Kraków

Ferie w Muzeum Narodowym: z wizytą w Modolandzie
Kraków Zima! 6–10 lat Nasz Patronat

Ferie w Muzeum Narodowym: z wizytą w Modolandzie

Wpis archiwalny

Warsztaty odbywają sie w ramach programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie "Modna i już! Moda PRL". Tematem przewodnim warsztatów stanie się moda, stroje i dodatki, projektowanie oraz styl życia. Inspiracją będzie zarówno sama wystawa jak związane z modą, a pochodzące z różnych epok,  zbiory  innych oddziałów muzeum.

 

19.01.2016, godz. 10.30 - 12.00

Gmach Główny/Wystawa "Modna i już! Moda PRL"

Al. 3 Maja 1

Moda na kartki
Mali projektanci odkryją, że zanim ubiór nabierze kształtu jest płaski. Dowiemy się jakie etapy musi przejść ubranie zanim zawiśnie na wieszaku, na czym polega praca projektanta, a na czym krawca. Dwuznaczność tytułu  nie jest przypadkowa, dzięki wystawie przeniesiemy się w czasy, kiedy nie wszystkie towary były dostępne w sklepach, a zdobycie wymarzonego materiału graniczyło z cudem. Podczas warsztatów wielkość kartki nie będzie nas ograniczać - wspólnie stworzymy dużą wzorzystą kompozycję.
Prowadzenie: Agnieszka Znachowska - Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, ukończyła studia podyplomowe w zakresie Edukacji Artystycznej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Od lat związana z branżą odzieżową, ma doświadczenie jako projektant i grafik. Obecnie szczęśliwa i spełniona mama dwójki łobuzów, dzięki którym odkryła kolejną pasję - tworzenie wszelkich kreatywnych aktywności dla dzieci.
 

20.01.2016, godz. 10.30 - 12.00

Muzeum Książąt Czartoryskich - Arsenał.

Ul. Pijarska 9

Antyczny Ha&eM– czyli Himationy i Melony
Jak być modnym w starożytnym świecie mody? W co się ubrać, jak się uczesać i jakie dobrać dodatki, to dylemat tak odwieczny, że sięga nawet starożytności. Wszelkich modowych wskazówek użyczą niekwestionowane specjalistki w tej dziedzinie - ikony antycznego stylu – pełne elegancji, tajemnicze tanagryjki!
Prowadzenie: Weronika Moskwa – studentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, edukator muzealny. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu. Entuzjazm dla pracy twórczej z dziećmi i młodzieżą wyraża także w fotografii.

 

21.01.2016, godz. 10.30 - 12.00

Dom Józefa Mehoffera

Ul. Krupnicza 26    

Młodopolska moda polska
Cofnijmy się w czasie, by przespacerować się krakowskimi ulicami z początku XX wieku. To bardzo proste – wystarczy zamknąć oczy i wsłuchać się w historie zamknięte w murach domu, w którym mieszkał niegdyś malarz, prawdziwy miłośnik mody – Józef Mehoffer. Podczas warsztatów przeniesiemy się do czasów, gdy w Krakowie na każdym kroku można było zobaczyć prawdziwą modową osobistość. W kawiarniach siedzieli wówczas panowie w czarnych pelerynach i dużych beretach, a podczas spaceru spotykano panie w długich sukniach i kapeluszach z piórami. Z kamienicy przy ulicy Krupniczej wyjdziemy odmienieni, wyglądając jak prawdziwe strojnisie i młodopolscy eleganci.

Prowadzenie: Maria Masternak- Absolwentka historii sztuki i edukatorka muzealna, pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, tworząc programy edukacyjne dla dzieci i rodzin. Lubi słuchać opowieści ukrytych w obrazach i opowieści dzieci (o obrazach i nie tylko).

 

22.01.2016, godz. 10.30 - 12.00

Gmach Główny: Wystawa "Modna i już! Moda PRL"

Al. 3 Maja 1

Kubraczki z paczki
Kto nie lubi dostawać paczek? Na dnie kartonowego pudełka może kryć się przecież mnóstwo skarbów, kolorów, intrygujących zapachów i spełnionych marzeń. Zwłaszcza gdy świat dookoła wydaje się mieć najnudniejszy z odcieni szarości. Paczka z ubraniami może być skrzynią skarbów, darem od wróżki, która odmieni każdego kopciuszka. Zapraszamy na warsztaty, podczas których wspólnie wyczarujemy cuda z niespodzianek ukrytych w tajemniczych przesyłkach.
Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy - z wykształcenia plastyk i pedagog, na co dzień opiekuje się działaniami edukacyjnymi dla dzieci i rodzin w Muzeum Narodowym w Krakowie.  Lubi słuchać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują i wierzy, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów. W jej wspomnieniach z PRL-u lśnią czerwone kozaki, które pewna dziewczynka znalazła na dnie paczki.

