Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zaburzenia mowy u 2-latki

Witam,

moja córka ma obecnie 2 lata i miesiąc. Odkąd skończyła 2 lata zaczął mnie niepokoić jej rozwój mowy, a raczej jego brak. Po swojemu mówiła i nadal mówi bardzo dużo, jednak trudno uczy się nowych słów, np. na krowę mówi "kwa", na świnię "ći", woda to "da", ogólnie ma tendencję do mówienia samej końcówki wyrazu. Zdań złożonych nie mówi. Nie potrafi powiedzieć "mama daj", tylko albo mama, albo da. Chętnie powtarza. Potrafi wskazać palcem na przedmiot, który chce. Kontakt wzrokowy jest, ale bardzo krótki, reaguje na swoje imię. Na bilansie 2-latka poprosiłam o skierowanie do logopedy i w wieku 2 lat zaczęła terapię z diagnozą: zaburzony rozwój mowy. Udałam się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, bo martwił mnie dodatkowo brak kontaktu z córką, tak jakby słyszała, jednak nie do końca była ze mną. Autyzm został wykluczony. Co mogę więcej zrobić, by wspomóc naukę mówienia dziecka?

Małgorzata
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Małgorzato,


przede wszystkim należy wyeliminować z otoczenia Córeczki wszelkie stymulacje prawopółkulowe (takie jak: smartfon, tablet, komputer, radio, zabawki dźwiękowe, telewizję – nawet gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), ponieważ uniemożliwiają one dziecku słuchanie mowy z otoczenia. Powinna Pani stymulować rozwój mowy Córki poprzez:


-  program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach),


- serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi,


- ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu, takie jak układanki lewopółkulowe, sekwencje wzrokowe, słuchowe (ćwiczenia te opisane są w książce J. Cieszyńskiej i M. Korendo „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia”, można skorzystać z zestawów przygotowanych przez Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej).

 

Najlepiej byłoby, gdyby zgłosiła się Pani z Córeczką do logopedy pracującego Metodą Krakowską®, który pokaże Pani jak wykonywać ćwiczenia. Listę terapeutów znajdzie Pani na stronie http://www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenia mowy, problemy z mówieniem


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Czas dla Ciebie

Kawowe SPA

Kawowe SPA

Trudno wyobrazić sobie udany poranek bez filiżanki dobrej, aromatycznej kawy. Ale czy wiesz, że Twój ulubiony napój i najlepszy poranny przyjaciel doskonale sprawdzi się jako kosmetyk? Podpowiadamy sprawdzone...  

Temat na czasie

Jesienne wieczory z książką

Jesienne wieczory z książką

Jak dobrze wykorzystać tę specyficzną porę roku, żeby stała się czymś więcej niż koniecznością, którą trzeba przetrwać?  

Nowinki

Autyzm u dwulatka - jak go rozpoznać?

Autyzm u dwulatka - jak go rozpoznać?

Drugi rok życia to czas dużych zmian w rozwoju dziecka. Z nieporadnego maleństwa wyłania się coraz bardziej samodzielny człowiek. Wielu rodziców...  
10 powodów, dla których warto gotować z dzieckiem

10 powodów, dla których warto gotować z dzieckiem

Mówi się, że kuchnia jest pełna niespodzianek, dosłownie i w przenośni. Zaś gotowanie w niej może być jak prawdziwa magia. Pokażmy ją więc dziecku!...  

Warto tam być!

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Podczas otwarcia przygotowaliśmy dla najmłodszych kącik z animatorkami i atrakcjami. Dla rodziców - aż 20% rabatu na cały asortyment! Zachęcamy również do skorzystania z symulatora dachowania!  

W domu z dzieckiem

Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017