Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Tiki, brak koncentracji

Jestem po konsultacji u neuropsychologa, który stwierdził, że córka (8 lat) ma tiki nerwowe, przed nami kolejna wizyta. Tiki pojawiły się około 7 r.ż., córka wykonuje często dziwne ruchy, potrząsa głową, mruży oczami, wystawia język i przegryza go, albo dotyka palcami, marszczy nos, robi "szerokie oczy" i szeroko otwiera usta wydając z siebie odgłos.

Czasami w stresie wydaje z inne dźwięki np."beczenie", pręży się.
Bardzo często powtarza kilkakrotnie własne zdania. Ma problemy z koncentracją, a w związku z tym problemy szkolne. Była badana w PPP w związku a problemami z koncentracją i jej intelekt jest w normie, ma obniżony poziom syntezy słuchowej, poziom funkcji wzrokowo- przestrzennych i koordynacji wzrokowo-ruchowej obniżony. Dodam, że córka jest po ciężkim porodzie (zanik tętna, sina skóra). Córka ma też zaburzenia integracji sensorycznej.

Była obserwowana pod kątem autyzmu ( około 3 r.ż.) i wykluczono go.
Jest lękliwa, miewa obsesje ostatnio np. boi się mdłości.
Gdzie mogę potwierdzić, ewentualnie wykluczyć zespół Tourette'a? Co mogę z tym dalej robić?

Kto może wystawić mi taką diagnozę, chciałabym aby Panie w szkole wiedziały o tym i brały pod uwagę oceniając córkę? Jestem z Warszawy.
Dziękuję serdecznie
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Ewo,
jeśli w wieku trzech lat ktoś diagnozujący podejrzewał autyzm, to może były zachowania ze spektrum Zespołu Aspergera. W Warszawie w filii Centrum Metody Krakowskiej (ul. Mokotowska) od czasu do czasu bada prof. Marta Korendo, która jest specjalistą w diagnozowaniu ZA, proszę zadzwonić do biura Centrum (tel. na stronie www.konferencje-logopedyczne.pl).

 

Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: autyzm, zespół Aspergera, tiki, zaburzenia koncentracji

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć