Kraków

Sto lekcji o Kolekcji MOCAK-u
Kraków Zapisy 6–12 lat Nasz Patronat

Sto lekcji o Kolekcji MOCAK-u

Wpis archiwalny
Od kwietnia do grudnia 2016 roku w ramach projektu Sto lekcji o Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zorganizuje sto bezpłatnych lekcji muzealnych i warsztatów poświęconych dziełom sztuki współczesnej z Kolekcji MOCAK-u.
 
Projekt przewiduje organizację cyklu stu bezpłatnych zajęć edukacyjnych poświęconych sztuce współczesnej. Kierowany jest do zróżnicowanej grupy odbiorców od dzieci w wieku przedszkolnym przez młodzież szkolną, studentów i dorosłych, po niepełnosprawnych, seniorów oraz osoby o utrudnionym dostępie do kultury. Najważniejszymi celami projektu są zachęcenie szkół i innych placówek edukacyjnych do włączania sztuki najnowszej do swojego programu, upowszechnianie wiedzy na temat zjawisk ważnych dla sztuki oraz zapoznanie uczestników z postaciami artystów, których dzieła można zobaczyć w Kolekcji MOCAK-u. Liczymy na to, że zajęcia zachęcą do aktywnego udziału w wydarzeniach artystycznych i życiu kulturalnym.
 
Lekcje i warsztaty będą dostosowane do potrzeb odbiorców. W przypadku grup dziecięcych szczególny nacisk położymy na zapoznanie uczestników z technikami plastycznymi. Jeśli chodzi o młodzież, skupimy się na informacjach uzupełniających wiedzę zdobywaną podczas przygotowań do egzaminu gimnazjalnego bądź maturalnego. Celem zajęć dla seniorów będzie wyposażenie ich w narzędzia umożliwiające samodzielny odbiór sztuki współczesnej. Wśród grup niepełnosprawnych znajdą się osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu, jak również dzieci z trudnościami emocjonalnymi i przejawiające zachowania aspołeczne. Dla tej grupy uczestników przygotowany zostanie specjalny program warsztatów wykorzystujący techniki poznawania sztuki możliwymi dla uczestników zmysłami,  a w przypadku młodzieży nastawiony na uaktywnienie zachowań prospołecznych. Warsztaty z więźniami i bezdomnymi będą kładły nacisk na umiejętność wyrażania emocji.
 
Zajęcia edukacyjne zostaną przeprowadzone w oparciu o dzieła sztuki z Kolekcji MOCAK-u. W ramach projektu realizowanego przez doświadczonych edukatorów i artystów powstanie także seria zeszytów z zadaniami dotyczącymi dzieł z Kolekcji MOCAK-u, materiały edukacyjne będą nieodpłatnie udostępniane szkołom oraz innym placówkom popularyzującym wiedzę wśród różnych grup wiekowych.
Kolekcja MOCAK-u powstająca od 2010 roku liczy obecnie 4557 prac 235 artystów z 32 krajów. Jej ambicją jest przekonanie odbiorców niezwiązanych profesjonalnie ze sztuką, że stanowi ona niezbędne narzędzie pojmowania świata. Chcemy zwalczyć przesądy, według których sztuka powinna być dekoracyjna i przyjemna. Zaprzyjaźnienie widza ze sztuką to główne zadanie Muzeum, a Kolekcja jest kluczowym elementem tych działań. Od początku istnienia MOCAK programowo zestawia sztukę polską ze światową, aby pokazać, że ta pierwsza wchodzi w zakres drugiej i wpisuje się w jej wartości.
 
Weekendowe warsztaty dla dzieci o Kolekcji MOCAK-u
Zapraszamy na cykl warsztatów edukacyjnych poświęconych dziełom należącym do Kolekcji MOCAK-u. Podczas każdego ze spotkań skupimy się na wybranej pracy, w odniesieniu do której uczestnicy podejmą własne działania plastyczne. Zajęcia będą okazją do poszerzenia wiedzy o sztuce współczesnej i poszczególnych artystach.
 

Zajęcia odbywają się w niedziele w godzinach 12–13

Obowiązują zapisy: edukacja@mocak.pl, tel. 12 263 40 29. Wstęp bezpłatny.

 

Omawiane dzieła i terminy zajęć (maj – czerwiec):
Stanisław Dróżdż, Między, 1977/2004 – 8 maja
Rafał Bujnowski, Artykuły spożywczo-przemysłowe, 2000 – 15 maja
Zbigniew Libera, Body Master. Zestaw zabawowy dla dzieci, 1994–1997 – 22 maja
Beat Streuli, Krakow October 2005, 2006 – 29 maja
Jadwiga Sawicka, Ojczysty/Macierzysta, 2011–2012 – 5 czerwca
Yoshihiro Suda, Azalea, 2007– 12 czerwca
Zbigniew Warpechowski, Talerzowanie nr 4 i nr 7, 1971-1991 – 19 czerwca
Małgorzata Markiewicz, To, 2004 – 26 czerwca

 

Więcej informacji

Organizator:

MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

ul. Lipowa 4
30-702 KRAKÓW
tel.: +48 12 263 40 01

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć