Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Nerwowość u 8-latki

Witam,

mam czwórkę dzieci i problem dotyczy mojej 8-letniej córki. Dziewczynka od rozpoczęcia wakacji jest bardzo nerwowa, nie słucha mnie i płacze za każdym razem, gdy usłyszy płacz swojego 2-letniego brata. Zanosi się histerycznym płaczem, a gdy mały nie płacze, to pokazuje mu nieodpowiednie rzeczy (np. chodzenie po meblach). Nie pomagają prośby i groźby. Zupełnie nie wiem, co mam robić, zastanawiałam się nad podawaniem jej melisy. Proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam.

Justyna
Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Dzień dobry,


podawanie melisy oczywiście nie zaszkodzi, ale też raczej nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Informacje, które Pani przekazała, są zbyt mało szczegółowe, by rozpoznać powody takiego zachowania dziewczynki i zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Być może córka, mając więcej wolnego czasu w czasie wakacji, próbuje pozyskać więcej uwagi Pani dla siebie.


Domyślam się, że w czasie roku szkolnego, nie widzi ile czasu spędza Pani z najmłodszym dzieckiem, być może też by tak chciała. Być może z tego powodu rywalizuje z młodszym bratem o Pani uwagę (np. płacząc, kiedy on płacze) lub też z jakichś względów chce mu zaimponować jako starsza siostra (pokazując to, czego mama nie pochwala). Może nieświadomie naraża go na niebezpieczeństwo np. pokazując jak wspinać się na meble, bo tak rozładowuje frustrującą ją zazdrość. Nie wiem, w jakim wieku są pozostałe dzieci. Czy córka, o której Pani napisała, jest drugim najmłodszym dzieckiem w rodzinie? To wszystko ma znaczenie. Kilkuletnie dzieci są zbyt małe, by nazwać uczucia, które przeżywają. Czują się złe, kiedy odczuwają zazdrość alb złość, bo często są za to karane. Trzeba je uczyć, że to
normalne i to nic złego doświadczać i miłych, i niemiłych uczuć, wszyscy tak mają. W złoszczeniu się nie ma nic niedobrego, dopóki nie robi się komuś krzywdy.


Jeśli napięcie w domu i te niepożądane zachowania nie miną wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, proszę skorzystać z bezpośredniej porady psychologa, który rozpozna dokładnie sytuację i pomoże Państwu przekierować zachowania córki w inną stronę.


Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, rodzeństwo


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Czas na Jesienne DIY

Z racji tego, że jesień już do nas zawitała, spróbujmy stworzyć jej podobiznę wykorzystując do tego celu jej wspaniałe dary! Do dzieła!  

Temat na czasie

Mamo, zatrzymaj się na chwilę!

Mamo, zatrzymaj się na chwilę!

Zapracowana mama wstaje skoro świt i próbuje okrążyć kulę ziemską, zanim dzień się skończy. Jak to możliwe? Czy spija rano magiczny napój Panoramixa? Nie, dlatego prędzej czy później musi zwolnić.  

Nowinki

Aby przedszkolak mówił więcej

Aby przedszkolak mówił więcej

Trzeci rok życia dziecka to niebywały wzrost słownictwa. Jednak co robić, gdy naszego „małomównego” trzylatka nikt nie może zrozumieć?  
Pielęgnacyjne wpadki

Pielęgnacyjne wpadki

Delikatna skóra Twojego maluszka szybko może ulegnąć podrażnieniom. Ich przyczyna bardzo często są błędy w pielęgnacji.  

Musisz tam być!

Nela Mała Reporterka zaprasza!

Nela Mała Reporterka zaprasza!

Szukasz pomysłu na wspólny, rodzinny weekend, który zadowoli wszystkich domowników?  
Sprawdź swoją umiejętność Angielskiego z Kapitanem Nauką! Mamy dla Was QUIZY językowe!  

W domu z dzieckiem

Back To School Dolce Gusto Niezapominajka Gry - Nasza Księgarnia Pamiętnik Zuzy Łobuzy Kapitan Nauka Doktor Misia Domowa Akademia Winx! EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017