 

23.01.2016, godz. 10.30 - 12.00

Gmach Główny/Wystawa "Modna i już! Moda PRL"

Al. 3 Maja 1    

Śnieżny pochód

Weźmiemy na warsztat bardzo zimowy kolor - kolor biały. Wspólnie odkryjemy bogactwo i znaczenie tej barwy. Zabawimy się w projektantów małych form, delikatnych jak płatki śniegu. Młode damy stworzą podczas warsztatów niepowtarzalną ozdobę do włosów, a panowie zabawne muszki - akcesoria niezbędne na karnawałowe przyjęcie.  Powstanie prawdziwa kolekcja śnieżnych drobiazgów, przyozdobimy się w zimę...
Prowadzenie: Agnieszka Znachowska- Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, ukończyła studia podyplomowe w zakresie Edukacji Artystycznej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Od lat związana z branżą odzieżową, ma doświadczenie jako projektant i grafik. Obecnie szczęśliwa i spełniona mama dwójki łobuzów, dzięki którym odkryła kolejną pasję - tworzenie wszelkich kreatywnych aktywności dla dzieci.
 

26.01.2016, godz. 10.30 - 12.00,

Gmach Główny/Wystawa "Modna i już! Moda PRL"

Al. 3 Maja 1    

A nuż coś kupię     
Chlebaki, anużki i torby-poduszki - przyjrzymy się tym i innym pomysłom na to, w czym i co nosić. Prześledzimy jakie torby i torebki były modne w PRL-u, z czego były zrobione i do czego służyły. A ich nietypowe nazwy i zastosowania posłużą nam do snucia opowieści o tamtym okresie. Podczas warsztatów każdy stworzy swoją niepowtarzalną torbę na zakupy, ozdobimy ją własnoręcznie, inspirując się modą i wzorami okresu PRL.
Prowadzenie: Agnieszka Fluder - pracownik Działu Edukacji MNK, koordynuje i prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodzin. Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zajmuje się działaniami multimedialnymi oraz projektowaniem graficznym. Współtworzy markę Fluder Torby z ręcznie malowanymi torbami.

 

27.01.2016, godz. 10.30 - 12.00

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Rynek Główny 3

Kołnierze, rajtuzy, kryzy, markizy
Skąd wzięły się materiały, z których szyto drogie ubrania? W jaki sposób powstawały koronki, ozdabiające suknie? Jak ubierał się elegancki mężczyzna w XIX wieku? Jakie dodatki były w modzie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy, śledząc stroje wybranych postaci z obrazów Galerii Sztuki Polskiej XVIII i XIX wieku w Sukiennicach.
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk – absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci, jak i do osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach

 

27.01.2016, godz. 10.00, 11.00, 12.00

Muzeum K. Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem

Ul. Kasprusie 19

Modne zakopianki, strojne góralki W górach modnie czy wygodnie?
Jak ubierali się turyści, którzy przed 100 laty pokonywali kolejne tatrzańskie szczyty i granie? Co wkładali na siebie wieczorami gdy wyruszali na podbój modnych zakopiańskich restauracji? A jak ubierali się rdzenni mieszkańcy Podhala? Wytworne kapelusze i barwne chustki, żakiety i gorsety, trzewiki i kierpce. Modowa etykieta i góralska swoboda.  Jeśli chcesz poznać modę zakopiańską z początku XIX wieku, koniecznie odwiedź Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem podczas zimowych ferii. 

Prowadzenie: Agnieszka Gąsienica-Giewont - etnolog i muzealnik, pracuje w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem jako Kierownik Oddziału. Od lat związana z tradycyjną kulturą podhalańską, instruktor w dziecięcych zespołach góralskich.
 

