Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Nie reaguje na imię

Dzień dobry,

mój 2-letni syn używa tylko paru słówek: "tata", "papa", "nie", czasem "mama" oraz niewyraźnie "tak" i "trzy", i może małym zakresem słów bym się nie martwiła, ale dodatkowo często nie reaguje na imię i prośby. Częściej reaguje, jak nie jest zajęty zabawą albo patrzeniem w telewizję. W sklepie, gdy kasjerka się z nim żegna, raczej nie zwraca na nią uwagi. W domu lubi bawić się sorterami, często przegląda książeczki, lubi wygłupy z dorosłymi, jak np. łaskotki i lubi sprzątać porozrzucane zabawki do pojemnika. Ostatnio znajoma powiedziała mi, że to wszystko może być problemem słabego słuchu albo autyzmu. Czy rzeczywiście tak może być? Czy może być tak zafascynowany innymi rzeczami i dlatego nie reaguje na wołanie? Dodam, że czasem ewidentnie widać, że słyszy, bo odwróci głowę do osoby mówiącej i za chwilę wróci wzrokiem do np. telewizji

Pozdrawiam,
Teresa
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

brak reakcji na imię i opóźniony rozwój mowy u dwuletniego dziecka to bardzo niepokojące sygnały, Pani synek powinien zacząć budować proste, dwuwyrazowe zdania. Przede wszystkim proszę wyłączyć telewizor, nie ma żadnych pozytywnych efektów oglądania tv, przez tak małe dzieci. Nadmierna stymulacja obrazem powoduje m.in. trudności z nabywaniem systemu językowego, zaburzenia pamięci i koncentracji czy nadpobudliwość. Myślę również, że warto skonsultować rozwój synka z psychologiem dziecięcym lub terapeutą (listę znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl).

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: rozwój mowy, zaburzenia mowy, podejrzenie autyzmu

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć