Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Przekarmione dziecko

Dzień dobry,
Pediatra, do którego udałam się z dzieckiem z powodu problemów z brzuszkiem stwierdził, że moje dziecko jest przekarmione. Syn ma 4 tygodnie, od 2 tygodni nękają nas kolki, ulewania, gęsty i obfity katar (podobno skutek cofania się pokarmu do nosa), najgorsze że dziecko się często krztusi przy piersi i traci oddech. Ma obłożony język i serkowate kupy. Lekarz twierdzi, że powodem jest to, że synek je zbyt często (domaga się piersi co 1,5 godziny) i zbyt dużo, po czym nie jest w stanie tego strawić. Nadmiar pokarmu cofa się w trakcie karmienia i powoduje krztuszenie. Mam zalecenie, by karmić co 3 godziny, a w międzyczasie "oszukiwać" podając w butelce wodę z glukozą, mam go też nauczyć ssać smoczek. Zalecenia te kłócą się ze wszystkim, co do tej pory czytałam o laktacji. Czy dopajanie wodą 4-tygodniowego dziecka może rzeczywiście zlikwidować nasze problemy? Czy karmiąc piersią na żądanie można dziecko przekarmić? Między karmieniami jestem w stanie ściągnąć ok. 100 ml pokarmu jednorazowo z jednej piersi, czyli rzeczywiście produkuję mleka pod dostatkiem... Pani Natalio proszę o opinię, bo jestem skołowana . Zmienić tryb karmienia, czy zmienić pediatrę?
Małgosia
Natalia Raczkowska - Doradca laktacyjny

Natalia Raczkowska

Doradca laktacyjny

Odpowiedź:

Witam,

Przede wszystkim zmieniałbym pediatrę na takiego, któremu może Pani zaufać. Jeśli nie zgadza się Pani z jego diagnozami już teraz, to przy kolejnych problemach będzie coraz więcej wątpliwości i pytań. Obawiam się, że wdrożenie w życie zaleceń podawania smoczka, przepajania glukozą i karmienia na godziny, spowoduje zaburzenia laktacji i stopniową rezygnację z jedzenia z piersi przez dziecko. Takie zalecenia obowiązywały w latach 80-tych. Skonsultowałabym się więc z innym pediatrą, mogą to być tylko kolki, ale obłożony język może też świadczyć o grzybicy. Co do ulewania, jeśli syn przybiera prawidłowo na wadze (min. 17 gram na dobę), to nie ma za bardzo powodów do niepokojów. Dzieci z ulewania wyrastają. Proszę spróbować wysokiego układania, klinu pod materacem i częstszego odbijania. Krztuszenie najprawdopodobniej jest spowodowane zbyt szybkim wypływem mleka z piersi, dziecko się krztusi, łyka powietrze, potem mu się ulewa i ma kolki. Proszę spróbować karmić "pod górkę" (zdjęcia można znaleźć w internecie) i odciągać trochę mleka przed karmieniem (mleko drugiej fazy wypływa wolniej). Polecałabym konsultację laktacyjną "na żywo". To co ściąga pani laktatorem, nie jest równoważne z tym, ile wypija dziecko z piersi. Inna kobieta może ściągać 20 ml i jej dziecko też będzie się najadać. Niektóre piersi lepiej, a niektóre gorzej współpracują z laktatorem.
Pozdrawiam,
Natalia Raczkowska

Zobacz inne porady w tematyce: karmienie, pierś, butelka, mleko, laktator

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć