Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Brak mowy u 5-letniej dziewczynki z małogłowiem

Witam,

moja córeczka Emilka w grudniu będzie miała 6 lat. Urodziła się z hipotrofią i dysmorfią. Ważyła 2600 g. Od początku dużo chorowała, w tym dwa razy na sepsę. Ma obustronny niedosłuch, nosi aparaty słuchowe. Ma stwierdzone małogłowie. Jest znacznie opóźniona w rozwoju, ma też opóźniony rozwój mowy. Ma stwierdzoną też niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym. Według testów przeprowadzonych przez psychologa Emilka jest na etapie dziecka 3-letniego. Miała diagnozę autyzmu, który został u niej wykluczony. Mamy skierowanie na rezonans magnetyczny, który myślę, że wiele nam wyjaśni, jeśli chodzi o rozwój mózgu.

Emilka obecnie nie potrafi wiele mówić, tylko: lala, ała, mama, oć (chodź). Robi "papa", klaszcze w dłonie. Nie potrafi trzymać kredki, bo trzyma całą dłonią. Od września ubiegłego roku chodzi do normalnego przedszkola ze zdrowymi dziećmi, jest akceptowana przez dzieci, które jej pomagają we wszystkim. Dużym problemem jest też to, że Emilka nie potrafi korzystać z toalety, nosi pampersy. Dwa razy w tygodniu jeździmy z Emilcią do logopedy, raz w tygodniu do surdopedagoga i dwa razy na rehabilitację. Chciałabym się zapytać jak mogę Emilci pomóc w domu, jak z nią ćwiczyć, żeby zaczęła rozumieć naszą mowę, bo najwięcej się porozumiewamy gestami, ale obcy ludzie jej nie rozumieją, choć Emilka jest bardzo wesołą, śmiałą i tak kochaną dziewczynką, tak szczególną, że każdy na nią zwraca uwagę. Proszę o pomoc, co mogę zrobić, żeby Emilcia zrobiła jakieś postępy w mówieniu, żebyśmy mieli z nią kontakt. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
Wioletta
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


ze względu na obustronny niedosłuch w kwestii możliwości rozwijania mowy najważniejsze dla Państwa są wskazówki od surdopedagoga, który jednocześnie  jest logopedą, a najlepiej neurologopedą.


Natomiast to, co każdy rodzic może każdego dnia robić w domy, by pomagać dziecku w rozwoju mowy wynika z wiedzy o budowie kory mózgowej. Myślę, że będzie dobrze dla Emilki jeżeli będą Państwo starali się codziennie prowadzić ćwiczenia na dłonie i na stopy. Ich ośrodki w korze mózgowej znajdują się blisko ośrodków mowy. Stąd też masaże po kąpieli na dłonie i na stopy, zabawy paluszkowe (typu tu sroczka kaszkę gotowała), a także wszelkiego rodzaju zajęcia związane z lepieniem, wygniataniem np. ciastoliny, księżycowego piasku itp. są tu jak najbardziej wskazane. Proszę pamiętać, że ważna jest systematyczność ćwiczeń i praca symetryczna, po obu stronach ciała. Proszę takie ćwiczenia wykonywać w ramach codziennych zabaw.


Serdecznie życzę powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: opóźniony rozwój mowy, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Nowinki

Śpiewać kołysanki, wspólnie muzykować…

Śpiewać kołysanki, wspólnie muzykować…

Wywiad z muzykiem, oboistką i pomysłodawczynią warsztatów „Muzyka dla Smyka” Panią Kamą Grott.  
Październikowy numer magazynu GAGA

Październikowy numer magazynu GAGA

Październikowy numer magazynu GAGA już dostępny w sprzedaży w promocyjnej cenie 4,99 zł  

Temat na czasie

Bezpieczna i komfortowa podróż autem - to możliwe!

Bezpieczna i komfortowa podróż autem - to możliwe!

Podróżując ze swoją rodziną, zawsze mamy na uwadze przede wszystkim jej wygodę i bezpieczeństwo  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018