanych planetach. W swej kosmicznej wędrówce bohater spotyka dziwne istoty – dorosłych. Spojrzenie małego dziecka demaskuje absurdy i pozory ich świata, bezsens życia i działania ludzi, którzy z pola widzenia stracili to, co najważniejsze -  drugiego człowieka. Dla dorosłych będzie to przede wszystkim opowieść o pilocie, który zmuszony do awaryjnego lądowania w sercu Sahary, w chwili najwyższego niebezpieczeństwa i samotności odbywa „podróż w głąb siebie”,  przywołuje  wspomnienia, emocje,  które pozwolą mu przetrwać…

 

13:00-14:00 Mieszko, ty wikingu! - spotkanie z Grażyną Bąkiewicz, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (10+)

 

Czy łatwo uczyć się historii? I dlaczego warto? Czytanie książek historycznych może być ekscytującą podróżą w nieznane. Zainspiruj się losami dawnych bohaterów - naucz się od Mieszka jak zbudować państwo, a od Kazimierza Wielkiego jak zdobyć pieniądze, mając tylko las. Fascynująca wyprawa w przeszłość po wiedzę, która przyda się także i dziś.

 

14:30-15:30 Celtowie jadą na pogotowie - warsztaty plastyczne z Danielem de Latourem,  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)

 

Warsztaty z  rzeźbiarzem, ilustratorem książek i podręczników, rysownikiem, animatorem, muzykiem. Daniel de Latour współpracował z licznymi czasopismami ( m.in. „Wysokie Obcasy”, „Forbes”), również przeznaczonymi dla dzieci, jak choćby: „Miś”, „Świerszczyk” czy „Świat Przygód z Hugo”. Laureat II nagrody w konkursie na komiks organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Książka Wyprawa do kraju księcia Marginała Henryka Bardijewskiego z ilustracjami Daniela de Latoura zyskała nominację do nagrody PS IBBY „Książka Roku 2009”, natomiast współtworzony przez niego Atlas świata. Ameryka Południowa otrzymał nominację do nagrody „Przecinek i Kropka. Najlepsza Książka Dziecięca”.

 

16:00-17:30 Z Grażką spacer po Warszawie - warsztaty plastyczne z Grażyną Lange,  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)

 

Zbierać można wszystko! Kolekcje wiele mówią o ich właścicielach i twórcach. Niektórzy zbierają ołowiane żołnierzyki. Innych pasjonuje zbieranie modeli sportowych samochodów, albo samych samochodów. Albo barokowych obrazów. Są tacy, którzy przez lata zbierają zawartość “jajek niespodzianek”. Zbierać można przedmioty najzwyklejsze, ale też niezwykle cenne i niezwykłe. Niekiedy prowadzi to do kolekcji muzealnych i profesjonalnego kolekcjonerstwa. W trakcie warsztatów zajmiemy się sztuką i pasją gromadzenia i kategoryzowania przedmiotów. Najzwyklejszych i niezwykle oryginalnych. Punktem wyjścia będzie autorska książka Grażki Lange Warszawa.

 

19:00-20:00 Czytanki przed zachodem słońca - czytamy Muzykalnego słonia Wandy Chotomskiej oraz Maryna, gotuj pierogi, a później warsztaty Twój ruch oraz warsztaty taneczne - gry i zabawy do muzyki granej na żywo na instrumentach ludowych, Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie, pl. Wolnica 1, pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury (5+)

 

Ten wieczór pełen będzie muzyki i ruchu! Muzykalny słoń oraz Maryna, gotuj pierogi przygotują najmłodszych miłośników książek do wspaniałych warsztatów tanecznych przy muzyce granej na tradycyjnych instrumentach ludowych.

 

Jak rezerwować?

 

Rezerwacje przyjmowane są od 5 maja 2016 r. pod adresem rejestracja@fldd.pl* (w tytule wiadomości prosimy wpisać Kraków, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać).

 

Aby dokonać rezerwacji indywidualnej, niezbędne jest podanie następujących danych:

  • imię, nazwisko oraz wiek dziecka,
  • imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna,
  • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą się Państwo zarejestrować.

 

Zgłoszenia rezerwacji grupowej muszą zawierać:

  • imię i nazwisko opiekuna,
  • liczebność grupy, wiek grupy
  • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą się Państwo zarejestrować,
  • zeskanowane zgłoszenia muszą zostać podpisane i opieczętowane przez dyrektora lub kierownika placówki i wysłane drogą mailową.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Organizator:

Fundacja Czas Dzieci

ul. Felicjanek 10/17,
31-104 Kraków
tel.: 12 421 29 41

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć