Kraków

Festiwal Literatury dla Dzieci - dzień czwarty
Kraków Warsztaty Nasz Patronat

Festiwal Literatury dla Dzieci - dzień czwarty

9 czerwca 2016
Wpis archiwalny

Program wydarzeń trzeciej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze rezerwacje.

 

Czwartek, 9 czerwca 2016

 

Program realizowany przy współpracy z 5. Festiwalem Miłosza

 

10:00-11:00 Warsztaty z czułkami, czyli jak zrobić własnego Świerszczyka - spotkanie z Marcinem Bruchnalskim dla przyszłych dziennikarzy, redaktorów, grafików i naczelnych, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego Oddział MNK, sala audiowizualna, ul. Piłsudskiego 12 (6+)

 

Przyjdź i zrób swój numer Świerszczyka! W trakcie warsztatów młodzi redaktorzy wybiorą temat numeru, stworzą okładkę i rubryki z ulubionymi bohaterami ze stron czasopisma. Poza tym w programie m.in. Malowanie na zawołanie, czyli twórcze spotkanie ze Świerszczykowym ilustratorem; Głową rusz i wierszyk złóż; Daj susa do rebusa oraz Kolorowanki i poszukiwanki. A wszystko to pod troskliwym okiem Świerszczykowych twórców.

 

11:00-12:00 Polska od A do Z. Warsztaty o tym co u nas najlepsze z Anną Skowrońską, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, sala audiowizualna, ul. Piłsudskiego 12 (6+)

 

Warsztaty pełne ciekawostek inspirowane książką Alfabet polski, która krótkimi tekstami i ciekawymi ilustracjami przybliża czytelnikom wiedzę o kulturze i historii kraju, a wszystko to w postaci 54 haseł. Uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną okazję, by zmierzyć się z zadaniem samodzielnego układania haseł, a wszystko to w atmosferze świetnej zabawy!

 

11:00-12:00 Z kotem do Rzymu w towarzystwie prawdziwego poety - spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (10+)

 

Opowieść o najpiękniejszych miastach włoskich w których dzieją się tajemnicze rzeczy. Idealna scenerii dla przygody z dreszczykiem oraz pięknej, międzynarodowej przyjaźni.

 

11:00-12:30 Doktor Dolittle - spektakl Teatru Groteska, ul. Skarbowa 2 (7+)

 

Doktor Dolittle to musical dla najmłodszych, starszych i najstarszych widzów wyreżyserowany przez Jerzego Jana Połońskiego na podstawie książki „The Story of Doctor Dolittle” Hugha Loftinga. Historia przyjaźni Doktora ze zwierzętami uczy, że tak naprawdę niewiele nas od zwierząt różni – podobnie czujemy i tak samo zasługujemy na szacunek i uwagę. Zapraszamy do udziału w niezwykłej podróży teatralnej.

 

12:00-13:00 Jak zdobyć Nagrodę Nobla? - krótki poradnik plastyczny z Katarzyną Radziwiłł, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, sala audiowizualna, ul. Piłsudskiego 12 (6+)

 

Kim był Nobel? Czym jest nagroda jego imienia? Za co jest przyznawana? Podczas spotkania uczestnicy nie tylko poznają zasady przyznawania tej niezwykle prestiżowej nagrody, ale nawet sami zaproponują nowych laureatów i dziedziny, w jakich otrzymaliby oni nagrody.

 

13:00-14:00 Turboksiążka Matemoto - warsztaty z Dominikiem Cymerem, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)

 

Warsztaty z autorem kartonowej turboksiążki do nauki liczenia. Konstruktorzy z Fabryki Maszyn Jeżdżących potrzebują pomocy! Kto policzy koła, których użyli do budowy niesamowitych pojazdów? Z tą książką nauka liczenia nabierze turbodoładowania. Dokonując przeglądu fantastycznych maszyn na kółkach, dzieci w mgnieniu oka poznają liczby od 0 do 10, 20, 100 i 1000.

 

13:00-15:00 Krakowiacy. Chodź, opowiem Ci historię - warsztaty wprowadzające w życie codzienne Krakowa sprzed stu lat, Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie, pl. Wolnica 1 (6+)

 

Jak funkcjonowała dawna wieś i kim byli jej mieszkańcy? Wizyta w dawnych izbach połączona z lokalnymi opowieściami, przeglądem dawnych strojów i wyrobów rzemieślniczych. Pojęcia: życie codzienne na wsi, mała ojczyzna, mieszkańcy wsi, dawne zawody, rzemiosło, historia domu; tradycja, teatr, symbol, atrybut.

 

16:00-17:00 Etnopodróże z Marianną Oklejak - warsztaty kreatywne, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26, (5+)

 

Obejrzyj z autorką niezwykłą książę Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych, poznaj tradycyjne wzory i przekształć je w twórczy sposób. Podczas warsztatu wykonasz wycinanki, które zapełnisz własną treścią - kolorując i rysując wzory. Poznaj bogactwo polskiego folkloru!

 

19:00-20:00 Czytanki przed zachodem słońca - prezydent Jacek Majchrowski czyta Legendę o skarbach krzysztoforskich i zaklętych gołębiach, Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2, pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury (4+)

 

Czy krakowskie gołębie są zaczarowane? Czy w podziemnych labiryntach miasta ukryte są skarby? Prezydent Krakowa przybliży słuchaczom jedne z najbardziej znanych legend dotyczących tego wyjątkowego miasta.

 

Jak rezerwować?

 

Rezerwacje przyjmowane są od 5 maja 2016 r. pod adresem rejestracja@fldd.pl* (w tytule wiadomości prosimy wpisać Kraków, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać).

 

Aby dokonać rezerwacji indywidualnej, niezbędne jest podanie następujących danych:

  • imię, nazwisko oraz wiek dziecka,
  • imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna,
  • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą się Państwo zarejestrować.

 

Zgłoszenia rezerwacji grupowej muszą zawierać:

  • imię i nazwisko opiekuna,
  • liczebność grupy, wiek grupy
  • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą się Państwo zarejestrować,
  • zeskanowane zgłoszenia muszą zostać podpisane i opieczętowane przez dyrektora lub kierownika placówki i wysłane drogą mailową.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Organizator:

Fundacja Czas Dzieci

ul. Felicjanek 10/17,
31-104 Kraków
tel.: 12 421 29 41

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć