Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

3-latek mało mówi

Witam,

mój 3-letni wnuk mówi tylko "ba", czyli "papa", "mu" - "krówka", "miau" - "kotek", "mama", niekiedy mówi "baba", wszystko rozumie, jak każę mu coś przynieść, to przyniesie, chodzi jeszcze w pampersie. Martwi mnie to. Wnuczek jest u mnie, bo córka z chłopakiem, czyli z ojcem mojego wnusia, wyjechali za granicę. Od urodzenia dziecka młodzi się często przeprowadzali, nie umieli nigdzie na dłużej zagrzać miejsca, z dzieckiem mało co rozmawiali, przeważnie żeby dziecko było cicho, to córka dawała mu telefon żeby oglądał bajki, kładli go spać o niejednakowej godzinie, lubią długo spać. Igorek zaczął późno chodzić, miał 22 miesiące. Jest grzecznym dzieckiem, niekiedy podejdzie do mnie i się chce przytulić, gdy go przytulę, to buzi daje jakby mi dziękował za to, że jest ze mną. Proszę mi pomóc, bo się martwię, nie wiem, gdzie się udać z wnuczkiem. Dodam, że jest energicznym dzieckiem, dużo mówi, ale po swojemu.

Dorota
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Doroto, 

 

rozwój mowy Pani Wnuka jest znacząco opóźniony. Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się z chłopcem do specjalisty, który określi rozwój funkcji poznawczych, opracuje indywidualny plan terapii oraz pokaże jak należy wspomagać rozwój mowy w domu. Terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie  www.szkolakrakowska.pl. Brak rozwoju mowy negatywnie wpływa na rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka. Chłopiec w ogóle nie może oglądać telewizji, słuchać radia, grać na tablecie, komputerze, smartfonie. Proszę także wyjąć baterie ze wszystkich zabawek dźwiękowych. Wysokie technologie uniemożliwiają chłopcu słuchanie mowy z otoczenia.

 

Oprócz tego należy rozpocząć stymulację rozwoju mowy poprzez program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (Wnuczek musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach) oraz serię "Kocham czytać”. Polecam także książkę „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia” J. Cieszyńskiej i M. Korendo, w której znajdzie Pani konkretne ćwiczenia stymulujące wszystkie funkcje poznawcze dziecka. 

 

Pozdrawiam 

Katarzyna BiernackaLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze

Coraz częściej spędzamy wolny czas w parku czy w lesie. Musimy jednak uważać na kleszcze. W tym roku jest ich szczególnie dużo. Jak zatem uchronić nasze pociechy przed kleszczami?  

Nowinki

Vademacum rodzica Briana Tracy

Vademacum rodzica Briana Tracy

Idea integralnego rozwoju bazuje na fundamentalnej wiedzy o człowieku w kontekście 4 sfer.  
Maluszki na brzuszki

Maluszki na brzuszki

Częstym powodem rehabilitacji są konsekwencję wynikające z tego, iż dziecko w swoim wczesnym rozwoju nie doświadczyło pozycji leżenia...  

Akcja na czasie!

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

W czerwcu niezapomniane piłkarskie emocje podczas Mistrzostw Świata, a już teraz Rybka MiniMini zaprasza maluchy z całej Polski do sportowej rywalizacji. Akcja "Zostań gwiazdą futbolu" to szansa...  

Warto wiedzieć

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie to trudny etap zarówno dla niemowląt, jak i ich opiekunów. Początkujący rodzice często zadają sobie wiele pytań: jak rozpoznać, że zaczęło się ząbkowanie? Czym się objawia?  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018