Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zatwardzenie i popuszczanie

Witam,

mój 15 letni syn ma MPD spastyczne. Porusza się na wózku, codziennie jest rehabilitowany. Drobnej postury, upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym. Dotychczas nie było problemu, zaczął się 3 miesiące temu. Początkowo co tydzień, co 2 tyg. robił duży stolec (o średnicy 10 cm). Bardzo zmuszał się do tego w toalecie. Byliśmy u pediatry. Dostał laktulosum 20 ml co wieczór. I zaczęło się. Od tego momentu popuszcza w majtki 4 razy dziennie. Horror, nie może chodzić do szkoły, na ćwiczenia - bo nikt nie chce już go przebierać! Pranie ubrań, pościeli codziennie. Mam wrażenie, że cały pachnie kupą. Kary, nagrody - nie działają. Proszę o pomoc.

Mariola

Witam,

 

najczęstszą przyczyną popuszczania stolca jest zaparcie. Duży, twardy stolec blokuje jelita, a rzadka treść, która zazwyczaj gromadzi się powyżej, "przecieka" bokami i wraz z gazami wydostaje się na zewnątrz. Z Pani opisu wynika, że u syna najprawdopodobniej mamy do czynienie z takim właśnie mechanizmem. Nie wiem, czy stolce nadal są zaparte i jak często syn je obecnie oddaje, czy nadal przyjmuje laktulozę, ale zakładam, że tak. Najważniejszą rzeczą jest zatem uregulowanie wypróżnień. Dlatego proponuję: 1. ułożyć odpowiednio dietę (unikać ryżu i czekolady/kakao, spożywać dużo owoców i warzyw, spróbować podawać codziennie suszone śliwki i/lub kiwi, dodawać codziennie około 1 łyżeczki oliwy z oliwek do któregoś z posiłków), 2. obficie poić, 3. w miarę możliwości stosować ruch (wiem, że w przypadku syna nie jest to łatwe, ale pozycja siedząca/leżąca sprzyja zaparciom), 4. zmienić laktulozę na Forlax (początkowo 1 x 1 saszetka rano, a w razie braku efektu 1 rano i 1 popołudniu). Dieta powinna zmienić się na stałe, a terapia Forlaxem trwać co najmniej 6-8 tyg. Początki mogą być trudne, brudzenia mogą się nasilić, ale jeżeli jelita w końcu oczyszczą się z "zaległości", syn zacznie wypróżniać się na bieżąco, to przewód pokarmowy wróci do normalnego rytmu i zniknie lęk przed wypróżnieniami (który syn na pewno odczuwa), a to jest również bardzo istotne. Jeżeli powyższe zalecenia nie przyniosą poprawy (mam nadzieję, że będzie inaczej), to proszę zasięgnąć porady gastrologa dziecięcego. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, proszę nie stosować żadnych nagród ani kar, to nie jest kwestia złej woli syna, on potrzebuje cierpliwości i zrozumienia.

 

Pozdrawiam,
Grzegorz Wasążnik

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z wypróżnianiem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć