Wrocław

Pośpiewaj mi mamo!

Pośpiewaj mi mamo!

Rozmowa z Dorotą Sosną – pedagogiem, terapeutką, mamą czwórki dzieci, koordynatorem akcji społecznej „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” oraz koordynatorem Centrum Edukacyjnego Narodowego Forum Muzyki.

 

Co to jest Centrum Edukacyjne NFM?


Chcemy wychować społeczeństwo wrażliwe na sztukę i piękno, otwarte na muzykę, dźwięki, otaczającą nas przestrzeń pojawił się więc pomysł by stworzyć miejsce, które zapewni młodym ludziom warunki do kształtowania w sobie poczucia estetyki. Centrum działa od 2 – go listopada 2015 roku i kieruje swoją ofertę do dzieci od 0, a nawet od poczęcia (projekt „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato), do 15 roku życia.  Wśród oferowanych przez nas zajęć jest oferta dla maluszków „Gordonki”, zajęcia ogólnorozwojowe „Do, re, mi” oraz wspomniane już „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”. Dla nieco starszych dzieci mamy zajęcia wokalne, dziecięcy zespół Orffa, zerówkę muzyczną oraz zupełnie nowe 30-minutowe lekcje rytmiczne: „Muzyka i ruch”. „Mały teatr dźwięku i piosenki” oraz zajęcia musicalowe przeznaczone są natomiast dla odbiorców w wieku szkolnym.


Projekt „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” to…


…cudowna akcja, której pomysłodawcą był pan dyrektor Andrzej Kosendiak, zapoczątkowana w 2010 roku. Uczymy rodziców śpiewania kołysanek, wracając w ten sposób do tradycji, bo przecież nasi dziadkowie doskonale znają te na pozór małe, niewinne piosenki, które mają nieprawdopodobny wpływ na dziecko praktycznie od samego poczęcia. Wielu młodych rodziców trzeba tego natomiast uczyć.


Jak to robicie?


Każdy cykl składa się z trzech zajęć po trzydzieści minut, ale staramy się być elastyczni i jeśli jest taka potrzeba wydłużamy nieco poszczególne spotkania. Mamy przygotowanych dziewięć tradycyjnych, bardzo prostych utworów, takich jak „Idzie niebo ciemną nocą” czy „Jadą, jadą dzieci” , których uczymy od podstaw, więc nie ma znaczenia czy ktoś jest urodzonym wokalistą czy w ogóle nie umie śpiewać. Cały materiał opanowujemy na zajęciach, rodzice wychodzą więc w pełni przygotowani na trudne chwile usypiania dziecka.


Piękna akcja.


Tak, w dodatku z niespodzianką z okazji wydarzenia „Wrocław - Europejską Stolicą Kultury”. Przygotowaliśmy specjalny numer miesięcznika „Muzyka w mieście”, poświęcony w całości naszemu projektowi, który od stycznia tego roku aż do końca grudnia otrzymują wszystkie mamy rodzące we wrocławskich szpitalach. Jest w nim mnóstwo pięknych artykułów, wywiad z księdzem profesorem Franciszkiem Rosińskim, a nawet tekst amerykańskiej profesor, która zajmowała się badaniem wpływu kołysanek na dziecko w okresie prenatalnym.


Gdzie można was spotkać?


Od 2010 roku śpiewamy kołysanki na oddziałach położniczych, w szkołach rodzenia, żłobkach, klubach mam, współpracujemy też bardzo ściśle z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. W zeszłym roku pojawiliśmy się w parkach i na Wyspie Słodowej, w tym roku będziemy brać udział w „Miesiącu Rodziny”. Poza tym wychodzimy z naszym projektem poza Wrocław, prowadząc szkolenia w Rzeszowie, Gdańsku, Szczecinie, w maju wybieramy się również do Warszawy. Współpracujemy także z akcją „Świadoma mama”, bierzemy udział w licznych konferencjach i spotkaniach o tematyce parentingowej.


Co dzieci wynoszą z zajęć w Centrum Edukacyjnym?


Na pewno nowe muzyczne doświadczenia. Poza tym nawiązują kontakty z rówieśnikami, zawiązują się przyjaźnie, bo grupy słuchaczy tworzą często dzieci o ściśle określonych zamiłowaniach i zdolnościach, choć nie prowadzimy selekcji uczestników i każdy może wziąć w nich udział. Poza tym, dzieciaki trafiają pod opiekę specjalistów, którzy uczą je nie tylko podstaw praw rządzący światem muzyki, ale i wrażliwości na jej piękno.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Rozmawiała Karolina Grabarczyk

 

Dorota Sosna (zdjęcie: Łukasz Rajchert)

 

Grafika akcji "Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato"

 

Grafika Centrum Edukacyjnego Narodowego Forum Muzyki

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć