Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dwulatek z obniżonym napięciem mięśniowym

Witam,

chciałabym prosić o poradę. Syn ma 2 lata, niedługo po urodzeniu zdiagnozowano u niego obniżone napięcie mięśniowe. Od 4 miesiąca
życia rehabilitowany był metodą Bobath. Rehabilitację zakończyliśmy kiedy syn miał około 19 miesięcy. Wówczas chodził już sam i doskonale
sobie radził.

Syn od bardzo dawna lubi podczas zabawy kręcić zabawkami, kółkami w autach itp. Wprawiać w taki ruch potrafi niemal każdą zabawkę, ale nie jest
to jego jedyny sposób zabawy. Wygląda to bardziej na pierwszy wybór sposobu użycia zabawki. Nie fiksuje się jednak na takie działania, można mu bez problemu przerwać, nie wpada wówczas w histerię. Można pokazać inny sposób użycia zabawki/przedmiotu, wówczas powtórzy to co mu pokazano.
U syna występują sytuacje napinania mięśni ciała i twarzy, czasem połączone z grymasem twarzy - dzieje się to w momentach dużej ekscytacji, albo natłoku emocji np. podczas wzmożonego ruchu np. w bajce, podczas patrzenia na wirującą pralkę. Sytuacje te również można przerwać, bez żadnego protestu z jego strony. Nie lubi pokazywać palcem nosa, uszu, oczu, ale chętnie robi to np. w przypadku pępka czy nogi. Pozostałe części ciała bezbłędnie pokazuje u kogoś.

Syn jest dzieckiem otwartym, uśmiechniętym. Nie ma problemów z jedzeniem, z gryzieniem, przełykaniem. Rozumie komunikaty, wskazuje palcem. Rozumie znaczenie bardzo wielu słów. Na ten moment bardzo niechętnie powtarza słowa, dźwięki. Nie lubi kiedy zmusza się go do powtarzania czegoś. Woli mówić kiedy on chce. Mówi dość sporo po swojemu, śpiewa, moduluje głos. Miał opóźniony rozwój komunikacji - palcem zaczął pokazywać dość późno - około 19-20 miesiąca życia.

Nie obserwuję u niego niechęci do zmian, zachowań autoagresywnych, zamykania się w sobie itp. Nie lubi robić \"pa pa\", ale bez problemu daje \"cześć\" i buziaka.

Proszę o poradę - niepokoi mnie kręcenie przedmiotami i napinanie mięśni w sytuacjach które opisałam powyżej. Czy taka autostymulacja może wynikać z obniżonego napięcia mięśniowego? Czy jest to już powód do dalszej diagnozy dziecka w kierunku np. zaburzeń ze spektrum autyzmu?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Anna
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,


kilka opisanych przez Panią zachowań może świadczyć o występowaniu u synka zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale na podstawie Pani opisu nie można go stwierdzić jednoznacznie.


Zawsze warto jednak skonsultować takie podejrzenie, ponieważ wczesne rozpoznanie oznacza szybsze rozpoczęcie terapii, która w dzieci w wieku Pani synka jest znacznie skuteczniejsza niż u dzieci starszych. Diagnozy dzieci, do 3 roku,  w Centrum Metody Krakowskiej prowadzi dr Ewa Bielenda - Mazur, zapisy przyjmujemy pod numerem tel.789-369-629.

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć