Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zaburzenia mowy u 2-latki

Witam,

moja córka ma obecnie 2 lata i miesiąc. Odkąd skończyła 2 lata zaczął mnie niepokoić jej rozwój mowy, a raczej jego brak. Po swojemu mówiła i nadal mówi bardzo dużo, jednak trudno uczy się nowych słów, np. na krowę mówi "kwa", na świnię "ći", woda to "da", ogólnie ma tendencję do mówienia samej końcówki wyrazu. Zdań złożonych nie mówi. Nie potrafi powiedzieć "mama daj", tylko albo mama, albo da. Chętnie powtarza. Potrafi wskazać palcem na przedmiot, który chce. Kontakt wzrokowy jest, ale bardzo krótki, reaguje na swoje imię. Na bilansie 2-latka poprosiłam o skierowanie do logopedy i w wieku 2 lat zaczęła terapię z diagnozą: zaburzony rozwój mowy. Udałam się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, bo martwił mnie dodatkowo brak kontaktu z córką, tak jakby słyszała, jednak nie do końca była ze mną. Autyzm został wykluczony. Co mogę więcej zrobić, by wspomóc naukę mówienia dziecka?

Małgorzata
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Małgorzato,


przede wszystkim należy wyeliminować z otoczenia Córeczki wszelkie stymulacje prawopółkulowe (takie jak: smartfon, tablet, komputer, radio, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), ponieważ uniemożliwiają one dziecku słuchanie mowy z otoczenia. Powinna Pani stymulować rozwój mowy Córki poprzez:


-  program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach),


- serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi,


- ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu, takie jak układanki lewopółkulowe, sekwencje wzrokowe, słuchowe (ćwiczenia te opisane są w książce J. Cieszyńskiej i M. Korendo „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia”, można skorzystać z zestawów przygotowanych przez Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej).

 

Najlepiej byłoby, gdyby zgłosiła się Pani z Córeczką do logopedy pracującego Metodą Krakowską®, który pokaże Pani jak wykonywać ćwiczenia. Listę terapeutów znajdzie Pani na stronie http://www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenia mowy, problemy z mówieniem


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze

Coraz częściej spędzamy wolny czas w parku czy w lesie. Musimy jednak uważać na kleszcze. W tym roku jest ich szczególnie dużo. Jak zatem uchronić nasze pociechy przed kleszczami?  

Nowinki

Racjonalny sposób odżywiania

Racjonalny sposób odżywiania

Utarło się w naszym społeczeństwie powiedzenie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwóch. Całe szczęście coraz więcej osób jest...  
Czy stać nas na złe żywienie dzieci?

Czy stać nas na złe żywienie dzieci?

Liczne badania potwierdzają wpływ wczesnego żywienia określanego jako programowanie żywieniowe na stan zdrowia w wieku dorosłym. Trudno...  

Temat na czasie

Jak sprawić, by dzieci pokochały czytanie?

Jak sprawić, by dzieci pokochały czytanie?

Czytanie książki dziecku pozwala mu się szybciej rozwijać. Ponadto taki dobry nawyk buduje inteligencję dziecka, uczy wrażliwości, pomaga w koncentracji i nauce.  

Warto wiedzieć

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie to trudny etap zarówno dla niemowląt, jak i ich opiekunów. Początkujący rodzice często zadają sobie wiele pytań: jak rozpoznać, że zaczęło się ząbkowanie? Czym się objawia?  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018