Festiwal Boska Komedia rozszerza w tym roku formułę o najlepsze przedstawienia dla dzieci i młodzieży, inaugurując tym samym pilotażową edycję przeglądu Mała Boska Komedia. Będzie on odbywał się od października do grudnia.
Na przegląd składa się dziesięć spektakli dla dzieci i młodzieży, które zostały starannie wyselekcjonowane spośród przedstawień granych na deskach teatrów całej Polski. Celem festiwalu jest stworzenie oferty dla najmłodszej grupy odbiorców sprzyjającej kształtowaniu preferencji artystycznych, nawyku świadomego odbioru sztuki teatralnej oraz rozwijaniu potencjału twórczego, wyobraźni i kreatywności dzieci i młodzieży.
Przedstawienia, które zaprezentujemy podczas Małej Boskiej Komedii, są przeznaczone dla różnych grup wiekowych – od dzieci w wieku przedszkolnym, poprzez uczniów szkoły podstawowej, na licealistach kończąc. Jednocześnie staraliśmy się tak dobrać repertuar, by teatrem dla najmłodszych zainteresować również dorosłych oraz zainicjować międzypokoleniową dyskusję dotyczącą nie tylko teatru, ale także ważnych tematów społecznych i politycznych, szczególnie tych rzadko poruszanych na krakowskich scenach.
Program Małej Boskiej Komedii skierowany jest do najmłodszego widza. Teatr dla dzieci i młodzieży wydaje się jednym z poważniejszych i niezwykle istotnych zadań jakie stoją przez artystami. Dzisiaj musimy wychowywać najmłodsze pokolenia, przenosić je ponad zubażającymi sporami dzielącymi nasze społeczeństwo i uczyć zaufania, pokazywać siłę wyobraźni, dawać wiarę w sens tolerancji i ciekawości całym światem. Dzieci są mądrzejsze od dorosłych, tym bardziej za celowe uznałem pokazanie spektakli, które swoich odbiorców traktują bardzo poważnie i po partnersku. Zapraszamy na wybór najlepszych dziecięcych spektakli z Polski, zapraszamy dzieci, młodzież, a przede wszystkim całe rodziny. Niech połączy Was wspólna wyprawa w krainę przepięknych i mądrych opowieści – zaprasza Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Małej Boskiej Komedii.
Październikowy przegląd zamknie „Straszna Piątka” Marii Żynel z Białostockiego Teatru Lalek wg opowieści Wolfa Erlbrucha. Autorzy spektaklu, w pełni wykorzystując potencjał teatru lalkowego, podejmują temat negatywnej funkcji stereotypów i etykiet, które - choć pozornie mają porządkować rzeczywistość - sprzyjają budowaniu wrogości i uprzedzeń. Misiaczki, Kaczuszki, Króliczki, Szczeniaczki – to pewnie najmilsze zwierzątka na świecie. Bajek o nich było wiele – bo któż nie lubi opowieści o tak puchatych i uroczych stworzonkach? Lecz co z tymi, których Los nie obdarzył takim wdziękiem? Czy nie zasługują na Bajkę o sobie? Według nas zasługują! Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk – z pozoru straszne, z pozoru brzydkie, ale czy na pewno? Pozory często mylą, o czym przekonacie się oglądając naszą najnowszą Bajkę – opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny – musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć.
Dodatkowym aspektem przybliżającym ten spektakl nastolatkom jest to, że narratorką jest dwunastoletnia Ania Andruszkiewicz, która wygrała w castingu organizowanym przez teatr.
autor: Marta Guśniowska
reżyseria: Maria Żynel
scenografia: Paweł Matyszewski, Maria Żynel
muzyka: Marcin Nagnajewicz
godz. 19:00 "Straszna piątka", reż. Maria Żynel, Białostocki Teatr Lalek. Spektakl dla dzieci od 5 lat.
Bilety w cenie 30 zł normalny, 20 zł ulgowy do nabycia w kasie Teatru Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, Kraków oraz na www.laznianowa.pl