Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zaburzenia mowy u 2-latki

Witam,

moja córka ma obecnie 2 lata i miesiąc. Odkąd skończyła 2 lata zaczął mnie niepokoić jej rozwój mowy, a raczej jego brak. Po swojemu mówiła i nadal mówi bardzo dużo, jednak trudno uczy się nowych słów, np. na krowę mówi "kwa", na świnię "ći", woda to "da", ogólnie ma tendencję do mówienia samej końcówki wyrazu. Zdań złożonych nie mówi. Nie potrafi powiedzieć "mama daj", tylko albo mama, albo da. Chętnie powtarza. Potrafi wskazać palcem na przedmiot, który chce. Kontakt wzrokowy jest, ale bardzo krótki, reaguje na swoje imię. Na bilansie 2-latka poprosiłam o skierowanie do logopedy i w wieku 2 lat zaczęła terapię z diagnozą: zaburzony rozwój mowy. Udałam się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, bo martwił mnie dodatkowo brak kontaktu z córką, tak jakby słyszała, jednak nie do końca była ze mną. Autyzm został wykluczony. Co mogę więcej zrobić, by wspomóc naukę mówienia dziecka?

Małgorzata
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Małgorzato,


przede wszystkim należy wyeliminować z otoczenia Córeczki wszelkie stymulacje prawopółkulowe (takie jak: smartfon, tablet, komputer, radio, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), ponieważ uniemożliwiają one dziecku słuchanie mowy z otoczenia. Powinna Pani stymulować rozwój mowy Córki poprzez:


-  program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach),


- serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi,


- ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu, takie jak układanki lewopółkulowe, sekwencje wzrokowe, słuchowe (ćwiczenia te opisane są w książce J. Cieszyńskiej i M. Korendo „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia”, można skorzystać z zestawów przygotowanych przez Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej).

 

Najlepiej byłoby, gdyby zgłosiła się Pani z Córeczką do logopedy pracującego Metodą Krakowską®, który pokaże Pani jak wykonywać ćwiczenia. Listę terapeutów znajdzie Pani na stronie http://www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenia mowy, problemy z mówieniem


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz
Weekend w pigułce 23- 24 września 2017

Weekend w pigułce 23- 24 września 2017

Mimo że deszczowo, może być kolorowo! Poznajcie nasze propozycje na ten weekend. Przenieście się do słonecznej Chorwacji, odkryjcie na nowo baśnie Andersena i dowiedzcie się co to jest "koncertująca kawiarnia".  

Czas na Kawę

Czas na relaks

Czas na relaks

Znalazłaś chwilę tylko dla siebie… Możesz zrobić sobie pyszną kawę i nacieszyć się upragnionym relaksem. A z czym najlepiej smakuje domowe cappuccino? Oczywiście z dobrą lekturą!  

Nowinki

Zabawa w doktora, czyli jak reagować na dziecięce przejawy seksualności?

Zabawa w doktora, czyli jak reagować na dziecięce przejawy seksualności?

O rozwoju seksualnym coraz częściej możemy się dowiedzieć z mediów czy z poradników napisanych z myślą o rodzicach i osobach wychowujących...  
Pomoc, która nic nie kosztuje.

Pomoc, która nic nie kosztuje.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.pomagam.gajusz.org.pl i zostawisz nam tam swój adres email  

Kurs na Czasie!

Angielski z Disneyem już w Krakowie!!!

Angielski z Disneyem już w Krakowie!!!

Disney English to skuteczna i sprawdzona w wielu szkołach metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w świecie znanych i lubianych bohaterów filmów i kreskówek Disneya. Od samego momentu powstania...  

Temat na czasie

Disney English to skuteczna i sprawdzona w wielu szkołach metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w świecie znanych i lubianych bohaterów filmów i kreskówek Disneya  

W domu z dzieckiem

Back To School Dolce Gusto Niezapominajka Doktor Misia Winx! Kapitan Nauka Rodzinne wakacje Domowa Akademia EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017