28.01.2016, godz. 10.30 - 12.00

Dom Jana Matejki

Ul. Floriańska 41

Wiązadełko Cię umodni
Czasem wystarczy mały drobiazg by w codziennym stroju poczuć się wyjątkowo.  O tym, jak poprawić sobie nastrój odpowiednio dobranym dodatkiem, wiedziały już prababcie naszych babć i pradziadkowie naszych dziadków.  Warto jednak pamiętać, że drobiazg nie zawsze musi być kosztowny, czasem piękne “coś” można zrobić z “niczego”.  Pod czujnym okiem elegantek z portretów Jana Matejki spróbujemy wykonać stylowy dodatek do stroju. Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy - z wykształcenia plastyk i pedagog, na co dzień opiekuje się działaniami edukacyjnymi dla dzieci i rodzin w Muzeum Narodowym w Krakowie.  Lubi słuchać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują i wierzy, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów. W jej wspomnieniach z PRL-u lśnią czerwone kozaki, które pewna dziewczynka znalazła na dnie paczki.

 

29.01.2016, godz. 10.30 - 12.00,

Gmach Główny/Wystawa "Modna i już! Moda PRL"

Al. 3 Maja 1    

Sekrety babcinej szafy
Czy myślisz, że za ubiór można trafić do aresztu? Czy wiesz kim był bikiniarz, a kim hippis i po czym można było ich rozpoznać? Co to były „pekaesy”? Czy znasz sposób na przerobienie starej sukienki w nową? – Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne intrygujące pytania – zajrzyj z nami na wystawę o modzie PRL. Zdobytą wiedzę wykorzystamy w praktyce, a niepozorne pieluchy tetrowe staną się naszymi kreacjami.

Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk – absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia skierowane do dzieci, jak i do osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.

 

30.01.2016, godz. 10.30 - 12.00

Gmach Główny/wystawa "Modna i już! Moda PRL"    

Al. 3 Maja 1

A, B, C mody - projektujemy czasopisma
Skąd dorośli wiedzą, co nosić, a co jest niemodne? Gdzie znajdują inspiracje na nadchodzący sezon, kto poradzi im, jak samodzielnie odmienić niektóre ubrania? Artykuły, wywiady, porady, zdjęcia i ilustracje - jak to wszystko zmieścić w małej gazetce? Podczas warsztatów obejrzymy przykłady czasopism nieco już pożółkłych, dowiemy się z nich, o czym marzyły nasze babcie. Samodzielnie spróbujemy stworzyć modowe czasopismo pełne naszych marzeń i fantazji.

Prowadzenie: Agnieszka Fluder - pracownik Działu Edukacji MNK, koordynuje i prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodzin. Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zajmuje się działaniami multimedialnymi oraz projektowaniem graficznym. Współtworzy markę Fluder Torby z ręcznie malowanymi torbami.

 

10.02.2016, godz. 10.00, 11.00, 12.00

Muzeum K. Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem
Ul. Kasprusie 19
Modne zakopianki, strojne góralki

W górach modnie czy wygodnie? Jak ubierali się turyści, którzy przed 100 laty pokonywali kolejne tatrzańskie szczyty i granie? Co wkładali na siebie wieczorami gdy wyruszali na podbój modnych zakopiańskich restauracji? A jak ubierali się rdzenni mieszkańcy Podhala? Wytworne kapelusze i barwne chustki, żakiety i gorsety, trzewiki i kierpce. Modowa etykieta i góralska swoboda.  Jeśli chcesz poznać modę zakopiańską z początku XIX wieku, koniecznie odwiedź Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem podczas zimowych ferii. 
Prowadzenie: Agnieszka Gąsienica-Giewont - etnolog i muzealnik, pracuje w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem jako Kierownik Oddziału. Od lat związana z tradycyjną kulturą podhalańską, instruktor w dziecięcych zespołach góralskich.

 

Informacje dodatkowe:

·     Na wszystkie warsztaty obowiązuje rezerwacja, liczba miejsc ograniczona.
·     Rezerwacja na zajęcia w oddziałach w Krakowie: rezerwacja@mnk.pl
·     Rezerwacja na zajęcia w willi Atma w Zakopanem: agiewont@mnk.pl
·     Wiek uczestników: 6-10 lat
·     Wstęp: 5 zł od dziecka

Organizator:

Muzeum Narodowe - Gmach główny

al. 3 Maja 1,
30-062 Kraków
tel.: 12 29 55 500

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć