Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dziecko ma 3,8 roku i mało mówi

Szanowna Pani,

niepokoi mnie rozwój mowy mojego synka. Ma 3 lata i 8 miesięcy. Rozumie praktycznie wszystko jak podstawowe pytania TAK/NIE, potrafi wyrazić poprzez mowę swoje emocje, np. płaczę, śmieję itd., a także potrzeby np. siusiu/pić itp. Umie już liczyć w dwóch językach do 20, rozpoznaje litery i kolory. Bardzo mało mówi, nie rozumie bardziej skomplikowanych zdań. Rysuje tylko literki, cyferki i podstawowe rzeczy. Nie wiem czy powinienem się niepokoić. Jak zmotywować go do mowy?

Michał
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowny Panie Michale,

 

koniecznie należy rozpocząć intensywną terapię językową. Powinien Pan jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który określi rozwój funkcji poznawczych Synka, opracuje indywidualny plan terapii oraz pokaże jak pracować w domu. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pan na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Z otoczenia dziecka należy całkowicie wyeliminować stymulacje prawopółkulowe (komputer, tablet, smartfon, radio, zabawki dźwiękowe oraz telewizję - nie może być włączona w obecności dziecka, nawet gdy nie patrzy ono na ekran), gdyż uniemożliwiają one na słuchanie mowy z otoczenia. Polecam lekturę książki J. Cieszyńskiej i M. Korendo „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia”, w której zostały przedstawione konkretne ćwiczenia, dzięki którym można stymulować rozwój dziecka w zakresie mowy, motoryki, spostrzegania wzrokowego, percepcji słuchowej, zabawy oraz zachowań społecznych i emocji.

 

Proszę nie zwlekać z podjęciem terapii, gdyż Synek jest już duży, a opóźniony rozwój mowy wpływa na dalszy rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć