Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Problemy z głoskowaniem, obniżone napięcie mięśniowe u 7-latka

Synek skończył 7 lat, poszedł do szkoły i nie może nauczyć się głoskować (utworzyć wyrazu z głosek). Podejrzewam, że wymaga terapii
logopedycznej, mimo że już w przedszkolu i w zerówce chodził do logopedy. Rehabilitant ruchowy rozpoznał 2 dni temu obniżone napięcie
mięśniowe.
Synek zaczął mówić po 3 roku życia. Później siadał, chodził, ma kłopoty z relacjami z rówieśnikami. Woli młodsze dzieci lub dorosłych. Jest jedynakiem, lubi słuchać czytania. Wydaje mi się, że jest bystry i pomysłowy, ale nie wiem co robić, nie mogę wyćwiczyć głoskowania.
Pisanie szlaczków także idzie mu ciężko. Miał ukrytego zeza, ale pod okiem ortoptystki udało się to szybko wyćwiczyć. Proszę o radę, co robić i czy według Pani on poradzi sobie z nauką szkolną, skoro głoskowanie jest dla nas nie do opanowania?

Wioletta
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Wioleto,

zacznę od odpowiedzi na ostatnie Pani pytanie- otóż dziecko może
nauczyć się czytać bez umiejętności głoskowania. Świadczą o tym chociażby
sukcesy dzieci z głębokimi zaburzeniami, które uczyły się czytać
metodą Symultaniczno-Sekwencyjną (seria "Kocham czytać" J. Cieszyńskiej,
www.we.pl) i z radością opnowały sztukę czytania ze zrozumieniem. Jak
dowodzą badania, metoda stosowana w szkołach (głoskowanie) jest nieuzasadniona, ponieważ sylaba jest prymarna w percepcji dźwięków mowy. Biorąc pod uwagę, że synek przejawiał trudności w nabywaniu systemu językowego, zachęcałabym do wizyty u doświadczonego logopedy w celu wykonania pełnego badania rozwoju poznawczego. Dla harmonijnego rozwoju językowego niezbędny jest bowiem odpowiedni poziom rozwoju m.in. funkcji słuchowych, wzrokowych, ruchowych oraz harmonijny przebieg formowania się dominacji stronnej. Wykonianie diagnozy pozwoli ustalić źródło trudności synka i zaprogramować działania stymulująco-terapeutyczne.

Pozdrawiam serdecznie
Alicja Kabała


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć