Śląsk

Mózgowe Porażenie Dziecięce

Kilka uwag dotyczących kulturalnego zachowania się w towarzystwie osób z MPD:

  • Dzieci z MPD, korzystające z wózka inwalidzkiego lub poruszające się w chwiejny sposób na własnych nogach u pewnych ludzi wywołują dziwne reakcje: wpatrywanie się w dziecko, jawne szeptanie na jego temat do osoby obok, pytanie dziecka, rodzica o to, co się stało, bo coś jest nie tak!

Unikaj takich zachowań. Człowieka nie definiuje jego pełnosprawność lub niepełnosprawność. Pamiętaj o tym, że kiedy robisz sensację, kiedy widzisz kogoś z MPD, dzieci pełnosprawne mogą też na Ciebie patrzeć, a później naśladować Twoje nieodpowiednie postępowanie. Jeśli na innych przechodniów nie zwracasz uwagi, daj też żyć tym, którzy urodzili się z porażeniem mózgowym.

 

  • Z racji tego, że mózgowe porażenie dziecięce często uniemożliwia człowiekowi chodzenie, musi on poruszać się na wózku. W takiej sytuacji, kiedy rozmawiasz z osobą na wózku, zadbaj o ważną zasadę komunikacji - bycie na jednym poziomie. Jeśli więc tylko możesz, usiądź lub przykucnij naprzeciwko rozmówcy.

 

  • Jak każdy człowiek, osoba niepełnosprawna chce być w maksymalnym stopniu samodzielna. Pozwól jej na to. Jeśli jednak zostaniesz poproszony o pomoc lub widzisz, że jest konieczna, udzielaj jej zawsze.
                                                                                                                                                                                                     

Przeczytaj również

Warto zobaczyć