Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

3-latek mało mówi

Witam,

mój 3-letni wnuk mówi tylko "ba", czyli "papa", "mu" - "krówka", "miau" - "kotek", "mama", niekiedy mówi "baba", wszystko rozumie, jak każę mu coś przynieść, to przyniesie, chodzi jeszcze w pampersie. Martwi mnie to. Wnuczek jest u mnie, bo córka z chłopakiem, czyli z ojcem mojego wnusia, wyjechali za granicę. Od urodzenia dziecka młodzi się często przeprowadzali, nie umieli nigdzie na dłużej zagrzać miejsca, z dzieckiem mało co rozmawiali, przeważnie żeby dziecko było cicho, to córka dawała mu telefon żeby oglądał bajki, kładli go spać o niejednakowej godzinie, lubią długo spać. Igorek zaczął późno chodzić, miał 22 miesiące. Jest grzecznym dzieckiem, niekiedy podejdzie do mnie i się chce przytulić, gdy go przytulę, to buzi daje jakby mi dziękował za to, że jest ze mną. Proszę mi pomóc, bo się martwię, nie wiem, gdzie się udać z wnuczkiem. Dodam, że jest energicznym dzieckiem, dużo mówi, ale po swojemu.

Dorota
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Doroto, 

 

rozwój mowy Pani Wnuka jest znacząco opóźniony. Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się z chłopcem do specjalisty, który określi rozwój funkcji poznawczych, opracuje indywidualny plan terapii oraz pokaże jak należy wspomagać rozwój mowy w domu. Terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie  www.szkolakrakowska.pl. Brak rozwoju mowy negatywnie wpływa na rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka. Chłopiec w ogóle nie może oglądać telewizji, słuchać radia, grać na tablecie, komputerze, smartfonie. Proszę także wyjąć baterie ze wszystkich zabawek dźwiękowych. Wysokie technologie uniemożliwiają chłopcu słuchanie mowy z otoczenia.

 

Oprócz tego należy rozpocząć stymulację rozwoju mowy poprzez program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (Wnuczek musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach) oraz serię "Kocham czytać”. Polecam także książkę „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia” J. Cieszyńskiej i M. Korendo, w której znajdzie Pani konkretne ćwiczenia stymulujące wszystkie funkcje poznawcze dziecka. 

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie!

Prezenty dla babci i dziadka DIY

Prezenty dla babci i dziadka DIY

Jeśli jeszcze nie macie prezentu z okazji święta Babci i Dziadka, przychodzimy z pomocą!  
20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być bardzo nietypowe! Jesteście ciekawi?  

Nowinki

Jak właściwie dbać o nos naszego maluszka?

Jak właściwie dbać o nos naszego maluszka?

Sezon zimowy to czas, kiedy dzieci często chorują. Zdarza się wtedy, że Maluszek ma problemy z oddychaniem. Pamiętajmy, że właściwy...  
Tydzień z Charakterami - dzień piąty

Tydzień z Charakterami - dzień piąty

Jak być dobrą macochą? Jak poprawić kontakty z najbliższymi dzięki sztuce komunikacji? O tym w ostatniej, piątej odsłonie cyklu: „Tydzień...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019