Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Syn 2,9 lat - bardzo słabo mówi

Witam serdecznie,
Jestem mamą 2,9 letniego chłopca. Wydaje mi się, że poza tym, iż syn ma problem z mówieniem rozwija się prawidłowo. Jest bardzo ruchliwy, wręcz nadpobudliwy ruchowo, lubi towarzystwo innych dzieci, sam zajmuje się zabawą bardzo krótko, prosi mnie o pomoc np. w budowaniu domu z klocków i innych zabawach, lubi gdy mu czytam i sam przynosi kolejne książeczki... Wiele wyrazów wypowiada niepoprawnie np. ćita mamo (czytaj mamo), nie pap (nie chcę spać), Ja Śim, Szymo (mam na imię Szymon) itp. Ma również swój słownik wyrazów np. bambam (bałwan), kika (choinka), titi (frytki), bubu (wujek), sia (krysia) itp. Z dnia na dzień mówi coraz więcej i widzę że się stara, ale mu nie wychodzi. Kiedy kilka razy powtarzam mu poszczególne wyrazy denerwuje się i ucieka. Martwię się, bo jego rówieśnik - zna już wszystkie litery alfabetu, kolory, marki samochodów, recytuje wierszyki, a mój syn pomimo moich usilnych starań nie potrafi sprawnie mówić. W rodzinie wciąż słyszę, że jestem histeryczką i sieję zamęt, że chłopcy później zaczynają mówić, ale jak widać nie wszyscy... Proszę o poradę. Dziękuję bardzo.

Katarzyna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Katarzyno,

słusznie się Pani niepokoi, nie jest bowiem prawdą, że chłopcy mówią później. Trzyletni niemal chłopiec, który nie mówi będzie miał o wiele mniejsze szanse edukacyjne. Radzę natychmiast rozpocząć stymulację rozwoju mowy. Konieczny jest program słuchowy "Słucham i uczę się mówić" - www.arson.pl. O wszystkich ćwiczeniach może Pani przeczytać w książce "Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci" - www.konferencje-logopedyczne.pl.


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć