Etnokalendarz to cykl warsztatów rodzinnych skierowanych do dzieci oraz ich dorosłych opiekunów. Chcemy, aby comiesięczne spotkania były okazją do szukania odpowiedzi na ważne pytania, twórczych eksperymentów i podejmowania nowych wyzwań. Zależy nam na rozwijaniu ciekawości i wrażliwości oraz poczucia, że każdy z nas swoimi codziennymi wyborami ma szansę realnie oddziaływać na życie ludzi w różnych częściach świata.
W tym roku zapraszamy na warsztaty, które czerpać będą z wiedzy i zasobów działu kultur pozaeuropejskich MEK oraz z zasobów muzealnych dotyczących wielokulturowości tutaj, w Krakowie. Chcemy włączyć do naszej opowieści tych, którzy na co dzień niekoniecznie grają główną rolę w ekspozycji stałej Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Wybierzemy się w podróże dalekie i bliskie, postaramy się też inaczej spojrzeć i na nasze najbliższe otoczenie. W sezonie 2017-2018 będziemy się starać poznać i zrozumieć różne sposoby życia, pracowania, organizowania przestrzeni i świętowania.
13-14.01.2018 – SZLAKIEM UBIORU
Surdut, krawatka, pelisa czy opucha? Haft, stempel czy aplikacja? Ubranie czy przebranie? Jak świat długi i szeroki ubrania różnią się od siebie wzorami, fasonami i fakturą. Podczas najbliższych warsztatów zastanowimy się nad tym, kto wymyśla modę i co wpływa na jej kształt. Poeksperymentujemy z optyką wzorów i dowiemy się jak wygląda kolor skwiły a jak wiatrowy. Poznamy różne patenty na wykonywanie tkanin i ozdabianie ich, by móc samemu wcielić się w projektanta mody.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby MEK.
Kontakt:
Olga Błaszczyńska, e-mail: blaszczynska@etnomuzeum.eu lub (12) 430 18 27
Anna Szelingowska, e-mail: szelingowska@etnomuzeum.eu lub (12) 430 18 27