Godz. sobota, 12:00, 13:00, 14:15, 15:30
Godz. niedziela, 10:00, 11:15, 12:30, 13:30
Spotkania z muzyką, tańcem i śpiewem dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat oraz dla kobiet w ciąży, z wykorzystaniem teorii prof. E.E. Gordona.
Dlaczego warto kontaktować małe dzieci z muzyką?
Dziecko, któremu śpiewamy, któremu prezentujemy dobrą muzykę, jeszcze zanim się urodzi, przynosi z sobą na świat potencjał uzdolnień muzycznych ukształtowany genetycznie i środowiskowo. Potencjał ten rozwija się nadal po narodzinach, jeśli kontynuujemy muzyczne oddziaływania. Praca z dzieckiem w tym okresie ma charakter kierowania (nie nauczania), czyli dostarczania dziecku odpowiednich bodźców. Dziecko jest po prostu „zanurzone w muzyce”. Dzięki obcowaniu z bogatym muzycznie środowiskiem dziecko wchłania „słownik muzyczny” i spontanicznie uczy się muzycznych prawidłowości tak jak uczy się mowy; uczy się audiować (myśleć muzycznie), tak jak uczy się myśleć wykorzystując język. Istnieje silna analogia między uczeniem się języka a rozwijaniem uzdolnień muzycznych. Okres prenatalny i wczesny postnatalny jest tutaj szczególnie ważny (tak jak przy uczeniu się mowy).
W nadchodzącym sezonie muzycznym 2014/2015 Filharmonia Krakowska po raz kolejny podejmuje nad wyraz ciekawą i pożyteczną inicjatywę zorganizowania cyklu spotkań umuzykalniających dla dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia, a także dla przyszłych mam. Działania te będą oparte na koncepcji i metodzie prof. E. E. Gordona ze Stanów Zjednoczonych.
Jako psycholog muzyki, współtłumaczka prac E.E. Gordona na język polski i uczestniczka kilku Seminariów Gordonowskich, jestem niezbicie przekonana o trafności i atrakcyjności spotkań małych dzieci z muzyką oraz o przydatności ekspozycji muzycznej jeszcze w okresie prenatalnym. Dlatego jako merytoryczny opiekun Smykowego Grania serdecznie zachęcam Państwa do uczestnictwa w kolejnym tego typu cyklu koncertowym.
Dr Ewa Klimas-Kuchtowa
Kierownik Studiów Podyplomowych „Muzykoterapia” Akademia Muzyczna w Krakowie
Bilety: 20 złotych