Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Wywołanie głoski \"k\" i \"g\"

Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące ćwiczeń wywołujących głoski \"k i \'g\". Córka ma lat 7, uczęszczamy na zajęcia logopedyczne od 2 lat i logopeda, z którym pracujemy \"załamuje ręce\". Do tej pory nie udało nam się wywołać głosek wyżej wymienionych. Poza tym u córki występuje również seplenienie międzyzębowe oraz problemy z \"ż\",\"cz\",\"sz\". Nadmienię, że córka urodziła się z obniżonym napięciem mięśniowym. Późno zaczęła chodzić i raczkować, mówić - w wieku 2 lat. Była rehabilitowana ruchowo. W tej sferze wszystko na tą chwilę jest dobrze, natomiast wydaje mi się, że obniżone napięcie w obrębie aparatu mowy pozostało. Bardzo proszę o wskazówki dotyczące ćwiczeń. Chcemy za wszelką cenę pokonać te trudności, ale nie udaje nam się. Nie ukrywam, że w wieku szkolnym taka wada wymowy staje się powoli problemem, córka jest świadoma swoich \"niedociągnięć\" i to zaczyna ją krępować. Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki.

Pozdrawiam
Sylwia
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Sylwio,

 

sugerowałabym zmianę logopedy. To rzeczywiście zaskakujące, że przez 2 lata nie udało się zlikwidować seplenienia międzyzębowego i wywołać głosek. Problemy z wymową głosek dziąsłowych (sz, ż, cz, dż) mogą mieć swoje źródło w utrzymującej się wadzie wymowy (seplenienie  międzyzębowe). Z Pani relacji wynika, że rozwój mowy Córki przebiegał z opóźnieniem, zatem niezbędna była stymulacja funkcji ważnych z punktu widzenia rozwoju mowy. Artykulacja (umiejętność wymowy głosek) jest tylko częścią całego systemu językowego i dla harmonijnego rozwoju potrzebny jest odpowiedni poziom rozwoju m.in. funkcji słuchowych, wzrokowych, ruchowych oraz niezakłócony przebieg kształtowania się asymetrii funkcjonalnej mózgu, szczególnie dominacji lewej półkuli dla funkcji językowych. Jeśli Córka nie miała przeprowadzonej diagnozy kompleksowej, zachęcałabym abym taką wykonać w gabinecie doświadczonego logopedy.

 

Jeśli chodzi o wywoływanie głosek proponuję, aby sięgnęła Pani do książki "Metody wywoływania głosek" J. Cieszyńskiej, w której bardzo przystępnie opisana jest technika pracy nad wywołaniem każdej głoski. Sądzę, że może to być dla Pani pomocne. Zachęcam jednak do skorzystania z pomocy innego terapeuty.

 

Pozdrawiam

A.Kabała


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć